2022-04-27 | Iqtisodiyot
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Latviya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Reynis Troksha boshchiligidagi Latviya IT-kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari, jumladan, ta’lim va IT-tadbirkorlik sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, bugungi kunda O‘zbekistonda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishga jiddiy e’tibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbari 14-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida axborot texnologiyalari sohasida erishilgan natijalar va 2022-yilga mo‘ljallangan vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish doirasida O‘zbekistonni hududiy IT-markazga aylantirish vazifasini qo‘ygan edi.
BPO (biznes jarayonlari autsorsingi) va KPO (biznes jarayonlari autsorsingi) xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishda hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda xorijiy IT-kompaniyalar va rezidentlar uchun barcha sharoit yaratilgan. Masalan, IT Park rezidenti bo‘lgan xorijiy IT-kompaniyalarga infratuzilma va soliq imtiyozlari taqdim etilgan. Xorijiy IT-mutaxassislar va ularning oila aʼzolari uchun vizalar olishning soddalashtirilgan “IT Visa” tizimi joriy etildi.

Латвийским компаниям предложено совместно работать по увеличению экспорта в третьи страны
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с представителями латвийских IT-компаний во главе с Чрезвычайным и полномочным послом Латвийской Республики в Узбекистане Рейнисом Трокша.
В ходе встречи были обсуждены перспективные направления сотрудничества, в том числе вопросы реализации совместных проектов в сфере образования, IT-предпринимательства.
Как было отмечено на встрече, сегодня в Узбекистане уделяется серьезное внимание развитию сферы информационно-коммуникационных технологий. В рамках совещания, прошедшего 14 апреля при Президенте Республики Узбекистан по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2022-й год, руководителем страны была поставлена задача превратить Узбекистан в региональный IT-центр.
Особое внимание было уделено укрепления сотрудничества по реализации проектов по развитию услуг BPO (business process outsourcing) и KPO (knowledge process outsourcing). Cегодня в Узбекистане создаются все условия для иностранных IT-компаний и резидентов. Так, иностранным IT-компаниям – резидентам IT Park предоставляется инфраструктура, даются налоговые льготы. Внедрена система упрощенного получения виз для иностранных IT-специалистов и членов их семей «IT Visa».