O‘zbekiston Prezidenti Belarus Bosh vaziri bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi
2022-04-26 | Siyosat
25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tayotgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro ko‘rgazmasida Belarus delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan Belarus Respublikasi Bosh vaziri Roman Golovchenkoni qabul qildi.
2019-yil avgust oyida Belarusga qilingan oliy darajadagi tashrifda erishilgan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-Belarus ko‘p qirrali hamkorligi rivojida yuqori sur’at kuzatilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jumladan, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari barqaror o‘sib, joriy yil boshidan buyon 57 foizga oshdi. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida ikki mamlakat yetakchi korxonalarining kooperatsiyasi kengayib bormoqda.
Uchrashuvda tovar ayirboshlash hajmini oshirish va mutanosibligini ta’minlash, jumladan, bunga qishloq xo‘jaligi va sanoat mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berish, savdo uylari tarmog‘ini rivojlantirish orqali erishishga alohida e’tibor qaratildi.
Mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoatida, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Hududlararo hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish, innovatsion dasturlar va madaniy-gumanitar almashinuvni birgalikda qo‘llab-quvvatlash istiqbollari ham muhokama qilindi.
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha ikki mamlakat hukumatlari tomonidan “yo‘l xaritasi” qabul qilinishi yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана обсудил с Премьер-министром Беларуси перспективы развития практического сотрудничества
2022-04-26 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 апреля принял Премьер-министра Республики Беларусь Романа Головченко, возглавляющего белорусскую делегацию на Международной выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия», проходящей в эти дни в городе Ташкенте.
Были рассмотрены вопросы реализации договоренностей и соглашений, принятых в ходе визита на высшем уровне в Беларусь в августе 2019 года.
С удовлетворением отмечена наметившаяся в последние годы высокая динамика развития узбекско-белорусского многопланового сотрудничества.
В частности, наблюдается стабильный рост показателей взаимной торговли, которая с начала этого года увеличилась на 57 процентов. Расширяется кооперация ведущих предприятий двух стран в приоритетных отраслях экономики.
Особое внимание было уделено наращиванию объемов и обеспечению сбалансированности товарооборота, в том числе за счет прямых поставок сельскохозяйственной и промышленной продукции, развития сети торговых домов.
Подчёркнута важность продвижения совместных проектов в машиностроении, электротехнической отрасли, фармацевтике, текстильной и пищевой промышленности, аграрном комплексе и туристском секторе.
Обсуждены также перспективы раскрытия потенциала межрегионального взаимодействия, совместной поддержки инновационных программ и культурно-гуманитарного обмена.
Достигнута договоренность о принятии правительствами двух стран «дорожной карты» по дальнейшему развитию взаимовыгодного практического сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью.