Xivada “Lazgi” xalqaro festivali yakunlandi, g’oliblar e’lon qilindi
25-30-aprel kunlari Xivada ilk bor o‘tkazilgan “Lazgi” xalqaro raqs festivali yakunlanib, raqs tanlovining g‘oliblari aniqlandi.
Ushbu rang-barang tadbir UNESCOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Turizm va madaniy meros vazirligi Madaniyat vazirligi hamda Xorazm viloyati hokimligi hamkorligida tashkil etildi. Tadbir doirasida raqs san’atiga bag‘ishlangan pavilyonlar tashkil etilib, cholg‘u asboblari, liboslar namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Festivalda 30 davlatdan 190 dan ortiq raqs san’ati ustalari va ixlosmandlari, professional raqs jamoalari, san’atshunos olimlar, taniqli madaniyat arboblari ishtirok etdi.
Festival doirasida o‘tkazilgan raqs tanlovida 18 davlatdan 169 nafar ishtirokchi qatnashdi. Tanlov ishtirokchilari olti nafar professional ekspertdan iborat xalqaro hakamlar hay’ati tomonidan baholanadi.
Tanlov g’oliblari:
III o‘rin: Serbiyaning “Sveti Dordi”, Misrning “Tanura” ansambllari hamda Qirg‘izistonning “Shattik”, Turkiyaning “Inegal” raqs jamoalari.
Yakka tartibdagi raqqoslar orasidan hakamlar hay’ati Rossiya vakilalari Kristina Kovrova va Nikita Gruzdevaya hamda ispaniyalik Nereya Fernandesni tanladi.
II o‘rin: O‘zbekiston davlat filarmoniyasining “Navbahor” ansambli va Fikrat Aminov nomidagi ashula va raqs ansambli (Ozarbayjon).
Eng yaxshi ssenografiya uchun ikkinchi o‘rinni “Zebo” (Tojikiston) ansambli va “O‘zbekiston” raqs ansambli egalladi.
Yakka tartibdagi raqqoslar toifasidan Nita Misra (Hindiston) va Feruza Axatova (O‘zbekiston) ikkinchi o‘rinni egalladi.
I oʻrin: “Tumor” ansambli (Oʻzbekiston).
Ushbu nominatsiya bo‘yicha eng yaxshi sahna ko‘rinishi Bolgariyaning “Pirin” raqs ansambliga topshirildi.
Yakka tartibdagi ijrochilar o‘rtasida birinchi o‘rinni qozog‘istonlik Gulnur Qosimbek va o‘zbekistonlik raqqos Sherzod Kenjaboyev egalladi.
Musobaqaning Gran-prisi – hamyurtimiz Dilnoza Ortiqovaga nasib etdi.
Ma’lumot uchun, “Lazgi” xalqaro raqs festivali Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2020-yil 28-sentabrda imzolangan qarorga ko‘ra Xivada har ikki yilda bir marta o‘tkaziladi.

В Хиве завершился Международный фестиваль «Лязги», названы победители
Международный фестиваль танца "Лязги", который проходил впервые в Хиве с 25 по 30 мая завершился и названы победители в конкурсе танцев.
Красочное событие организованно Представительством ЮНЕСКО в Узбекистане, Министерством туризма и культурного наследия, Министерством культуры и Хокимиятом Хорезмской области. В рамках мероприятия были организованы павильоны, посвященные танцевальному искусству, а также прошла демонстрация музыкальных инструментов и костюмов.
В фестивале приняли участие более 190 мастеров и любителей танцевального искусства, профессиональные танцевальные коллективы, ученые-искусствоведы, известные деятели культуры из 30 государств.
В конкурсной части соревновались 169 человек из 18 стран. Конкурсантов оценили международное жюри из шести профессиональных специалистов.
Победителями конкурса стали:
III - место: ансамбль «Свети дорди» (Сербия), «Танура» (Египет), а также танцевальные коллективы «Шаттык» (Кыргызстан), «Инегал» (Турция).
Среди индивидуальных исполнителей жюри назвало Кристину Коврову и Никиту Груздёвая (Россия) и Нерею Фернандес (Испания).
II - место: «Навбаҳор» ансамбль Узбекской государственной филармонии и ансамбль песни и танца Фикрата Аминова (Азербайджан).
За лучшую сценографию второе место разделили ансамбль «Зебо» (Таджикистан) и ансамбль танца «Узбекистон».
В категории индивидуальных исполнителей второе место у Нитхи Мисра (Индия) и Ферузы Ахатовой (Узбекистан).
I - место: ансамбль «Тумор» (Узбекистан).
Лучшее сценическое исполнение в этой номинации награды удостоен ансамбль танца “Пирин” из Болгарии.
Среди индивидуальных исполнителей первое место разделили Гулнур Кассимбек (Казахстан) и узбекский танцор Шерзод Кенжабоев;
Гран-при - присуждено Дильнозе Ортыковой (Узбекистан).
Нужно отметить, что Международный фестиваль танца «Лазги» будет проходить раз в два года в Хиве. Соответствующее постановление подписал Президент Шавкат Мирзиёев 28 сентября 2020 года.