7-may – Aloqachilar kuni munosabati bilan AKT vazirligi hamda vazirlik tizimida faoliyat olib borayotgan fidoyi xodimlar taqdirlandi
2022-05-07 | Jamiyat
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga yo‘naltirilgan fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashgan maktabda 7-may – Aloqachilar kuni munosabati bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda tizimdagi tashkilotlar xodimlarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi.
Shuningdek, mazkur tadbirda Vazirlikning hududiy boshqarmalari, viloyatdagi tizim tashkilot va korxona vakillari ham qatnashdi.
Ushbu taqdirlash marosimida AKT sohasining yuqori darajada yuksalishi hamda ravnaqi yo‘lida faoliyat yuritayotgan, sohaning rivojlanishiga o‘zlarining salmoqli hissalarini qo‘shib kelayotgan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tizimida faoliyat yuritayotgan kompaniya va jamiyatlar, korxona va tashkilotlar, shuningdek, sohadagi xorijiy va xususiy korxonalari rahbar xodimlari va mutaxassislari Vazirlikning buyrug‘i asosida “Faxriy yorliq”, “Mohir aloqachi” faxriy unvoni, “O‘z kasbining ustasi” belgisi bilan taqdirlandilar.
Hozirgi tezkor rivojlanish davrida, qayerda zamonaviy axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari hayotga izchil tatbiq etilsa, o‘sha joyda o‘sish bo‘ladi. Bu sohaning turli faoliyatlarga joriy qilinishi iqtisodiy o‘sish va davlatning ilmiy-texnik rivojlanishida bosh omil vazifasini o‘taydi.
Raqamli iqtisodiyot rivojlanishi uchun eng muhim omillardan biri telekommunikasiya infratuzilmasini barpo etishdir.
Taqdirlash marosimida ishtirok etgan AKT vaziri Sh. Shermatov vazirlikda hamda hududiy boshqarmalar, viloyatdagi tizim tashkilot va korxonalarda faoliyat olib borayotgan xodimlarni ushbu muborak sana bilan qutlab, ularning keyingi ishlarida ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.

Состоялась церемония награждения самоотверженных работников Министерства и сферы ИКТ в связи с 7 мая – Днем работников связи
2022-05-07 | Общество
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в специализированной школе с углубленным изучением предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в связи с 7 мая – Днем работников связи прошла торжественная церемония награждения работников Министерства и сферы ИКТ.
В нем принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
Также в данном мероприятии приняли участие представители территориальных управлений Министерства, подведомственных организаций и предприятий в регионах.
В данной церемонии награждения руководители и специалисты компаний, обществ, предприятий и организаций, а также иностранных и частных предприятий при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций были награждены почетными грамотами, почетным званием «Мохир алокачи», значком «Мастер своего дела».
В сегодняшнюю эпоху стремительного развития развитие происходит в тех сферах жизни, где последовательно внедряются информационно-коммуникационные технологии. Внедрение информационно-коммуникационных технологий становится главным фактором экономического роста и научно-технического развития государства.
Один из важных факторов развития цифровой экономики – создание телекоммуникационной инфраструктуры.
В церемонии награждения принявший в нем участие Министр ИКТ Ш. Шерматов поздравил сотрудников, осуществляющих свою деятельность в Министерстве и территориальных управлениях, организациях и предприятиях в регионах с этой знаменательной датой и пожелал им больших успехов в будущем.