Hindiston ishbilarmon doiralari uchun O'zbekistonning investitsiyaviy va sayyohlik salohiyatini taqdimoti o’tkazildi
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasining Hindistonga tashrifi doirasida mamlakatimizning investitsiyaviy va sayyohlik salohiyatini taqdimoti bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasining Dehli shahridagi Elchixonasi va "Global India Business Forum" palatasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Hindiston ishbilarmon doiralarining 50 dan ortiq taniqli vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot ishtirokchilariga bugungi kunda O'zbekistonda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar, xususan, taqdim etilgan soliq imtiyozlari, sanoat uskunalari importiga boj bekor qilingani, mavjud erkin iqtisodiy zonalar, shuningdek, istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga sarmoya kiritishda beriladigan boshqa imtiyozlar haqida batafsil ma'lumot berildi. O'zbekiston iqtisodiyotining deyarli barcha tarmoqlarida Hindiston kompaniyalari ishtiroki jadallashib borayotgani qayd etildi. Ayni paytda O'zbekistonda Hindiston vakillari ishtirokida 350 ga yaqin korxona, jumladan, yuz foiz Hindiston kapitalga ega 220 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda. Bu, global pandemiya bilan bog'liq murakkab vaziyatga qaramasdan, ikki tomonlama savdoning barqaror o'sishini va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirishni ta'minlamoqda. Xususan, 2021-yil oxirida O'zbekiston va Hindiston o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 10,3 foizga o’sib, 490 million AQSH dollariga yetdi.
Tadbir qatnashchilariga O'zbekistonning boy sayyohlik salohiyati haqida ham axborotlar taqdim etildi. Jumladan, Hindiston tomoni buddizm tarixiy meros ob'ektlari joylashgan Surxondaryo viloyatiga maxsus ekskursiyalar tashkil etishga qiziqish bildirdi.O'zbekiston iqtisodiyotining deyarli barcha tarmoqlarida Hindiston kompaniyalari ishtiroki jadallashib borayotgani qayd etildi. Ayni paytda O'zbekistonda Hindiston vakillari ishtirokida 350 ga yaqin korxona, jumladan, yuz foiz Hindiston kapitalga ega 220 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda. Bu, global pandemiya bilan bog'liq murakkab vaziyatga qaramasdan, ikki tomonlama savdoning barqaror o'sishini va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirishni ta'minlamoqda. Xususan, 2021-yil oxirida O'zbekiston va Hindiston o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 10,3 foizga o’sib, 490 million AQSH dollariga yetdi.
Tadbir qatnashchilariga O'zbekistonning boy sayyohlik salohiyati haqida ham axborotlar taqdim etildi. Jumladan, Hindiston tomoni buddizm tarixiy meros ob'ektlari joylashgan Surxondaryo viloyatiga maxsus ekskursiyalar tashkil etishga qiziqish bildirdi. Tadbir davomida ikki tomonlama munosabatlar tarixida ilk bor "India - Uzbekistan Business and Culture Council" onlayn platformasi ishga tushirildi. Mazkur platformda "Global India Business Forum" palatasi tomonidan Hindistonning O'zbekistondagi Elchixonasi ko'magida ishlab chiqilgan bo’lib, u hindistonlik hamkorlarga O'zbekistonda biznes yuritish istiqbollari to'g'risidagi barcha zarur ma'lumotlar (loyihalar, me'yoriy-huquqiy baza va boshqalar) mavjud bo'lgan axborot markazidir.

О презентации инвестиционного и туристического потенциала Узбекистана для деловых кругов Индии
В рамках визита делегации Министерства иностранных дел Республики Узбекистан в Индию 10 мая 2022 года состоялась обзорная презентация инвестиционного и туристического потенциала Узбекистана.
В мероприятии, организованном при сотрудничестве Посольства Республики Узбекистан в Дели и палатой «Global India Business Forum», приняли участие свыше 50 видных представителей индийского бизнеса.
Участникам была представлена возможность более подробно ознакомиться со всеми благоприятными условиями, которые сегодня созданы для иностранных инвесторов в Узбекистане, в частности, о налоговых льготах, отмене пошлины на ввоз промышленного оборудования, свободных экономических зонах, а также других привилегиях при инвестировании в реализацию перспективных проектов. Отмечена активная динамика расширения присутствия индийских компаний практически во всех отраслях экономики Узбекистана. В настоящее время в Узбекистане действует около 350 предприятий с участием индийского капитала, в том числе 220 предприятий со стопроцентным капиталом.
Это, несмотря на сложную ситуацию с глобальной пандемией, обеспечивает устойчивый рост двусторонней торговли и расширение инвестиционного сотрудничества. Так, на конец 2021 года, объем товарооборота между Узбекистаном и Индией достиг 490 млн.долл.США, продемонстрировав рост на 10,3%.
Также, участникам представлен богатый туристический потенциал Узбекистана. Индийская сторона, в частности, проявила большой интерес к организации спец-туров в Сурхандарьинскую область, где имеются объекты буддийского исторического наследия. В ходе мероприятия впервые в истории двусторонних отношений запущена онлайн-платформа «India-Uzbekistan Business and Culture Council», разработанная палатой «Global India Business Forum» при непосредственном содействии Посольства Узбекистана в Индии. Платформа представляет собой информационный хаб о перспективах ведения бизнеса в Узбекистане, где будут доступны все необходимые сведения (проекты, нормативно-правовая база и др.) для заинтересованных индийских партнеров.