O‘zbekiston va Turkmaniston sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning yangi yo‘llarini ko‘rib chiqmoqda
2022-04-27 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Turkmaniston sanoat va qurilish ishlab chiqarish vaziri B.Annamamedovni qabul qildi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklik ko‘rsatkichlari sezilarli darajada o‘sayotganini ta'kidlab, ularni yanada oshirish bo‘yicha birgalikdagi sa'y-harakatlarni faollashtirish yuzasidan yakdil fikr bildirdilar.
So‘nggi 4 yil ichida o‘zbek - turkman tovar ayirboshlash hajmi 5 barobar oshgani, 2021-yilda esa o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilga nisbatan 65 foizni tashkil etgani qayd etildi. 2021- yilning sentabr oyida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi tadbirlar yakunlari bo‘yicha imzolangan bir qator savdo shartnomalari bugungi kunda hayotga tatbiq etilmoqda.
Ikki mamlakat hududlarida joylashgan ishlab chiqarish ob'ektlarini jalb qilib sanoat kooperatsiyasini faollashtirish va to‘liq qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish chora-tadbirlari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Turkmaniston iqtisodiyotlarining raqobatbardosh ustunliklari asosida ajratib olingan yangi istiqbolli yo‘nalishlarda sanoat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Hududlararo hamkorlikni mustahkamlash mexanizmlari ko‘rib chiqildi. Tomonlar sanoat kooperatsiyasining yangi loyihalarini va savdo shartnomalarini ishlab chiqish maqsadida ikki mamlakat hududlari ma'muriyatlarining faoliyatini muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Oziq-ovqat xavfsizligi yo‘nalishida tajriba almashish uchun O‘zbekiston va Turkmaniston vazirlik va idoralari delegatsiyalarining tashriflarini tashkil qilishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.

Uzbekistan and Turkmenistan are considering new ways to establish industrial cooperation
Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov received Minister of Industry and Construction Production of Turkmenistan B.Annamamedov.
During the meeting, the sides exchanged views on topical issues of bilateral cooperation. The parties stressed the tangible growth in the indicators of economic partnership between the two states and spoke in favor of intensifying joint efforts to expand them further.
It was noted that over the past 4 years, the volume of Uzbek-Turkmen trade turnover has increased 5 times, and in 2021, the growth of mutual trade amounted to 65 percent compared to the previous year. A number of trade contracts signed following the results of the high-level events held in September 2021 are at the stage of practical implementation.
Measures to intensify industrial cooperation and create complete value chains involving production facilities stationed on the territories of the two countries were discussed. Proposals were put forward to expand cooperation in the field of industry in new promising areas identified on the basis of the competitive advantages of the economies of Uzbekistan and Turkmenistan.
The mechanisms for strengthening interregional cooperation were considered. The parties agreed to strengthen the coordination of the administrations of the regions of the two countries in order to develop new projects of industrial cooperation and trade contracts.
Mutual readiness was expressed to organize visits of delegations of ministries and agencies of Uzbekistan and Turkmenistan to exchange experience in the field of food security.
Following the meeting, an agreement was reached to continue constructive interaction in all areas of bilateral relations and to work together to provide practical assistance in elaboration and resolution of existing issues.