Hindiston Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi aʼzolari bilan uchrashuv toʻgʻrisida
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov Hindiston Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi (FICCI) rahbariyati va a’zolari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va sayyohlik salohiyati taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Hindiston iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biri bo‘lgan, jahon farmasevtika mahsulotlarining qariyb 10 foiz ulushiga to‘g‘ri keladigan farmasevtika sohasida qo‘shma mahsulot ishlab chiqarish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan O‘zbekistonda tashkil etilayotgan farmasevtika erkin iqtisodiy zonalarida investorlarga taqdim etilayotgan imtiyoz va preferensiyalar atroflicha ochib berildi.
Taqdimot ishtirokchilari O‘zbekistonda iqtisodiyotni yanada liberallashtirish va biznes yuritish uchun qulay shart-sharoitlarni mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan izchil chora-tadbirlar Hindiston ishbilarmon doiralarida katta qiziqish uyg‘otayotganini ta’kidladilar. Shu bilan birga, O‘zbekiston hukumati tomonidan xorijiy investorlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishga qaratilayotgan ulkan e’tibor alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunlari boʻyicha Hindistonning qator kompaniyalari bilan qoʻshma investitsiya loyihalari, xususan, farmasevtika, toʻqimachilik, AKT va boshqa sohalarda, shuningdek, ikki tomonlama savdo aloqalarini yanada rivojlantirish maqsadida ularning respublikaga tashriflarini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Eslatib o‘tamiz, Hindiston Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi 1927-yilda tashkil etilgan bo‘lib, mamlakatdagi eng yirik va eng qadimgi biznes tashkilotlaridan biri hisoblanadi. FICCI, shuningdek, Hindiston-Markaziy Osiyo Biznes kengashining koordinatori hisoblanadi.

О встрече с членами Федерации торгово-промышленных палат Индии
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков провел встречу с руководством и членами Федерации торгово-промышленных палат Индии (FICCI).
Проведена презентация торгово-экономического, инвестиционного и туристического потенциала Узбекистана.
Особое внимание было акцентировано на перспективах совместного производства в сфере фармацевтики, являющейся одной из ведущих отраслей экономики Индии, на долю которой приходится около 10% мирового производства фармацевтической продукции. В этой связи подробно раскрыты льготы и преференции, которые предлагаются инвесторам в созданных в Узбекистане фармацевтических свободных экономических зонах. Участники презентации отметили, что осуществляемые в Узбекистане последовательные меры по дальнейшей либерализации экономики и укреплению благоприятных условий для ведения бизнеса вызывают большой интерес среди деловых кругов Индии. При этом особо подчеркнуто огромное внимание, уделяемое Правительством Узбекистана вопросам защиты прав и интересов иностранных инвесторов.
По итогам мероприятия достигнута договоренность с рядом индийских компаний об организации их визитов в республику для дальнейшего продвижения совместных инвестиционных проектов, в частности в сферах фармацевтики, текстиля, ИКТ и др., а также двусторонных торговых связей.
Отметим, что Федерация торгово-промышленных палат Индии учреждена в 1927 году и является одной из крупнейших и старейших деловых организацией страны. ФИККИ также является координатором Делового совета «Индия-Центральная Азия».