O‘zbekiston-Tojikiston hamkorligi masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Tojikiston Respublikasi sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sh.Kabir bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida investitsiyalar, sanoat, savdo va transport sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining o‘tgan yilning iyun oyida Tojikiston Respublikasiga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi muhokama qilindi.
Tomonlar investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlariga to‘xtalib o‘tdilar, shuningdek, amaldagi tarif va notarif choralarni izchil bekor qilib borish hamda o‘zbek va tojik mahsulotlarining ikki mamlakat bozorlariga kirib kelishiga ko‘maklashish orqali sanoat kooperatsiyasi loyihalarini amalga oshirish va o‘zaro savdoni rivojlantirish sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha birgalikdagi ishlarni faollashtirishga kelishib oldilar.
Konstruktiv muloqot yuzaga kelayotgan masalalarni belgilab, ularni hal qilish yuzasidan maqbul yechimlarni ishlab chiqish imkonini berdi. Amalga oshirilayotgan loyihalarni, shuningdek, o‘zaro manfaatli iqtisodiy sheriklikni kengaytirishning yangi yo‘nalishlarini ilgari surish bo‘yicha navbatdagi qo‘shma tadbirlar rejalashtirildi.

Обсуждены вопросы узбекско-таджикского сотрудничества
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром промышленности и новых технологий Республики Таджикистан Ш.Кабиром.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние двустороннего сотрудничества в сферах инвестиций, промышленности, торговли и транспорта. Обсужден ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан в июне прошлого года.
Стороны обсудили приоритетные направления для развития инвестиционного сотрудничества, а также договорились активизировать совместную работу по реализации проектов промышленной кооперации и улучшению условий для развития взаимной торговли путем последовательной отмены имеющихся тарифных и нетарифных мер и упрощения доступа продукции узбекского и таджикского производства на рынки двух стран.
Конструктивный диалог позволил предметно обозначить имеющиеся вопросы и выработать оптимальные решения по их решению. Намечены дальнейшие совместные действия по продвижению реализуемых проектов, а также новые направления для расширения взаимовыгодного экономического партнерства.