Yoshlarni IT sohasiga qiziqishini oshirish va bu borada ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha topshiriqlar berildi
2022-04-25 | Jamiyat
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Qashqadaryoga amaliy tashrifi doirasida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filialiga qarashli Mirishkor, Nishon hamda Kasbi tumanidagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlariga tashrif buyurdi.
Markazlardagi uchrashuv chog‘ida AKT vaziri o‘quv sifatini oshirish, o‘quvchilarning ko‘proq xorijiy tillarni o‘rganib, mahalliy va xorijiy IT-kompaniyalarda faoliyat yuritishini hozirdan o‘z oldilariga maqsad qilib qo‘yishi kerakligini ta’kidlab o‘tdi. Shu bilan birga, o‘quvchilarni IT sohasiga keng jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Avvalo, Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarining vazifasi o‘sib kelayotgan yosh avlodni ilm-fanga keng jalb etish, ularni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha savodxonligini oshirishga, kelajakda yetuk IT mutaxassislarni yetishtirib chiqarishga qaratiladi.
Kelgusida tuman yoshlari ushbu o‘quv markazlarida kompyuter savodxonligi, dasturlash, robototexnika, internetdan foydalanish hamda boshqa bir qator yo‘nalishlarda o‘z bilimlarini oshiradilar.
Shuningdek, AKT vaziri o‘quv markazlarida yoshlarning IT sohasiga qiziqishini oshirish, ularning bu boradagi salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. AKT sohasida yuqori malakali IT-mutaxassislarni tayyorlash uchun ta’lim sifatini oshirishga bor kuch-g‘ayratni ishga solish zarurligi ta’kidlandi.

Даны поручения по повышению интереса молодежи к сфере ИКТ и реализации их потенциала
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках своей рабочей поездки в Кашкадарьинскую область посетил Учебные центры цифровых технологий при Каршинском филиале Ташкентского университета информационных технологий, расположенные в Миришкорском, Нишанском и Касбийском районах.
В ходе встречи Министр ИКТ отметил важность повышения качества преподавания, актуальность изучения иностранных языков с целью осуществления деятельности в отечественных и зарубежных IT-компаниях. Вместе с этим, даны указания по более широкому привлечению учеников в сферу ИКТ.
В первоочередные задачи Учебных центров цифровых технологий входят вопросы широкого привлечения подрастающего поколения в науку, повышения грамотности в сфере ИКТ, подготовки квалифицированных IT-специалистов.
В дальнейшем региональная молодежь здесь будет обучаться компьютерной грамотности, программированию, робототехнике, пользованию интернетом и по другим направлениям.
Также Министр ИКТ отметил важность повышения интереса у молодежи к IT-сфере, реализации их потенциала. Было отмечено, что необходимо приложить все усилия по повышению качества образования с целью подготовки высококвалифицированных специалистов.