Saudiya Arabistoni bilan transport va logistika sohasidagi hamkorlik aloqalari rivojlantiriladi
Ar-Riyod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Transport vaziri Ilhom Mahkamovning Saudiya Arabistoni Qirolligi Transport vaziri Solih Al-Jasser bilan ikki tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar transport sohasidagi hamkorlik istiqbollari, shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasining infratuzilma loyihalariga investitsiyalarni jalb etish masalalarini muhokama qilishdi.
Suhbat chog‘ida fuqaro aviatsiyasi sohasidagi o‘zaro munosabatlar jumladan Makka va Madina shaharlariga ziyoratchilarni tashishni tashkil etish borasidagi istiqbollar yuksak baholandi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar transport-logistika sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarni rivojlantirish, ikki davlat o‘rtasida yo‘lovchi va yuk tashish hajmini oshirish bo‘yicha amaliy qadamlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Будет развиваться сотрудничество с Саудовской Аравией в области транспорта и логистики
Эр-Рияде состоялась двусторонняя встреча министра транспорта Республики Узбекистан Ильхома Махкамова и Министра транспорта Королевства Саудовской Аравии Салеха Аль-Джассера.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества в области транспорта, в том числе привлечения инвестиций в инфраструктурные проекты Республики Узбекистан.
В ходе беседы были высоко оценены перспективы взаимоотношений в области гражданской авиации, в том числе организация перевозок паломников в города Мекку и Медину.
По итогам встречи стороны договорились продолжить практические шаги по развитию взаимовыгодного сотрудничества в области транспорта и логистики, увеличению объемов пассажирских и грузовых перевозок между двумя странами.
Также авиационные власти двух стран подписали двусторонний протокол, направленный на создание благоприятных условий в сфере гражданской авиации.