Finlyandiya Elchisi bilan uchrashuv
2022-yilning 19-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov Finlyandiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Xelsinki shahrida joylashgan) etib tayinlangan Ilkka Ryaysyanenni qabul qildi.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘rinbosari ishonch yorliqlarini qabul qilar ekan, Elchini yuqori va mas’uliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi va unga muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va ularni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Oʻzbekiston va Finlyandiya oʻrtasida iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish, jumladan, oʻzaro savdo missiyalarini tashkil etish, qoʻshma investitsiya loyihalarni amalga oshirish, ikki davlat ishbilarmon doiralari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni yoʻlga qoʻyish zarurligi qayd etildi.
Ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada faollashtirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekanligi bildirildi. O‘zbekistonda Finlyandiya oliy o‘quv yurtlarining filiallarini ochish, “ikki tomonlama diplom” berish dasturlarini joriy etish yuzasidan fikr almashildi.

2022-04-19 | Политика
19 апреля 2022 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фозилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Финляндской Республики с резиденцией в г.Хельсинки Илкка Ряйсянена.
Принимая верительные грамоты, заместитель главы внешнеполитического ведомства Узбекистана поздравил Посла с назначением на высокий и ответственный пост, пожелал ему успехов.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений.
Отмечена необходимость активизации экономической дипломатии между Узбекистаном и Финляндией, в том числе путем организации взаимных торговых миссий, реализации совместных инвестиционных проектов, установления прямых контактов между деловыми кругами двух стран.
Выражена обоюдная заинтересованность в дальнейшей активизации взаимодействия в сфере образования. Состоялся обмен мнениями по открытию в Узбекистане филиалов финских вузов и внедрению программ выдачи «двойных дипломов».