Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati Uchko‘prik tumanida bunyod etilayotgan Yengil sanoat va logistika markaziga bordi.
Bu majmua ham Prezident tashabbusining natijasi. Uchko‘prikda tikuvchi ayollar, oilaviy korxona tashkil etgan, mahalladoshlarini ishli qilgan tadbirkorlar ko‘p. Lekin ular moslashtirilgan sharoitlarda ishlar, bu biznesni kengaytirishga halal berar edi.
Davlatimiz rahbari viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida tadbirkor ayollar bilan suhbatlashib, ular uchun zamonaviy majmua qurilishiga va’da bergan edi. Shu asosida, 2021-yil 27-may kuni “Farg‘ona viloyatining Uchko‘prik tumanida yengil sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishni, logistika va savdo tarmoqlarini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi.
Bugungi kunda 15 gektar yer ajratilib, ko‘p qavatli bino barpo etilmoqda. Bu yerda 316 ta ishlab chiqarish sexi, 336 ta savdo do‘koni, 560 ta savdo rastasi bo‘ladi. Shuningdek, 2 ta logistika markazi tashkil etiladi. Natijada Boboshbek, Bekmurod, Zig‘ir, Paloxon va Yakkamulla kabi mahallalardagi yuzlab tadbirkorlarga zamonaviy qulaylik yaratiladi.
Masalan, birgina Boboshbek mahallasida 5 mingdan ziyod aholi yashaydi. Ular tayyorlayotgan mahsulotlar Qo‘qon bozori orqali yurtimiz hududlari, qo‘shni mamlakatlargacha yetib bormoqda. Endi zamonaviy sharoitlar samarasida bu ko‘lam yanada kengayadi.
Prezidentimiz bu yerda ish boshlagan tikuvchilik korxonalari faoliyati bilan tanishdi, tadbirkorlar va xaridorlarga yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Majmuada yiliga 876 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, 18 million dollarlik eksport qilinishi mo‘ljallangan. Jami 7 ming 700 dan ortiq fuqaro doimiy ish o‘rniga ega bo‘lishi mumkin.
Qo‘shtepa tumanida ham yana bir to‘qimachilik korxonasi qurilmoqda. “Global textile infinity” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilayotgan bu fabrika yiliga 18 million metr yuqori sifatli mato hamda 2 ming tonna tayyor mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari to‘qimachilikda qayta ishlash darajasini va mahsulotlar oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Bugun bozor beshafqat. Bu raqobatga munosib bo‘lish uchun tadbirkorning kamida besh yillik mo‘ljali, sifat kafolati, tannarxda o‘zining rezervi bo‘lishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

2022-05-12 | Politics
President Shavkat Mirziyoyev visited the Light Industry and Logistics Center, being built in Uchkuprik district of Fergana region.
This complex is also the result of the President’s initiative. Many entrepreneurs in Uchkuprik have started family businesses and employed their neighbors. But they worked in a customized environment that prevented business expansion.
During the previous visit to the region, the Head of the state talked to businesswomen and promised that a modern complex would be built for them. On May 27, 2021, the President signed a resolution “On measures for the development of manufacturing light industry products, logistics and retail chains in Uchkuprik district of Fergana region”.
15 hectares have been allocated for the center. A multi-storey building is under construction. 316 production shops, 336 stores, 560 retail outlets will be located here. 2 logistics centers are being created. As a result, modern conditions will appear for hundreds of entrepreneurs from Boboshbek, Bekmurod, Zigir, Palokhon and Yakkamulla mahallas.
For example, more than 5,000 people live in Boboshbek mahalla alone. Their products are supplied to the regions of the country and neighboring countries through the Kokand market. As a result of modern conditions, the geography of deliveries is expanding.
The President got acquainted with the activities of the sewing enterprises here, the conditions created for entrepreneurs and buyers.
It is expected that the complex will manufacture products worth 876 billion UZS per year, exports will amount to $18 million. Over 7.7 thousand citizens can get permanent jobs.
Another textile enterprise is being built in Kushtepa district. The factory established by LLC Global Textile Infinity will have an annual capacity of 18 million meters of high-quality fabric and 10 million units of finished products.
The Head of the state instructed to increase the level of processing and production in the textile industry.
“The market is uncompromising. An entrepreneur must have a plan for at least five years, a quality guarantee, and his cost reserve for worthy competition”, Shavkat Mirziyoyev said.