“ACWA Power” O‘zbekistonda o‘z mavqeini mustahkamlamoqchi
Ar – Riyod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayan bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida saudiyalik investor tomonidan mamlakatda amalga oshirilayotgan energetik loyihalarning hozirgi holati, ularni kengaytirish imkoniyatlari, shuningdek, kompaniyaning O‘zbekistondagi investitsiya portfelini ko‘paytirish istiqbollari muhokama qilindi.
“ACWA Power” – O‘zbekistonning an'anaviy va muqobil energetika sohalaridagi eng yirik hamkorlaridan biridir. Uning hozirgi investisiyaviy portfelida umumiy qiymati qariyb 2,5 mlrd dollarlik 4 ta loyiha bor. Saudiya Arabistoni kompaniyasi tomonidan mamlakatda yaratilgan energiyani ishlab chiqaruvchi quvvatlarining umumiy hajmi 2,6 GVtdan oshadi.
Tomonlar qurilish ishlarini jadallashtirish va amalga oshirilayotgan loyihalarning muvaffaqiyatli yakunlanishini ta'minlash bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni muhokama qildilar. Ularning amalga oshirilishi mamlakatning umumiy energiya ishlab chiqarish quvvatida qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushini 2026-yilga kelib 25 foizga yetkazish bo‘yicha rejalashtirilgan ishlarning amalga oshirilishiga katta hissa qo‘shadi.
Energetika sohasining jadal rivojlanishi O‘zbekistonda korxonalari energetika loyihalariga bo‘lgan talabni ta'minlay oladigan turdosh tarmoqlarning rivojlanishiga ham turtki berishi ta'kidlandi.
Shuningdek, mamlakat energetika sohasi uchun inson resurslarini mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi. O‘zbekistonning ixtisoslashgan oliy o‘quv yurtlari talabalari va bitiruvchilari uchun ilg‘or texnologik yechimlar va xalqaro standartlar asosida qayta tiklanadigan energiya ob'ektlarini qurish va ulardan foydalanish bo‘yicha tajriba orttirishlari uchun “ACWA Power” ob'ektlarida maxsus treninglar va stajirovkalarni tashkil qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar, shuningdek, yaqin kelajakda “ACWA Power” kompaniyasini jalb qilgan holda keyinchalik amalga oshirish uchun yangi istiqbolli loyihalar ro‘yxatini tayyorlash va muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida Saudiya Arabistoni investorlari O‘zbekiston tomonining qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va uzoq muddatli istiqbolda sheriklikni yanada kengaytirishga sodiqligini bildirishdi.

«ACWA Power» намерена укрепить позиции в Узбекистане
В г.Эр-Рияде состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с председателем правления саудовской компании «ACWA Power» Мохаммедом Абунайаном.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние энергетических проектов, реализуемых саудовским инвестором в стране, возможности их расширения, а также перспективы наращивания инвестиционного портфеля компании в Узбекистане.
«ACWA Power» является одним из крупнейших партнеров Узбекистана в сферах традиционной и альтернативной энергетики: ее текущий инвестиционный портфель включает в себя 4 проекта совокупной стоимостью около 2,5 млрд долларов. Суммарный объем генерирующих мощностей, создаваемых саудовской компанией в стране, превышает 2,6 ГВт.
Стороны обсудили дальнейшие шаги по ускорению строительных работ и обеспечению успешного завершения реализуемых проектов. Их имплементация во многом поспособствует реализации намеченных планов по доведению доли возобновляемых источников энергии в общей энергогенерирующей мощности страны до 25 процентов к 2026 году.
Отмечено, что динамичное развитии энергетического сектора позволит также придать импульс развитию смежных отраслей в Узбекистане, предприятия которых могут удовлетворить потребности проектов в сфере энергетики.
Также были рассмотрены меры по укреплению кадрового потенциала для энергетической отрасли страны. Достигнута договоренность о проработке организации на объектах «ACWA Power» специальных тренингов и стажировок для студентов и выпускников профильных узбекских ВУЗов с тем, чтобы они могли получить опыт в строительстве и эксплуатации объектов возобновляемой энергетики, основанный на передовых технологических решениях и международных стандартах.
Также стороны договорились в ближайшее время подготовить и согласовать перечень новых перспективных проектов для их последующей реализации с привлечением «ACWA Power».
По итогам встречи саудовские инвесторы были заверены в приверженности узбекской стороны поддержке успешной реализации совместных проектов и дальнейшему расширению партнерства в долгосрочной перспективе.