Aholi farovonligi va tadbirkorlik rivojiga qaratilgan muhim chora-tadbirlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-aprel kuni oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish orqali bozorlarda narx-navo barqarorligini ta’minlash, tadbirkorlik uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, dunyoda sodir bo‘layotgan voqealar sababli oziq-ovqat mahsulotlari narxi o‘sib bormoqda. Bunday sharoitda ichki bozorda narx-navo barqarorligini ta’minlashning iqtisodiy chorasi oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish va ishlab chiqarishni ko‘paytirishdir.
Shu bois bu yil yurtimizda 7 million 700 ming tonna bug‘doy, 23 million tonna meva-sabzavot yetishtirib, ichki bozorni mahsulotlar bilan uzluksiz ta’minlash maqsad qilingan.
Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Avvalo, yangi qo‘shilayotgan 300 ming gektardan ziyod yerdan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi. Buning 80 ming gektari qisqartirilgan paxta va g‘alla maydonlari bo‘lib, 254 ming nafar aholiga ochiq tanlov asosida berilgan. Bu har bir tumanda qo‘shimcha 500 gektar ekin maydoni, degani.
Davlatimiz rahbari dehqonlarni eng qiynaydigan masala sifatli urug‘ topish va yetishtirgan mahsulotini sotish ekanini ta’kidlab, Qishloq xo‘jaligi vazirligi va viloyat hokimlariga hosildor urug‘ va ko‘chat navlarini joylarga yetkazish, mahsulotni kafolatli sotib olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Buning uchun Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligiga qo‘shimcha 300 milliard so‘m ajratiladigan bo‘ldi.
Mahsulot yetishtirish uchun yana bir manba suv omborlari atrofidagi 100 ming gektardan ortiq yerlardir. Bu maydonlarga irrigatsiya tarmoqlari tortib, tadbirkorlarni jalb etib, mos keladigan ekinlar ekish choralari belgilandi.
Ilgari foydalanishdan chiqqan 135 ming gektar yerni qayta tiklash ham qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish uchun qo‘shimcha imkoniyat ekani ta’kidlandi.
Bugungi kunda aholi ixtiyorida 380 ming gektar tomorqa bor. Ularda meva-sabzavotlar yetishtirilsa, ham ro‘zg‘orga baraka, ham umumiy bozorimizga qo‘shimcha mahsulot kiradi. Buning uchun moliyaviy tizim ham bor: shu yil 21 fevralda tomorqa xo‘jaliklarida yetishtirilgan mahsulotlarni kafolatli xarid qilish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilingan.
Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga tajribali mirishkorlar ishtirokida aholiga bozorbop ekinlar yetishtirishni o‘rgatish va ko‘maklashish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bu boradagi eng katta muammo suv ta’minoti bo‘lishi mumkin. Shu bois, Suv xo‘jaligi vazirligiga har bir mahalla kesimida kanal va ariqlarni tozalash, suv ta’minoti og‘ir joylarda quduq qazish va nasos o‘rnatib, aholi tomorqalariga suv yetkazib berish vazifasi qo‘yildi. Bu ishlar uchun respublika budjetidan 50 milliard so‘m, mahalliy budjetlardan yana 50 milliard so‘mdan yo‘naltirilishi aytildi.
Shuningdek, suv tanqisligining oqibatlarini yumshatish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinishi belgilandi. Unga ko‘ra, 1-oktabrga qadar 4 ming 500 kilometr sug‘orish tarmoqlari tozalanadi, 231 kilometri betonlanadi, 3 mingta gidrotexnika inshooti ta’mirlanib, 3 mingdan ziyod nasos o‘rnatiladi, 281 ta quduq qaziladi.
Agrar tarmoqni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
2022-yil uchun tijorat banklariga 2 trillion so‘m imtiyozli kredit resurslari berilgan. Lekin bugungi kungacha tijorat banklariga kiritilgan 790 milliard so‘mlik talabnomadan atigi 53 foizi, ayrim hududlarda esa 25-30 foizi moliyalashtirilgan, xolos. Tijorat banklarining bu boradagi faoliyati tanqid qilinib, qo‘shimcha ko‘rsatmalar berildi.
Boshoqli don va o‘simlik yog‘i xomashyosini ko‘paytirish choralariga alohida e’tibor qaratildi. Chetdan olib kelinadigan kungaboqar, soya va boshqa moyli ekinlar bo‘yicha bojxona imtiyozlari berish hamda qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilish taklifi bildirildi.
Yig‘ilish kun tartibidagi ikkinchi masala – tadbirkorlikni yanada qo‘llab-quvvatlashga oid bo‘ldi.
So‘nggi vaqtlarda ayrim hududlarda tadbirkorlar faolligi pasaygani, ular kredit, soliq va infratuzilma bilan bog‘liq qiyinchiliklarga uchrayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois davlatimiz rahbari tadbirkorlarga rag‘bat va madad bo‘ladigan ko‘plab tashabbuslarni ilgari surdi.
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasiga qo‘shimcha mablag‘ ajratish hamda moliyaviy yordamlar samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Xizmatlar sohasi uchun tijorat banklari orqali tadbirkorlarga 5 milliard so‘mgacha kreditlar ajratilishi belgilandi. Bunda, kredit stavkasi, Tadbirkorlik jamg‘armasi kompensatsiyasini hisobga olgan holda, 18 foizdan oshmaydi.
Shu bilan birga, viloyatlarda kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish uchun 300 million dollar resurs beriladi. Bu mablag‘ tadbirkorlar uchun eng yaxshi shartlar taklif qilgan banklarga 7 yil muddatga 10 foiz stavkada milliy valyutada joylashtiriladi. Bunda, tadbirkorga taqdim etiladigan kredit stavkasi 14 foizdan oshmaydi.
Eksportchi korxonalarning muammolari tahlil qilinib, qo‘shimcha imkoniyatlar belgilandi. Endi ularga qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarish bo‘yicha soddalashtirilgan mexanizm joriy etilib, 80 foiz mablag‘lar qo‘shimcha tekshiruvlarsiz 7 kun ichida qaytarib beriladi.
Eksport masalalarini doimiy o‘rganib, ularni tezkorlik bilan hal qilish bo‘yicha yangi tizim yaratiladi. Uzluksiz va doimiy ishlovchi shtab tuziladi, “1094” raqamli “koll-markaz” tashkil etiladi. Ular asosida mutasaddilar eksportchilar bilan uchrashib, muammolarini joyida hal qilib boradi.
Tadbirkorlik uchun yer uchastkalarini auksionga chiqarish ham dolzarb masala. Shu bois, bu borada Vazirlar Mahkamasi huzurida ishchi guruh tuzildi. U bo‘sh yerlarni “mahallabay” aniqlash, professional tashkilotlarni jalb qilib, loyihalarni shakllantirish, yer uchastkalarini tadbirkorlarga jozibador qilib sotish ishlarini muvofiqlashtiradi.
Prezidentimiz 2022-yil 1-iyundan tadbirkorlar uchun soliq ma’murchiligi va tekshirishlar tizimini soddalashtirish vazifasini qo‘ydi.
Avvalambor, mol-mulk solig‘ini hisoblash tizimi bozor tamoyillariga o‘tkazilganini inobatga olib, samarasiz ishlatilayotgan ob’ektlar bo‘yicha ta’sirchan soliq mexanizmini (qo‘shimcha yuqori soliq stavkalari) qo‘llash tartibi bekor qilinadi.
Shuningdek, aylanmasi 1 milliard so‘mdan oshgan tadbirkorlarga qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lovchisi guvohnomasi dastlabki o‘rganishsiz, avtomatik tarzda beriladi.
Joriy yilda tadbirkorlar faoliyatini tekshirishlar soni oshgani qayd etildi. Asossiz aralashuvlarning oldini olish uchun endi 22 ta turdagi tekshiruv faqat Biznes-ombudsman ruxsati bilan amalga oshirilishi belgilandi.
Ruxsatnoma berish talablarini ham yanada soddalashtirish zarurligi ta’kidlandi. Umumiy ovqatlanish muassasalari uchun sanitariya talablarini qayta ko‘rib chiqib, eskirgan talablarni bekor qilish, yetkazib berish xizmatlari bilan shug‘ullanuvchilar uchun yengilliklar joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilish so‘ngida davlatimiz rahbari jamoatchilik e’tiborini mablag‘lardan oqilona foydalanish masalasiga qaratdi.
– Bugun tadbirkorlik uchun juda katta kredit mablag‘lari – qo‘shimcha 500 million dollar ajratilmoqda. Nima uchun? Chunki, qanchalik qiyin bo‘lmasin, hozirgi murakkab vaziyatda xalqimiz farovonligini, davlatimizning barqaror rivojlanishini o‘ylishamiz shart. Ajratiladigan har bir dollar, har bir so‘m – budjetdanmi, bankdanmi – bu hammasi xalqning puli, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mablag‘larni o‘zini oqlaydigan, odamlarning daromadini oshiradigan va ish o‘rinlari yaratadigan loyihalarga yo‘naltirish bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi.
Videoselektor yig‘ilishida muhokama qilingan ikkita soha bo‘yicha hokimlar “yo‘l xaritalari” asosida aniq rejalarini bayon qildi.

Определены важные меры по обеспечению благосостояния населения и развитию предпринимательства
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 апреля состоялось видеоселекторное совещание по обеспечению стабильности цен на рынках за счет увеличения производства продуктов питания и создания дополнительных условий для предпринимательства.
Как известно, из-за сложившейся в мире ситуации растут цены на продукты питания. В таких условиях, для обеспечения стабильности цен необходимо наращивать производство продовольственной продукции.
В связи с этим в нашей стране поставлена цель заготовить в этом году 7 миллионов 700 тысяч тонн пшеницы, 23 миллиона тонн фруктов и овощей, обеспечить бесперебойные поставки продукции на внутренний рынок.
На совещании обсуждены соответствующие меры.
Отмечено, что в первую очередь необходимо эффективно использовать более 300 тысяч гектаров земель, пополнивших земельный фонд. Из них 80 тысяч гектаров - это земли, высвободившиеся после сокращения хлопковых и зерновых полей. Они переданы 254 тысячам человек на основе открытого конкурса. Это означает, что в каждом районе появилось 500 гектаров посевных земель.
Подчеркнув, что самой сложной задачей для аграриев является поиск качественных семян и реализация своей продукции, глава государства поручил Министерству сельского хозяйства и хокимам регионов обеспечить поставку высокоурожайных семян и саженцев, гарантированный закуп продукции. Агентству по развитию садоводства и тепличного хозяйства дополнительно будет выделено 300 миллиардов сумов из Фонда сельского хозяйства.
Еще одним резервом для выращивания продовольственных культур является использование более 100 тысяч гектаров земли вокруг водохранилищ. Определены меры по строительству ирригационных сетей в этих районах, привлечению предпринимателей и посадке соответствующих культур.
Отмечено, что восстановление 135 тысяч гектаров выбывших из оборота земель является дополнительной возможностью выращивания сельскохозяйственной продукции.
Сегодня в распоряжении населения имеется 380 тысяч гектаров приусадебных земель. Выращивание плодоовощной продукции на этих землях не только обеспечит достаток в домах, но и станет источником насыщения рынка. Для этого создана система финансирования: 21 февраля этого года Кабинетом Министров принято постановление о гарантированном закупе продукции, выращенной в домохозяйствах.
Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель поручено провести обучение населения и содействовать выращиванию востребованных культур с участием опытных фермеров.
Владельцы приусадебных земель могут столкнуться с нехваткой воды для орошения. Поэтому перед Министерством водного хозяйства поставлена   задача принять меры по очистке каналов и арыков в махаллях, рытью колодцев и установке насосов в районах с затрудненным водоснабжением, обеспечить население поливной водой. Отмечалось, что на эти цели из республиканского бюджета будет выделено 50 миллиардов сумов, а местных бюджетов - еще 50 миллиардов сумов.
Также принято решение о принятии специальной программы по смягчению последствий нехватки воды. Так, до 1 октября будут очищены 4,5 тысячи километров и забетонирован 231 километр оросительных сетей, отремонтированы 3 тысячи гидротехнических сооружений, установлено более 3 тысяч насосов, сооружена 281 скважина.
Затронуты вопросы финансовой поддержки аграрного сектора.
Для использования в 2022 году коммерческим банкам предоставлено 2 триллиона сумов льготных кредитов. Однако на сегодняшний день из заявок на 790 миллиардов сумов, поданных в коммерческие банки, профинансировано лишь 53 процента, а в некоторых регионах - 25-30 процентов. Работа банков в этом направлении подвергнута критике, даны дополнительные указания.
Особое внимание уделено мерам по увеличению производства зерновых и сырья для растительного масла. Предложено предусмотреть таможенные льготы и освобождение от налога на добавленную стоимость ввозимые из-за рубежа подсолнечник, сою и другие масличные культуры.
Вторым вопросом повестки совещания стала дальнейшая поддержка предпринимательства.
Отмечалось, что в последнее время в некоторых регионах снизилась бизнес-активность, предприниматели сталкиваются с кредитными, налоговыми и инфраструктурными проблемами.
Поэтому глава государства выдвинул ряд инициатив, направленных на стимулирование и содействие предпринимателям.
Поручено выделить дополнительные средства в Государственный фонд поддержки предпринимательства и повысить эффективность финансовой помощи.
В сфере услуг Национальным банком ВЭД будут предоставляться кредиты на сумму до 5 миллиардов сумов. При этом ставка по кредиту не будет превышать 18 процентов с учетом компенсации из Фонда предпринимательства.
Вместе с тем на финансирование проектов малого и среднего бизнеса в регионах будет выделено 300 миллионов долларов. Эти средства будут размещены в национальной валюте по ставке 10 процентов сроком на 7 лет в банки, предлагающие наилучшие условия для предпринимателей. При этом ставка по кредиту, предоставляемому предпринимателю, не будет превышать 14 процентов.
Проанализированы проблемы предприятий-экспортеров и выявлены дополнительные возможности. Будет внедрен упрощенный механизм возврата налога на добавленную стоимость, 80 процентов средств будут возвращаться в течение 7 дней без дополнительных проверок.
Анонсирована новая система постоянного изучения и быстрого решения вопросов экспортеров. Для этого будут созданы постоянно работающие штаб и колл-центр с номером "1094". Ответственные лица будут регулярно встречаться с экспортерами и решать их проблемы на месте.
Актуальным вопросом является выставление на аукцион земельных участков для ведения предпринимательской деятельности. Поэтому при Кабинете Министров создана рабочая группа, которая будет координировать работу по выявлению свободных участков в разрезе махаллей, формированию проекты с привлечением профессиональных организаций, реализацию земельных участков.
Президент поставил задачу с 1 июня 2022 года упростить систему налогового администрирования и проверки предпринимателей.
Прежде всего, в связи с переходом системы исчисления налога на имущество на рыночные принципы, будет отменен порядок применения действенного налогового механизма (дополнительно высокие налоговые ставки) по неэффективно используемым объектам.
Кроме того, предпринимателям с оборотом более 1 миллиарда сумов будет автоматически выдаваться свидетельство плательщика налога на добавленную стоимость без предварительной проверки.
Отмечено, что в этом году увеличилось количество проверок предпринимателей. Для предотвращения необоснованного вмешательства установлено, что отныне еще 22 вида проверок могут проводиться только с разрешения Бизнес-омбудсмена.
Также подчеркнута необходимость дальнейшего упрощения разрешительных требований. Поставлена задача пересмотреть санитарные требования к предприятиям общественного питания, устранить устаревшие требования, ввести льготы поставщиков услуг доставки.
В завершение совещания глава государства обратил внимание общественности на вопрос рационального использования средств.
- Сегодня для предпринимательства выделяются огромные кредитные средства - 500 миллионов долларов. Почему? Потому что, как бы это ни было сложно, в нынешней непростой ситуации мы обязаны думать о благополучии нашего народа, устойчивом развитии нашего государства. Каждый доллар, каждый сум – из бюджета он выделен или из банка, – это деньги народа, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны строгие указания по направлению средств только на те проекты, которые окупятся, увеличат доходы населения, создадут рабочие места.
По обсужденным на видеоселекторном совещании хокимы представили свои конкретные планы на основе «дорожных карт».