O‘zbekiston va Turkmaniston sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning yangi yo‘llarini ko‘rib chiqmoqda
2022-04-27 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Turkmaniston sanoat va qurilish ishlab chiqarish vaziri B.Annamamedovni qabul qildi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklik ko‘rsatkichlari sezilarli darajada o‘sayotganini ta'kidlab, ularni yanada oshirish bo‘yicha birgalikdagi sa'y-harakatlarni faollashtirish yuzasidan yakdil fikr bildirdilar.
So‘nggi 4 yil ichida o‘zbek - turkman tovar ayirboshlash hajmi 5 barobar oshgani, 2021-yilda esa o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilga nisbatan 65 foizni tashkil etgani qayd etildi. 2021- yilning sentabr oyida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi tadbirlar yakunlari bo‘yicha imzolangan bir qator savdo shartnomalari bugungi kunda hayotga tatbiq etilmoqda.
Ikki mamlakat hududlarida joylashgan ishlab chiqarish ob'ektlarini jalb qilib sanoat kooperatsiyasini faollashtirish va to‘liq qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish chora-tadbirlari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Turkmaniston iqtisodiyotlarining raqobatbardosh ustunliklari asosida ajratib olingan yangi istiqbolli yo‘nalishlarda sanoat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Hududlararo hamkorlikni mustahkamlash mexanizmlari ko‘rib chiqildi. Tomonlar sanoat kooperatsiyasining yangi loyihalarini va savdo shartnomalarini ishlab chiqish maqsadida ikki mamlakat hududlari ma'muriyatlarining faoliyatini muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Oziq-ovqat xavfsizligi yo‘nalishida tajriba almashish uchun O‘zbekiston va Turkmaniston vazirlik va idoralari delegatsiyalarining tashriflarini tashkil qilishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.

Узбекистан и Туркменистан рассматривают новые пути для налаживания промышленной кооперации
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял министра промышленности и строительного производства Туркменистана Б.Аннамамедова.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества. Стороны подчеркнули ощутимый рост показателей экономического партнерства между двумя государствами и высказались за активизацию совместных усилий по их дальнейшему увеличению.
Отмечено, что за последние 4 года объем узбекско-туркменского товарооборота увеличился в 5 раз, а в 2021 году рост взаимной торговли составил 65 процентов по отношению к предыдущему году. На стадии практической реализации находится ряд торговых контрактов, подписанных по итогам мероприятий на высшем уровне, состоявшихся в сентябре 2021 года.
Обсуждены меры по интенсификации промышленной кооперации и созданию законченных цепочек добавленной стоимости с вовлечением производственных мощностей, дислоцированных на территориях двух стран. Выдвинуты предложения по расширению сотрудничества в области промышленности в новых перспективных направлениях, выделенных на основе конкурентных преимуществ экономик Узбекистана и Туркменистана.
Рассмотрены механизмы укрепления межрегионального сотрудничества. Стороны договорились усилить координацию администраций регионов двух стран с целью выработки новых проектов промышленной кооперации и торговых контрактов.
Выражена взаимная готовность организовать визиты делегаций министерств и ведомств Узбекистана и Туркменистана для обмена опытом в сфере продовольственной безопасности.