AKT vazirligi va “Megafon” o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
Ayni kunlarda bo‘lib o‘tayotgan “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda “Megafon” kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandumni imzolash jarayonida AKT vaziri birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos hamda kompaniya bosh direktori Xachatur Pombuxchan ishtirok etdi.
Memorandumga ko‘ra, endilikda MegaFon O‘zbekiston IT-mutaxassislarini o‘qitish va malakasini oshirish hamda ish bilan ta’minlash dasturini yo‘lga qo‘yadi.
Hamkorlik dasturlash va ishlab chiqish sohasidagi talab yuqori bo‘lgan mutaxassisliklar bo‘yicha turli darajadagi mutaxassislarni o‘qitish va rivojlantirishni ko‘zda tutadi.
O‘qishdan so‘ng ishtirokchilarga malakasidan kelib chiqib, amaliyot o‘tash dasturi yoki birdaniga “Megafon” jamoasida haqiqiy loyihalar ustida ish boshlash imkoniyati taqdim etiladi.
“Megafon” bosh direktori Xachatur Pombuxchan O‘zbekiston istiqbolini Markaziy Osiyodagi eng yirik IT-xab sifatida ko‘rayotganini va oliy toifadagi ixtisoslashgan mutaxassislarni tayyorlashda tajriba bilan bo‘lishish hamda o‘z resurslarinini ishga solishga tayyor ekanligini bildirdi.

Заключен меморандум о сотрудничестве между Министерством ИКТ и компанией «Мегафон»
В рамках проводимой международной промышленной ярмарки «Иннопром. Центральная Азия» заключен меморандум о сотрудничестве между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и компанией «Мегафон».
В процессе подписания меморандума приняли участие первый заместитель Министра ИКТ Олег Пекось и директор компании Хачатур Помбухчан.
В соответствии с меморандумом, будет налажена программа обучения, повышения квалификации, а также трудоустройства IT-специалистов.
Сотрудничество предполагает обучение и развитие специалистов различного уровня по программированию и актуальным, востребованным специальностям.
После обучения специалистам исходя из их квалификации будет предоставлена возможность пройти практику или работа над проектами в команде «Мегафона».
Генеральный директор «Мегафон» Хачатур Помбухчан отметил Узбекистан как самый крупный IT-хаб в Центральной Азии в перспективном будущем и выразил готовность по обмену опытом с целью подготовки специалистов высокой категории, подключения имеющихся ресурсов.