«TIQXMMI» Milliy tadqiqot universiteti Boshqaruv Kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov rahbarligida videokonferensiya tarzida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Boshqaruv kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Kengash O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-dekabrdagi “Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq tashkil etilgan.
Kengashning asosiy vazifalariga Universitetni strategik rivojlantirish bo‘yicha uzoq va o‘rta muddatli dasturlarni ishlab chiqish va tasdiqlash, uning biznes - rejasini shakllantirish va asosiy moliyaviy ko‘rsatkichlarni tasdiqlash kiradi. Kengash, shuningdek, qishloq va suv xo‘jaligi texnologiyalari sohasida ta'lim, ilmiy-tadqiqot va ilmiy ishlanmalar almashinuvini hamda Fanlar Akademiyasi va tarmoq tadqiqot institutlari bilan universitetning o‘zaro hamkorligini muvofiqlashtiradi. Bundan tashqari, Kengash vakolatiga ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish va startap-loyihalarni ilgari surish, ta'lim va ilmiy-tadqiqot jarayonlariga investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, yetakchi xorijiy oliy o‘quv va ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan samarali aloqalarni o‘rnatish masalalari kiradi.
Yig‘ilish davomida Kengash kotibi, Universitet rektori B.Mirzaev tomonidan yuqorida qayd etilgan qaror talablarini ijro etish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida hisobot taqdim etildi.
Shuningdek, yig‘ilishda Universitet faoliyati bilan bog‘liq bir qator tashkiliy, ma'muriy va moliyaviy masalalar ko‘rib chiqildi va ularning har biri bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi.

Проведено заседание Управляющего совета Национального исследовательского университета “ТИИИМСХ”
В формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось заседание Управляющего совета по координации деятельности Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства».
Совет создан в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан “О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики на основе инноваций и цифровизации” от 10 декабря 2021 года.
Ключевыми задачами Совета являются разработка и утверждение долгосрочной и среднесрочной программ стратегического развития Университета, формирование его бизнес-плана и утверждение основных финансовых показателей. Совет также координирует процессы трансфера образовательных, исследовательских и научных разработок в области сельскохозяйственных и водохозяйственных технологий, а также взаимодействие Университета с Академией наук и отраслевыми научно-исследовательскими институтами. Помимо этого, в сферу компетенции Совета входят вопросы коммерциализации научных разработок и продвижения стартап-проектов, привлечения инвестиций в образовательные и исследовательские процессы, а также установления эффективных связей с ведущими зарубежными высшими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями.
В ходе заседания секретарем Совета, ректором Университета Б.Мирзаевым был представлен отчет о реализованных мерах по исполнению вышеуказанного Постановления Президента Республики Узбекистан.
Также на заседании был рассмотрен ряд организационных, административных и финансовых вопросов, связанных с деятельностью Университета, по каждому из которых были приняты соответствующие решения.