O‘zbekiston Prezidenti Belarus Bosh vaziri bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi
2022-04-26 | Siyosat
25-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tayotgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro ko‘rgazmasida Belarus delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan Belarus Respublikasi Bosh vaziri Roman Golovchenkoni qabul qildi.
2019-yil avgust oyida Belarusga qilingan oliy darajadagi tashrifda erishilgan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-Belarus ko‘p qirrali hamkorligi rivojida yuqori sur’at kuzatilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jumladan, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari barqaror o‘sib, joriy yil boshidan buyon 57 foizga oshdi. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida ikki mamlakat yetakchi korxonalarining kooperatsiyasi kengayib bormoqda.
Uchrashuvda tovar ayirboshlash hajmini oshirish va mutanosibligini ta’minlash, jumladan, bunga qishloq xo‘jaligi va sanoat mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berish, savdo uylari tarmog‘ini rivojlantirish orqali erishishga alohida e’tibor qaratildi.
Mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoatida, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Hududlararo hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish, innovatsion dasturlar va madaniy-gumanitar almashinuvni birgalikda qo‘llab-quvvatlash istiqbollari ham muhokama qilindi.
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha ikki mamlakat hukumatlari tomonidan “yo‘l xaritasi” qabul qilinishi yuzasidan kelishuvga erishildi.

President of Uzbekistan, Prime Minister of Belarus discuss the prospects for developing practical cooperation
2022-04-26 | Politics
On April 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Prime Minister of the Republic of Belarus Roman Golovchenko, who heads the delegation of Belarus at the INNOPROM. Central Asia International Industrial Trade Fair, in Tashkent.
Implementation of the agreements adopted during the high-level visit to Belarus in August 2019 was considered.
The high dynamics of development of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Belarus were noted with satisfaction.
In particular, there is a steady growth in mutual trade indicators, which have increased by 57 percent since the beginning of this year. Leading enterprises of the two countries are enhancing cooperation in priority sectors of the economy.
The main attention was paid to increasing the volume and ensuring a balanced trade turnover, including through direct supplies of agricultural and industrial products, and the development of a network of trading houses.
The importance of promoting joint projects in mechanical engineering, the electrical industry, pharmaceuticals, the textile and food industries, the agricultural and tourism sector was emphasized.
Prospects for unlocking the potential of interregional interaction, joint support for innovative programs, cultural and humanitarian exchange were also discussed.
An agreement was reached on the adoption by the governments of the two countries of an action plan for the further development of mutually beneficial practical cooperation between Uzbekistan and Belarus.