O‘zaro manfaatli O‘zbekiston – Saudiya Arabistoni munosabatlarini kengaytirish maqsadida faol hamkorlik
O‘zbekiston hukumat delegatsiyasining Saudiya Arabistoniga tashrifi chog‘ida mamlakatimizning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari ko‘p qirrali ikki tomonlama munosabatlarning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilish va o‘zaro manfaatli yangi “o‘sish nuqtalarini” kashf etish maqsadida saudiyalik hamkor va ishbilarmonlar bilan bir qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazdilar.
Xususan, Saudiya Arabistonining «ACWA Power», «Al Rajhi», «Dr. Sulaiman Al-Habib», «Saudi German Hospitals», «Saudi National Bank», «Maaden», «Dar Al Arkan» va «Al Hokair» kompaniyalari rahbariyatlari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Meva-sabzavotchilik va chorvachilik, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash, to‘qimachilik sanoati va qurilish sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari har tomonlama va konstruktiv tarzda ko‘rib chiqildi.
Sog‘liqni saqlash sohasiga alohida e'tibor qaratildi. Jumladan, tashhis qo‘yish, o‘quv va ilmiy-tadqiqot bo‘limlarini birlashtirgan ko‘p tarmoqli tibbiyot muassasalari va tibbiy klasterlarni tashkil etish, shuningdek tibbiy xizmatlarni raqamlashtirish sohasida hamkorlik qilish to‘g‘risida dastlabki kelishuvlarga erishildi.
O‘zbekiston tijorat banklarini xususiylashtirishda Saudiya Arabistoni banklari vakillarining ishtirok etishi orqali ular bilan hamkorlik qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasida yo‘lovchi va yuk aviatashuvlari hajmini oshirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar yaqin kelajakda qat'iy kelishuvlarga erishish va tegishli bitimlarni imzolash maqsadida rahbar va ekspertlar darajasida yaqin hamkorlik va muzokaralarni davom ettiradilar.

Prospects for the implementation of new projects in the fields of fruit and vegetable growing and animal husbandry, extraction and processing of natural resources, textile industry and construction were considered in Riyadh
2022-04-20 | Economics
During the visit of the Government delegation of the Republic of Uzbekistan to Saudi Arabia, the heads of relevant ministries and departments of the country held a number of meetings and negotiations with Saudi partners and businessmen to discuss promising areas of multifaceted bilateral cooperation and search for new growth points of mutually beneficial partnership
So, in particular, negotiations were held with the leadership of the Saudi companies ACWA Power, Al Rajhi, Dr. Sulaiman Al-Habib, Saudi German Hospitals, Saudi National Bank, Ma'aden, Dar Al Arkan and Al Hokair.
Prospects for the implementation of new projects in the fields of fruit and vegetable growing and animal husbandry, extraction and processing of natural resources, textile industry and construction were considered in a substantive and constructive manner.
Special attention was paid to the healthcare sector – preliminary agreements were reached on the creation of multidisciplinary medical institutions and medical clusters combining diagnostic, educational and research units, as well as cooperation in digitalization of medical services.
The possibilities of cooperation in privatization of Uzbek commercial banks were discussed with representatives of Saudi banks.
Measures to increase the volume of passenger and cargo air transportation between Uzbekistan and Saudi Arabia were also considered.
The parties will continue close cooperation and negotiations at the leadership and expert levels to reach firm agreements and sign relevant contracts in the near future.