Finlyandiya Elchisi bilan uchrashuv
2022-yilning 19-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov Finlyandiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Xelsinki shahrida joylashgan) etib tayinlangan Ilkka Ryaysyanenni qabul qildi.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘rinbosari ishonch yorliqlarini qabul qilar ekan, Elchini yuqori va mas’uliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi va unga muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va ularni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston va Finlyandiya oʻrtasida iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish, jumladan, oʻzaro savdo missiyalarini tashkil etish, qoʻshma investitsiya loyihalarni amalga oshirish, ikki davlat ishbilarmon doiralari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni yoʻlga qoʻyish zarurligi qayd etildi.
Ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada faollashtirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekanligi bildirildi. O‘zbekistonda Finlyandiya oliy o‘quv yurtlarining filiallarini ochish, “ikki tomonlama diplom” berish dasturlarini joriy etish yuzasidan fikr almashildi.

The newly appointed Ambassador of Finland has assumed his duties
Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Gayrat Fozilov received the newly appointed Ambassador of Finland with residence in Helsinki Ilkka Ryaysyanen
According to Uzbekistan MFA, accepting the credentials, Uzbekistan’s Deputy Foreign Minister congratulated the Ambassador on his appointment to a high and responsible post, wished him success.
The current state and prospects for the development of bilateral relations were discussed at the meeting.
The need for intensifying economic diplomacy between Uzbekistan and Finland, including through the organization of mutual trade missions, the implementation of joint investment projects, and the establishment of direct contacts between the businesspeople of the two countries, was noted.
Mutual interest was expressed in further enhancing interaction in education. The parties exchanged views on the opening of branches of universities of Finland in Uzbekistan and the introduction of programs for issuing double diplomas.