Koreya Respublikasi bilan transport va logistika sohasidagi hamkorlik rivojlantiriladi
Avval xabar berilganidek, shu kunlarda Transport vaziri o‘rinbosari Abdusamat Mo‘minov boshchiligidagi ishchi guruh Koreya Respublikasida xizmat safarida bo‘lib turibti. Ushbu tashrifdan asosiy maqsada Koreya Respublikasi bilan transport, logistika va raqamlashtirish sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishdan iboratdir.
Tashrifning ikkinchi kunida Transport vazirligi ishchi guruhi a’zolari Koreya Respublikasining Pusan shahriga tashrif buyurib, u yerda Pusan shahar meriyasi va “Pusan” dengiz portini boshqarish administratsiyasi rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdi hamda transport va yo‘l xo‘jaligi sohasidagi infratuzilma loyihalari bilan yaqindan tanishdi. Xususan, “Pusan” dengiz portini boshqarish administratsiyasi Vitse-prezidenti Kim Gvan-min bilan logistika, tranzit va yuklarni yetkazib berish masalalari bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida “Pusan” dengiz porti ma’muriyati transport va logistika sohalarida yosh kadrlarni etishtirish, ular uchun eksport-import jarayonlarida portlardan unumli foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalarini oshirish maqsadida Transport vazirliginining 10 nafar vakillari uchun Pusan shahrida bepul o‘quv kurslarini tashkil etishga tayyorligini ma’lum qildi.
Shuningdek, shu kuni Pusan shahar meri o‘rinbosari Li Byung-jin bilan mamlakatlarimiz o‘rtasida transport, yo‘l xo‘jaligi va portlarda yuk tashish sohalarida ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv tomonlar jamoat transportini hamkorlikda Koreya tajribasini qo‘llagan holda rivojlantirish, avtomobil yo‘llari va ko‘priklarni qurish sohalarida o‘zaro tajriba almashishga kelishib olindi.
Shuningdek, Pusan shahridagi Kimxe halqaro aeroportida mazkur aeroportning ijrochi direktori Je Xi Pak bilan aviatsiya sohasidagi hamkorlik, aeroportlarni rivojlantirish bo‘yicha uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar davomida Je Xi Pak kelgusida O‘zbekistonning yirik va tarixiy shaharlari hamda Pusan shahri o‘rtasida aviareyslarni yo‘lga qo‘yish rejasi borligi va shu sababli hozirgi vaqtda mazkur reyslarning moliyaviy-iqtisodiy jihatlari, tushumlar va boshqa hisob-kitoblar ishlab chiqilayotganligini ma’lum qildi.
Ushbu hisob-kitoblar asosida o‘zbek tomoni aviatashuvchisi bilan muzokaralar o‘tkazgan holda Pusan shahri va Toshkent, Samarqand, Buxoro shaharlari o‘rtasida aviareyslarni yo‘lga qo‘yish imkoniyati mavjud ekanligi bildirildi. Tomonlar o‘rtasida mazkur qo‘shimcha reysni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va zaruriy ichki idoroaviy jarayonlarni jadallashtirishda amaliy ko‘mak ko‘rsatishga kelishib olindi.

Будет развиваться сотрудничество с Республикой Корея в области транспорта и логистики
Как сообщалось ранее, рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым находится с рабочей поездкой в Республике Корея. Основной целью данного визита является дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Корея в сфере транспорта, логистики и цифровизации.
Во второй день визита члены рабочей группы Министерства транспорта посетили город Пусан, где провели переговоры с руководителями мэрии Пусана и администрации управления морским портом “Пусан”, а также ознакомились с инфраструктурными проектами в сфере транспорта и дорожного хозяйства. В частности, были проведены переговоры с Вице-президентом Пусанской администрации по управлению морским портом Ким Гван-мин по вопросам логистики, транзита и доставки грузов.
В ходе переговоров администрация морского порта Пусан заявила о готовности организовать в Пусане бесплатные курсы обучения для 10 представителей Министерства транспорта в целях развития молодых кадров в сфере транспорта и логистики, повышения для них навыков эффективного использования портов в экспортно-импортных процессах.
Также в этот день состоялась встреча с заместителем мэра Пусана Ли Бюнг-цзином по обсуждению перспектив развития двусторонних связей между нашими странами в сфере транспорта, дорожного хозяйства и портовых перевозок. На встрече стороны договорились совместно развивать общественный транспорт с использованием корейского опыта, обмениваться опытом в области строительства автомобильных дорог и мостов.
Также в этот день в международном аэропорту Кимхэ в Пусане состоялась встреча с исполнительным директором данного аэропорта Дже Хи Пак по вопросам сотрудничества в сфере авиации, развития аэропортов. В ходе переговоров Дже Хи Пак сообщил, что в будущем планируется наладить авиарейсы между крупными и историческими городами Узбекистана и городом Пусан, в связи с чем в настоящее время прорабатываются финансово-экономические аспекты данных рейсов, поступления и другие расчеты.
Было отмечено, что на основе этих расчетов узбекская сторона, проведя переговоры с авиаперевозчиком, имеет возможность наладить авиарейсы между городом Пусан и городами Ташкент, Самарканд, Бухара. Стороны договорились наладить взаимовыгодное сотрудничество по запуску данного дополнительного рейса и оказать практическое содействие в ускорении необходимых внутриведомственных процессов.