Yaponiya va O‘zbekiston ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga intilmoqda
2022-04-30 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 29-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelgan Yaponiya tashqi ishlar vaziri Yosimasa Xayashi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-texnik, madaniy-gumanitar sohalardagi muloqotni faollashtirishga qaratilgan qo‘shma chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Barqaror va uzoq muddatli xarakteri bilan ajralib turadigan O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligi yildan-yilga kengayib borayotgani ta'kidlandi. Ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro hurmat, tenghuquqlik, bir-biri manfaatini hisobga olish va qo‘llab-quvvatlashning o‘zgarmas tamoyillari asosida qurilgan va rivojlanib bormoqda.
Tomonlar so‘nggi 5 yil ichida energetika, kimyo sanoati, avtomobilsozlik, ta'lim va mehmonxona biznesi sohalaridagi investitsiyaviy hamkorlik sezilarli darajada o‘sganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan hamkorlikda alohida faollik kuzatilmoqda. Yaponiya tomoni meva-sabzavotchilik, chorvachilikni rivojlantirish, uzoq va qishloq joylarda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha yangi loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi. Yaponiya kompaniyalarini sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlikka jalb etish chora-tadbirlariga ham alohida e'tibor qaratildi.
Ikkala mamlakatning ham energetika va infratuzilmani rivojlantirish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirishga sodiqligi ta'kidlandi. Shu nuqtai nazardan, tomonlar atmosferaga uglerod chiqindilarning chiqarilishini kamaytirish va “yashil” texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan hamkorlik doirasida navbatdagi tadbirlarni ko‘rib chiqdilar. Bu O‘zbekistonning Parij iqlim shartnomasiga muvofiq issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha olgan majburiyatiga mos keladi.
O‘zbekiston davlat muassasalari uchun ta'lim va malakali kadrlar tayyorlash sohasida hamkorlikni rivojlantirish hamda yangi dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi. JDS dasturida ishtirok etayotgan Yaponiya universitetlari ro‘yxatini kengaytirish, shuningdek, o‘zbekistonlik talabalar uchun ushbu dasturda ishtirok etish kvotalarini oshirish rejalari borligi ma'lum qilindi.
Ma'lumot uchun: JDS (“Inson resurslarini rivojlantirish bo‘yicha stipendiya dasturi”) - Yaponiya hukumatining davlat idoralari va tuzilmalari uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qaratilgan grant loyihasi.
Uchrashuv yakunida ikki tomonlama hamkorlik kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan aniq yechimlar ishlab chiqildi, shuningdek, qo‘shma loyiha va tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilab olindi.

Япония и Узбекистан нацелены на развитие многопланового сотрудничества и реализацию новых совместных проектов
2022-04-30 | Экономика
29 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром иностранных дел Японии Ёсимаса Хаяши, прибывшим в Узбекистан с официальным визитом.
В ходе встречи были обсуждены совместные меры по динамизации диалога между двумя странами в политической, торгово-экономической, финансово-технической и культурно-гуманитарной сферах.
Отмечено, что узбекско-японское партнерство, отличаясь устойчивым и долгосрочным характером, с каждым годом набирает обороты. Отношения между двумя государствами строятся и развиваются на неизменных принципах взаимного уважения, равноправия, поддержки и учета интересов друг друга.
Стороны с удовлетворением отметили ощутимый рост инвестиционного сотрудничества в сферах энергетики, химической промышленности, автомобилестроения, образования и гостиничного бизнеса, наблюдаемый в течение последних 5 лет. Особая динамика отслеживается в партнерстве с Японским агентством международного сотрудничества (JICA). Японской стороной была выражена готовность оказать поддержку реализации новых проектов по развитию плодоовощеводства, животноводства и внедрению водосберегающих технологий в отдаленной и сельской местности. Отдельное внимание также было уделено мерам по привлечению японских компаний к сотрудничеству в области здравоохранения.
Подчеркнута приверженность двух стран к углублению сотрудничества по реализации новых проектов в области энергетики и инфраструктурного развития. В данном контексте стороны также рассмотрели дальнейшие шаги по взаимодействию, направленному на снижение выбросов углерода в атмосферу и внедрению «зеленых» технологий, что соответствует принятому Узбекистаном обязательству по сокращению выбросов парниковых газов в рамках Парижского соглашения по климату.
Обозначены дальнейшие действия по развитию партнерства и реализации новых программ в сфере образования и подготовки квалифицированных кадров для государственных учреждений Узбекистана. Озвучено, что в планах – расширить перечень японских вузов, участвующих в программе JDS, а также увеличить квоты на участие в данной программе для студентов из Узбекистана.
Справочно: JDS («Программа стипендий для развития человеческих ресурсов») – грантовый проект правительства Японии, направленный на подготовку высококвалифицированных кадров для государственных органов и структур.
По итогам встречи были выработаны конкретные решения по актуальным вопросам повестки двустороннего сотрудничества, а также намечены дальнейшие шаги по продвижению совместных проектов и инициатив.