Ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarda ta’lim berish sifatini oshirish hamda ular faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2022-04-18 | Hujjatlar
So‘nggi yillarda mamlakatimizda “Inson qadri uchun” tamoyili asosida nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish, xususan ko‘zi ojiz va ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan bolalarning jamiyatdagi o‘rnini mustahkamlash yuzasidan zarur chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Mazkur yo‘nalishdagi islohotlarning izchilligi va tizimliligini ta’minlash, ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarning ta’lim olishi uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yanada yaxshilash, ularning jamiyatga moslashuviga ko‘maklashish hamda qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishlarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida:
1. Ichki ishlar vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirligining ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarni Ichki ishlar vazirligiga biriktirish hamda ularni “Nurli maskan” ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari (keyingi o‘rinlarda – “Nurli maskan” maktablari) deb nomlash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
Belgilansinki, Ichki ishlar vazirligi “Nurli maskan” maktablariga mas’ullarni biriktirgan holda:
sifatli ta’lim va tarbiya berishga, ularning maishiy sharoitlarini yaxshilashga, shuningdek, o‘quvchilarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish hamda intellektual, jismoniy va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirishga;
o‘quvchilarning jismoniy imkoniyatidan kelib chiqqan holda, ularni sog‘lom, ma’nan yetuk inson qilib tarbiyalashga hamda dunyoqarashini shakllantirish, sport turlariga qiziqtirish va jalb etishga;
o‘quvchilarning vatanparvarlik tuyg‘ularini shakllantiruvchi madaniy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil etishga doimiy ravishda ko‘maklashadi.
2. “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilari xavfsizligini ta’minlash, ularni sog‘lomlashtirish va reabilitatsiya qilish tadbirlarini tizimli yo‘lga qo‘yish maqsadida:
a) Respublika ko‘z kasalliklari klinik shifoxonasi, Respublika ixtisoslashtirilgan ko‘z mikroxirurgiyasi markazi, Toshkent tibbiyot akademiyasi, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti hamda boshqa tibbiy muassasalarning malakali shifokorlarini jalb etgan holda, “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilarini davolash-sog‘lomlashtirish va reabilitatsiya qilish amaliyoti yo‘lga qo‘yilsin.
Bunda, “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilarini davolash-sog‘lomlashtirish va reabilitatsiya qilish tadbirlari uchun xarajatlar Sog‘liqni saqlash vazirligiga ajratilgan mablag‘lar doirasida moliyalashtiriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) bilan birgalikda bir oy muddatda “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilari uchun patronaj tizimini joriy etish hamda davolash-sog‘lomlashtirish va reabilitatsiya qilish tadbirlarini amalga oshirishni o‘z ichiga oluvchi chora-tadbirlar tasdiqlanishini ta’minlasin;
b) o‘quvchilarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik hamda ular orasida o‘z joniga qasd qilish holatlarining oldini olish bo‘yicha profilaktika ishlarini tizimli yo‘lga qo‘yish doirasida barcha “Nurli maskan” maktablari hududiga videokuzatuv moslamalari o‘rnatilishi ta’minlansin va ular tegishli hududiy ichki ishlar organlariga integratsiya qilinsin.
Ichki ishlar vazirligi (P.Bobojonov) uch oy muddatda vazirlikning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan mazkur vazifani amalga oshirish bo‘yicha manzilli choralarni belgilab, ishlarni yakuniga yetkazsin.
3. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab:
a) “Nurli maskan” maktablarining Brayl yozuvidagi darsliklar va o‘quv qo‘llanmalar, badiiy hamda bolalar uchun mo‘ljallangan adabiyotlar, turli ixtisoslik va yo‘nalishlardagi bosma va audiokitoblarga bo‘lgan ehtiyoji har olti oyda o‘rganiladi va shu asosda adabiyotlar ro‘yxati shakllantirib boriladi.
Bunda, shakllantirilgan ro‘yxat asosida davlat buyurtmasini e’lon qilish, adabiyotlarni ushbu yo‘nalishdagi ixtisoslashgan, yetarli moddiy-texnik bazaga hamda tajribaga ega bo‘lgan matbaa korxonalarida nashr etish hamda “Nurli maskan” maktablari ehtiyojidan kelib chiqib, taqsimot asosida tarqatish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
b) ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun belgilangan viloyat va respublika fan olimpiadalari bitiruvchi sinflar o‘quvchilari uchun alohida tashkil etiladi;
v) “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilari uchun axborot texnologiyalari, xorijiy tillar, kasb-hunar va тadbirкорликни o‘rgatish bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil etiladi.
Bunda, “Nurli maskan” maktablari bitiruvchilarini qisqa muddatli o‘quv kurslari orqali kasb-hunarga o‘qitish uchun nodavlat ta’lim tashkilotlari o‘rtasida grant e’lon qilinadi va o‘qish bilan bog‘liq xarajatlar Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan to‘lanadi;
g) oliy ta’lim muassasalarining tegishli ixtisoslik va yo‘nalishlari bo‘yicha Brayl alifbosi asosidagi adabiyotlarni chop etish tizimi yo‘lga qo‘yiladi;
d) ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchilar uchun darsliklar va o‘quv-metodik majmualar chop etuvchi nashriyot-matbaa korxonalari bilan deklaratsiya qilingan narxlar asosida belgilangan tartibda shartnomalar tuzishga ruxsat beriladi.
Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchilar uchun o‘quv va badiiy adabiyotlar chop etish sohasiga xususiy sektor vakillarini keng jalb qilish, ularga tegishli imtiyozlar berish orqali mazkur yo‘nalishni rivojlantirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqsin va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
4. Ichki ishlar vazirligi (P.Bobojonov), Qurilish vazirligi (B.Zakirov), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (A.Boboyev), Moliya vazirligi (T.Ishmetov), Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda 2022 yil 1 iyulga qadar “Nurli maskan” maktablarida qurilish-ta’mirlash va jihozlash ishlarini bajarish 2023 -2025 yillarda ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturlariga kiritsin.
a) Moliya vazirligi (T.Ishmetov) tomonidan Samarqand shahridagi 59-sonli va 60-sonli ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar maktab-internatlarida 2022 yilda qurilish-ta’mirlash hamda jihozlash ishlarini amalga oshirish uchun bir oy muddatda tegishli mablag‘lar ajratiladi;
b) 2022 yil sentyabrdan boshlab “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilarini kasb-hunarga o‘rgatish hamda bitiruvchilarining kasb egallashini ta’minlash maqsadida muassasalarda o‘g‘il va qiz bolalar uchun alohida zamonaviy jihozlangan ijtimoiy va maishiy yo‘nalishdagi majmua (o‘quv ustaxona)lar tashkil etiladi;
v) “Nurli maskan” maktablari 2022/2023 o‘quv yiliga qadar mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan ko‘zi ojizlar uchun moslashtirilgan maxsus kompyuter texnika vositalari bilan to‘liq jihozlanadi.
Xalq ta’limi vaziri B.Saidov va ichki ishlar vaziri P.Bobojonov mazkur bandda belgilangan vazifalarni samarali va to‘laqonli amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha shaxsan mas’ul ekanligi belgilab qo‘yilsin.
5. Qurilish vazirligi (B.Zakirov) Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) bilan birgalikda uch oy muddatda “Nurli maskan” maktablari ob’ektlarini loyihalash va qurishga doir ilg‘or xorijiy standartlar va me’yorlarni o‘rganib chiqib, ularni qo‘llash bo‘yicha texnik jihatdan tartibga solishga oid normativ hujjatlarga tegishli o‘zgartirishlar kiritsin.
a) Yoshlar ishlari agentligi ikki oy muddatda mahallalardagi yoshlar yetakchilari tomonidan ta’limga jalb etilmagan ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar ro‘yxatlarini mahallalar kesimida shakllantirsin va ularning Xalq ta’limi vazirligiga taqdim etilishini ta’minlasin;
b) Xalq ta’limi vazirligi uch oy muddatda Yoshlar ishlari agentligi tomonidan taqdim etilgan ro‘yxatlar asosida:
ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarni to‘liq ta’limga jalb etish choralarini ko‘rsin;
ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarni ta’limga jalb etishda alohida yondashuv-metodikalari asosida uy sharoitida tahsil oluvchilarni maxsus adabiyotlar bilan ta’minlasin.
7. Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov), Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (A.Toshkulov) alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarning inklyuziv ta’lim olishi uchun zarur sharoitlar yaratish choralarini ko‘rsin. Bunda:
uch oy muddatda Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov) bilan birgalikda xalqaro tajribadan kelib chiqib, ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarni umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalariga yuborish imkonini beruvchi tibbiy ko‘rsatmalar ro‘yxatini qayta ko‘rib chiqsin;
2022 yil yakuniga qadar inklyuziv ta’lim tizimi joriy qilingan ta’lim muassasalarida ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratsin, shu jumladan, ularni relef yo‘lakchalar, Brayl alifbosi asosidagi adabiyotlar hamda maxsus eshitish moslamalari bilan ta’minlasin;
har yili kamida ikki marotaba inklyuziv ta’lim tizimi joriy qilingan ta’lim muassasalarining rahbar va pedagog kadrlari uchun ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarga ta’lim berish bo‘yicha malaka oshirish kurslarini tashkil etsin;
inklyuziv ta’lim tizimi joriy qilingan ta’lim muassasalarida ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalarning yaqin qarindoshlariga ular bilan birga darslarda qatnashish imkoniyatlarini yaratsin.
8. 2022 yil 1 iyunga qadar Andijon viloyatining 16-sonli “Nurli maskan” maktabining bo‘sh turgan binosida ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi shaxslarning mehnat qilishi uchun tajriba-sinov tariqasida maxsus o‘quv-ishlab chiqarish korxonasi tashkil etilsin.
Andijon viloyati hokimligi (Sh.Abdurahmonov) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) hamda Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) bilan birgalikda:
bir oy muddatda “Nurli maskan” maktabining o‘quvchilari uchun o‘quv-ishlab chiqarish korxonasining ishlab chiqarish yo‘nalishidan kelib chiqib maxsus amaliy-o‘quv darslarini tashkil qilsin;
ikki oy muddatda o‘quv-ishlab chiqarish korxonasini zarur uskunalar, maxsus jihozlar, ish qurollari va anjomlar bilan ta’minlasin hamda ishlab chiqariladigan tovar va xizmatlarni realizatsiya qilishda amaliy yordam ko‘rsatsin.
9. Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov):
a) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda 2023 yil 1 yanvarga qadar Andijon viloyatining “Nurli maskan” maktabidagi o‘quv-ishlab chiqarish korxonasining natijalaridan kelib chiqib, respublikaning boshqa maktab-internatlarida mazkur tajribani joriy etishни nazarda tutuvchi Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
b) O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati (E.Narpulatov) hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) bilan birgalikda 2023 yil 1 fevralga qadar joylarda tashkil etilayotgan o‘quv ustaxonalarining yo‘nalish va imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda, kasbga yo‘naltiruvchi maxsus o‘quv reja va dasturlarni ishlab chiqsin;
v) 2022/2023 o‘quv yiliga qadar “Nurli maskan” maktablari o‘quvchilarining ehtiyoji va imkoniyatidan kelib chiqib, ularda “Barkamol avlod” bolalar maktablarining tarmoq to‘garaklari faoliyatini yo‘lga qo‘ysin;
g) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Sh.Shermatov) bilan birgalikda 2022 yil yakuniga qadar “Nurli maskan” maktablari uchun o‘zbek nutq sintezatori va boshqa semantik-eshitish vositalari bilan hamohang ravishda milliy dizayndagi maxsus kompyuter dasturlarini yaratsin va o‘quv jarayoniga tatbiq qilsin.
Bunda, milliy dizayndagi maxsus kompyuter dasturlarini ishlab chiqish bilan bog‘liq xarajatlar Xalq ta’limi sohasida islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi hisobidan amalga oshiriladi;
d) Moliya vazirligi (T.Ishmetov), Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.Inakov) bilan birgalikda 2022/2023 o‘quv yiliga qadar 1-sinf o‘quvchilariga belgilangan tartibda ajratiladigan “Prezident sovg‘asi” tarkibiga ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun maxsus o‘quv qurollari va to‘plamlar ro‘yxatini shakllantirsin va tegishli qaror loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) hamda O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi (M.Tashxodjayev) bilan birgalikda:
bir oy muddatda “Nurli maskan” maktablarining paralimpiya sport turlari bilan shug‘ullanishda zarur bo‘ladigan sport asbob-uskunalari, jihozlar va boshqa inventarlarga bo‘lgan ehtiyojini aniqlasin;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda chet el tajribasi asosida tegishli mahalliy byudjetlar hisobidan “Nurli maskan” maktablarining sport zali va sport maydonlarini xalqaro me’yorlar asosida jihozlasin hamda zarur maxsus sport inventarlari bilan ta’minlasin;
2022/2023 o‘quv yilidan boshlab ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar hamda tayanch harakat a’zolari shikastlangan bolalarning ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarda paralimpiya sport turlari (dzyudo, futbol, yengil atletika) bilan mukammal shug‘ullanishi uchun sport guruhlarini tashkil qilsin va ushbu maktablarga o‘quvchilarning sport turlariga qiziqishidan kelib chiqib, malakali trenerlar jalb qilinishini ta’minlasin.
11. Madaniyat vazirligi (O.Nazarbekov) Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda ikki oy muddatda “Nurli maskan” maktablarida san’at (musiqa) yo‘nalishini rivojlantirish, o‘quvchilarning san’at yo‘nalishidagi iqtidorlarini ro‘yobga chiqarish maqsadida ularni hududlardagi musiqa va san’at maktablariga biriktirsin.
Belgilansinki, bolalarning san’at va musiqaga qiziqishini oshirish maqsadida “Nurli maskan” maktablarida “Doirachilar”, “Dutorchi qizlar”, “Folklor” guruhlari tashkil qilinadi.
12. Xalq ta’limi vazirligi hamda Samarqand viloyati hokimligining 2022 yilda Samarqand shahridagi 59- va 60-son “Nurli maskan” maktablari hududida ushbu muassasalarning cheklangan shtat birliklari doirasida ko‘zi ojiz bolalarni maktabga tayyorlash maqsadida maxsus o‘quv dasturlari asosida bir yillik muddatli tayyorlov guruhlarini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari 2022 yil 1 oktyabrdan boshlab “Nurli maskan” maktablari negizida ko‘zi ojiz bolalarni maktabga tayyorlovchi bir yillik muddatli tayyorlov guruhlari faoliyatini tashkil qilsin.
Maktabgacha ta’lim vazirligi (A.Shin) 2022 yil 1 oktyabrga qadar xalqaro tajribani keng o‘rgangan holda, maktabgacha yoshda bo‘lgan ko‘zi ojiz bolalarni o‘qitish metodikasini ishlab chiqsin va o‘quv dasturlari “Nurli maskan” maktablariga yetkazilishini ta’minlasin.
13. Ichki ishlar vazirligi (P.Bobojonov) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda:
mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan 2022/2023 o‘quv yiliga qadar “Nurli maskan” maktablarini Brayl alifbosidagi tarqatma materiallar va o‘quv qo‘llanmalari bosib chiqarish uchun relef-nuqtali Brayl printer, portativ taktilli Brayl displeyi, monoblok, qog‘oz kesuvchi va laminator uskunasi kabi kichik bosmaxona uchun zarur uskunalar bilan ta’minlasin;
2022 yil yakuniga qadar “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” respublika jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan “Nurli maskan” maktablari hududida “Yo‘l harakati qoidalarini o‘rgatish maxsus maydoncha”lari tashkil etsin hamda ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar yashaydigan hududlarda ovozli svetoforlar va innovatsion yo‘l bелgиlariни o‘rnatish choralarini ko‘rsin.
14. “Nurli maskan” ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarining shart-sharoitlarini bosqichma-bosqich yaxshilash bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilansinki, “Yo‘l xaritasi”da nazarda tutilgan chora-tadbirlarni so‘zsiz, o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish yuzasidan mas’ul rahbarlarga shaxsiy javobgarlik yuklanadi.
15. Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov), Ichki ishlar vazirligi (B.Bobojonov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib xalq ta’limi vaziri B.O.Saidov, ichki ishlar vaziri P.R.Bobojonov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosi uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по повышению качества обучения в специализированных школах-интернатах для незрячих и слабовидящих детей, а также дальнейшему совершенствованию их деятельности
2022-04-18 | Документы
За последние годы в нашей стране на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека» осуществлены необходимые меры по дальнейшему совершенствованию системы поддержки лиц с инвалидностью, в частности укреплению в обществе места незрячих детей и детей с нарушениями зрения.
В целях обеспечения последовательности и преемственности реформ в данном направлении, дальнейшего улучшения условий, созданных для получения образования незрячими и слабовидящими детьми, выведения на новый этап работы по поддержке и содействию их адаптации в обществе:
1. Согласиться с предложением Министерства внутренних дел и Министерства народного образования о прикреплении специализированных школ-интернатов для незрячих и слабовидящих детей к Министерству внутренних дел, а также переименовании их в специализированные школы-интернаты «Нурли маскан» (далее – школы «Нурли маскан»).
Установить, что Министерство внутренних дел закрепляет ответственных лиц за школами «Нурли маскан» и на постоянной основе оказывает содействие:
качественному образованию и воспитанию, улучшению бытовых условий, содержательной организации досуга учащихся, а также развитию их интеллектуальных, физических и творческих способностей;
воспитанию учащихся исходя из физических возможностей здоровыми, духовно зрелыми личностями, а также формированию их мировоззрения, мотивированию и привлечению к различным видам спорта;
организации культурно-просветительских мероприятий, формирующих у учащихся чувство патриотизма.
2. В целях системной организации мероприятий по обеспечению безопасности, оздоровлению и реабилитации учащихся школ «Нурли маскан»:
а) внедрить практику лечения, оздоровления и реабилитации учащихся школ «Нурли маскан» с привлечением квалифицированных врачей Республиканской клинической больницы глазных заболеваний, Республиканского специализированного центра микрохирургии глаза, Ташкентской медицинской академии, Ташкентского педиатрического медицинского института и других медицинских учреждений.
При этом расходы на лечебно-оздоровительные и реабилитационные мероприятия учащихся школ «Нурли маскан» финансируются в рамках средств, выделенных Министерству здравоохранения.
Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Министерством народного образования (Саидов Б.) в месячный срок обеспечить утверждение мер, включающих внедрение патронажной системы и лечебно-оздоровительные и реабилитационные мероприятия для учащихся школ «Нурли маскан»;
б) обеспечить установку на территории всех школ «Нурли маскан» и интеграцию с соответствующими территориальными органами внутренних дел устройств видеонаблюдения в рамках налаживания системной профилактической работы по предупреждению случаев притеснения и насилия в отношении учащихся, а также суицида среди них.
Министерству внутренних дел (Бобожонов П.) в трехмесячный срок определить адресные меры и завершить работу по реализации данной задачи за счет внебюджетных средств министерства.
3. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 2022/2023 учебного года:
а) каждые шесть месяцев изучается потребность школ «Нурли маскан» в учебниках и учебных пособиях, художественной и детской литературе на шрифте Брайля, печатной и аудиолитературе по разным специализациям и направлениям и на основе изучения формируется перечень литературы.
При этом будет налажена практика объявления государственного заказа на основе сформированного перечня, издания литературы на специализированных полиграфических предприятиях, имеющих достаточную материально-техническую базу и опыт в данном направлении, а также рассылки на основе распределения исходя из потребности школ «Нурли маскан»;
б) областные и республиканские предметные олимпиады для незрячих и слабовидящих детей организуются для учащихся выпускных классов отдельно;
в) для учащихся школ «Нурли маскан» организуются учебные курсы по обучению информационным технологиям, иностранным языкам, профессиям и предпринимательству.
При этом для обучения профессиям выпускников школ «Нурли маскан» на краткосрочных учебных курсах объявляется грант среди негосударственных образовательных организаций, а расходы, связанные с обучением, оплачиваются за счет средств Государственного фонда содействия занятости;
г) внедряется система издания литературы по соответствующим специализациям и направлениям высших образовательных учреждений на азбуке Брайля;
д) разрешается заключение в установленном порядке договоров с издательско-полиграфическими предприятиями, издающими учебники и учебно-методические комплекты для незрячих и слабовидящих, на основе декларированных цен.
Кабинету Министров в двухмесячный срок разработать и внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения по широкому привлечению представителей частного сектора в сферу издания учебной и художественной литературы для незрячих и слабовидящих, развитию данного направления путем предоставления им соответствующих льгот.
4. Министерству внутренних дел (Бобожонов П.), Министерству строительства (Закиров Б.), Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.), Министерству финансов (Ишметов Т.), Министерству народного образования (Саидов Б.) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в срок до 1 июля 2022 года включить работы по строительству, ремонту и оснащению школ «Нурли маскан» в программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023–2025 годы.
а) Министерством финансов (Ишметов Т.) в месячный срок выделяются соответствующие средства на реализацию работ по строительству, ремонту и оснащению в 2022 году в школах-интернатах для незрячих и слабовидящих детей № 59 и № 60 в городе Самарканде;
б) начиная с сентября 2022 года в целях обучения профессиям учащихся школ «Нурли маскан» и обеспечения овладения профессией их выпускниками в учреждениях создаются отдельные для мальчиков и девочек современно оснащенные комплексы (учебные мастерские) по социальному и бытовому направлениям;
в) школы «Нурли маскан» в срок до 2022/2023 учебного года полностью оснащаются специальными средствами компьютерной техники, адаптированной для незрячих, за счет средств местных бюджетов.
Возложить на министра народного образования Саидова Б. и министра внутренних дел Бобожонова П. персональную ответственность за эффективное и полноценное внедрение на практике задач, определенных в настоящем пункте.
5. Министерству строительства (Закиров Б.) совместно с Министерством здравоохранения (Мусаев Б.) в трехмесячный срок изучить передовые зарубежные стандарты и нормы проектирования и строительства объектов школ «Нурли маскан», внести соответствующие изменения в нормативные акты по техническому регулированию их применения.
6. Нижеследующим:
а) Агентству по делам молодежи в двухмесячный срок обеспечить формирование лидерами молодежи в махаллях списков незрячих и слабовидящих детей, не привлеченных к образованию, в разрезе махаллей и их представление в Министерство народного образования;
б) Министерству народного образования в трехмесячный срок на основе списков, представленных Агентством по делам молодежи:
принять меры по полному привлечению к обучению незрячих и слабовидящих детей;
при привлечении к обучению незрячих и слабовидящих детей обеспечить специальной литературой обучающихся на дому на основе методик, основанных на особом подходе.
7. Министерству народного образования (Саидов Б.), Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) принять меры по созданию необходимых условий для инклюзивного образования незрячих и слабовидящих детей с особыми образовательными потребностями. При этом:
в трехмесячный срок совместно с Министерством здравоохранения (Мусаев Б.) и Агентством по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.) исходя из международного опыта пересмотреть перечень медицинских показаний, дающих возможность направления незрячих и слабовидящих детей в учреждения общего среднего, среднего специального и профессионального образования;
в срок до конца 2022 года создать необходимые условия для незрячих и слабовидящих детей в образовательных учреждениях, в которых внедрена система инклюзивного образования, в том числе обеспечить рельефными дорожками, литературой на основе азбуки Брайля, а также специальными слуховыми устройствами;
не менее двух раз в год организовывать курсы повышения квалификации для руководящих и педагогических кадров образовательных учреждений, в которых внедрена система инклюзивного образования, по обучению незрячих и слабовидящих детей;
создать в образовательных учреждениях, в которых внедрена система инклюзивного образования, возможности совместного участия в уроках близких родственников незрячих и слабовидящих детей.
8. В срок до 1 июня 2022 года создать в пустующем здании школы № 16 «Нурли маскан» Андижанской области специальное учебно-производственное предприятие для труда незрячих и слабовидящих лиц в порядке эксперимента.
Хокимияту Андижанской области (Абдурахмонов Ш.) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.), Министерством народного образования (Саидов Б.):
в месячный срок организовать для учащихся школы «Нурли маскан» специальные учебно-практические занятия исходя из направления производства учебно-производственного предприятия;
в двухмесячный срок обеспечить учебно-производственное предприятие необходимым оборудованием, специальным оснащением, орудиями труда и инструментами, а также оказать практическую помощь в реализации производимых товаров и услуг.
9. Министерству народного образования (Саидов Б.):
а) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, предусматривающего исходя из результатов учебно-производственного предприятия в школе «Нурли маскан» Андижанской области внедрение данной практики в других школах-интернатах республики в срок до 1 января 2023 года;
б) совместно с Обществом слепых Узбекистана (Нарпулатов Э.), Министерством занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) в срок до 1 февраля 2023 года исходя из направлений и возможностей создаваемых на местах учебных мастерских разработать специальные учебные планы и программы профессиональной ориентации;
в) до начала 2022/2023 учебного года исходя из потребностей и возможностей учащихся школ «Нурли маскан» организовать деятельность в данных школах сети кружков детских школ «Баркамол авлод»;
г) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.) в срок до конца 2022 года создать и внедрить в учебный процесс специальные компьютерные программы в национальном дизайне, созвучные синтезаторам узбекской речи и другим семантико-слуховым средствам для школ «Нурли маскан».
При этом расходы, связанные с разработкой специальных компьютерных программ в национальном дизайне, осуществляются за счет Фонда содействия реформам в сфере народного образования;
д) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) и Агентством по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.) до начала 2022/2023 учебного года сформировать перечень специальных учебных принадлежностей и наборов для незрячих и слабовидящих детей для состава «Президентского подарка», выделяемого учащимся первых классов в установленном порядке, и внести в Кабинет Министров проект соответствующего решения.
10. Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Министерством народного образования (Саидов Б.) и Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана (Ташходжаев М.):
в месячный срок выявить потребность школ «Нурли маскан» в спортивном оборудовании, оснащении и другом инвентаре, необходимых для занятия паралимпийскими видами спорта;
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента на основе зарубежного опыта оборудовать спортивные залы и спортивные площадки школ «Нурли маскан» на основе международных норм, а также обеспечить необходимым специальным спортивным инвентарем за счет соответствующих местных бюджетов;
начиная с 2022/2023 учебного года организовать спортивные группы в специализированных школах-интернатах для углубленных занятий незрячих и слабовидящих детей, а также детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата паралимпийскими видами спорта (дзюдо, футбол, легкая атлетика), обеспечить привлечение в данные школы квалифицированных тренеров исходя из интересов учащихся к видам спорта.
11. Министерству культуры (Назарбеков О.) совместно с Министерством народного образования (Саидов Б.), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в двухмесячный срок в целях развития в школах «Нурли маскан» направления искусства (музыка), содействия реализации способностей учащихся в данном направлении прикрепить их к школам музыки и искусства в регионах.
Определить, что в целях повышения интереса детей к искусству и музыке в школах «Нурли маскан» создаются группы «Доирачилар», «Дуторчи кизлар» и «Фольклор».
12. Одобрить предложение Министерства народного образования и хокимията Самаркандской области о создании в 2022 году на территории школ № 59 и № 60 «Нурли маскан» в городе Самарканде годичных срочных подготовительных групп на основе специальных учебных программ в рамках предельной штатной численности данных учреждений в целях подготовки незрячих детей к школе.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента начиная с 1 октября 2022 года организовать деятельность годичных срочных подготовительных групп по подготовке незрячих детей к школе на базе школ «Нурли маскан».
Министерству дошкольного образования (Шин А.) в срок до 1 октября 2022 года разработать методику обучения незрячих детей дошкольного возраста с широким изучением международного опыта и обеспечить доставку учебных программ в школы «Нурли маскан».
13. Министерству внутренних дел (Бобожонов П.) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента:
в срок до 2022/2023 учебного года обеспечить школы «Нурли маскан» необходимым оборудованием для мини-типографии, таким как рельефно-точечный Брайль-принтер, портативно-тактильный Брайль-дисплей, моноблок, бумагорезка и ламинатор, с целью издания раздаточных материалов и учебных пособий на азбуке Брайля за счет средств местных бюджетов;
в срок до конца 2022 года за счет средств Республиканского фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход» создать на территории школ «Нурли маскан» специальные площадки по обучению правилам дорожного движения, а также принять меры по установке звуковых светофоров и инновационных дорожных знаков на территориях проживания незрячих и слабовидящих детей.
14. Утвердить «Дорожную карту» по поэтапному улучшению условий в специализированных школах-интернатах «Нурли маскан» согласно приложению.
Установить, что на ответственных руководителей возлагается персональная ответственность за неукоснительную, своевременную и качественную реализацию мер, предусмотренных в «Дорожной карте».
15. Министерству народного образования (Саидов Б.) и Министерству внутренних дел (Бобожонов П.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. Возложить на министра народного образования Саидова Б.О., министра внутренних дел Бобожонова П.Р., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.