2022-04-11 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi delegasiyasi neft-gaz sohasida o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qilish maqsadida amaliy tashrif bilan Bangladeshda bo‘ldi.
Ilk uchrashuv Bangladesh Respublikasining “PetroBangla” milliy neft' va gaz kompaniyasida bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar chog‘ida “PetroBangla” kompaniyasi raisi Nazmul Ahsan yangi texnologiyalar va quduqlarni burg‘ulash tajribasi, xususan, O‘zbekistondagi «Mustaqillikning 25 yilligi” (M-25) konida vodorod sulfidi yuqori bo‘lgan murakkab geologik sharoitlarda qo‘llaniladigan tajribaga qiziqish bildirdi. Uchrashuvda burg‘ulash sohasida kelgusidagi hamkorlik rejalari muhokama qilindi.
Delegatsiya Dakka shahrida Bangladesh Respublikasi energetika vaziri Nazrul Hamid va soha mutaxassislari bilan muzokaralar o‘tkazdi. O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibiga neft-gaz sanoati va qurilish sektoridagi “ERIELL Group” va “Enter Engineering” kabi yirik kompaniyalari boshqaruvi a'zolari ham kirdi.
Oxirgi 10 yil ichida “ERIELL Group” Bangladesh Respublikasining bir qator konlarida neft va gaz xizmatlarini ko‘rsatib kelmoqda.
Tomonlar Bangladesh Respublikasining neft-gaz sohasini rivojlantirish, jumladan, yangi neft va gaz konlarini o‘zlashtirish bo‘yicha hukumatlararo darajadagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Shu munosabat bilan Dakka shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda energetika vaziri Nazrul Hamid kompaniyaning 17 ta qidiruv quduqlarini burg‘ulash va sinovdan o‘tkazish bo‘yicha olib borayotgan ishlari natijasida kuniga sanoat miqyosidagi 600-700 ming kub metr tabiiy gaz oqimi bilan ijobiy natijalar berayotganini yuqori baholadi.
O‘zbekiston mutaxassislari neft-kimyo va uglevodorod xom ashyosi sohasida katta tajribaga ega ekani ta'kidlandi. Shu munosabat bilan Bangladesh neft qidiruv va qazib olish kompaniyasi bilan hamkorlik istiqbollari inobatga olindi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik gaz quvurlari va qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida ham katta salohiyatga ega.
Hamkorlikdagi mavjud ijobiy tajribani hisobga olgan holda, zarur burg‘ulash qurilmalari yo‘qligi sababli ilgari amalga oshirilmagan turli konlarda 5500-6000 metr chuqurlikdagi qidiruv quduqlarini burg‘ulash imkoniyatlari muhokama qilindi.

Делегация Минэнерго посетила с рабочим визитом Бангладеш
Делегация Министерства энергетики Республики Узбекистан посетила с рабочим визитом Бангладеш в целях обсуждения возможности развития взаимовыгодных отношений в нефтегазовой сфере.
Первая встреча состоялась в Национальной нефтегазодобывающей компании Республики Бангладеш PetroBangla. В ходе переговоров председатель PetroBangla Назмул Ахсан выразил заинтересованность в новых технологиях и опыте бурения скважин, в частности, применяемых в сложных геологических условиях с высоким содержанием сероводорода на узбекском месторождении «М-25». В ходе встречи обсуждены планы дальнейшего сотрудничества в сфере бурения.
Далее в Дакке делегация провела переговоры с министром энергетики Республики Бангладеш Назрул Хамидом и экспертами сферы. В состав узбекской делегации вошли также члены руководства крупных компаний нефтегазовой промышленности и сферы строительства ERIELL Group и Enter Engineering.
ERIELL Group на протяжении последних 10 лет оказывает нефтегазосервисные услуги на ряде месторождений Республики Бангладеш.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества на межправительственном уровне в сфере развития нефтегазового сектора Республики Бангладеш, в том числе, освоения новых месторождений нефти и газа.
В этой связи в ходе встречи в Дакке министром энергетики Назрул Хамидом была дана высокая оценка работе компании по бурению и испытанию 17-ти разведочных скважин, что дало в большей части положительные результаты с показаниями промышленного притока природного газа в 600-700 тысяч кубометров в сутки.
Было отмечено, что специалисты Узбекистана имеют большой опыт работы в нефтехимическом и углеводородном секторе. В этой связи перспективным является партнёрство с Бангладешской нефтяной компанией по разведке и добыче.
Сотрудничество двух стран имеет большой потенциал также в строительстве газопроводов и в секторе возобновляемых источников энергии.
С учётом имеющегося положительного опыта совместной работы были обсуждены возможности бурения глубоких разведочных скважин глубиной до 5500-6000 метров на различных месторождениях, которые ранее не выполнялись в связи с отсутствием необходимых буровых установок и противовыбросового оборудования.
Министр энергетики Насрул Хамид высоко оценил сотрудничество в энергетической сфере и отметил, что Бангладеш может использовать опыт Республики Узбекистан в углеводородной сфере, в том числе, в повышении квалификации бангладешских инженеров. Он также принял приглашении о посещении страны с целью детальной проработки намеченных планов дальнейшего взаимодействия.