ShHT a'zo-davlatlari Ilm-fan va texnika bo'yicha rahbarlarining Oltinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi
Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) ShHT a'zo-davlatlari Ilm-fan va texnika bo'yicha rahbarlarining Oltinchi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
ShHT a'zo-davlatlari Ilm-fan va texnika bo'yicha rahbarlarining Oltinchi yig'ilishida O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Rossiya Federatsiyasi Ilm-fan va oliy ta'lim vaziri o'rinbosari Natal`ya Bocharova, Qozog'iston Respublikasi Ta'lim va ilm-fan vaziri o'rinbosari Kuanish Ergaliev, Qirg'iziston Respublikasi Ta'lim va ilm-fan vaziri Almazbek Beyshenaliev, Tojikiston Respublikasi Ta'lim va ilm-fan vaziri o'rinbosari Lutfiya Abduxoliqzoda, Hindiston Respublikasi Ilm-fan va texnologiya vaziri Jitendra Singh (Jitendra Singh), Pokiston Respublikasi Ilm-fan va texnologiya federal vaziri Shibli Faraz (Shibli Faraz), Xitoy Xalq Respublikasi Ilm-fan va texnologiya vaziri Van Chji Gan (Wang Zhigang) ishtirok etdilar.
O'zbekiston Respublikasi Innovsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov va ShHT Bosh kotibi Chjan Min tadbirni ochib berib, ishtirokchilarni qutladilar.
O'zbekiston tomoni ShHT a'zo-davlatlari Ilm-fan va texnika bo'yicha 2022-2025-yilgi rejalarini qo'llab quvvatlagan holda qator tashabbus va takliflar bilan chiqdi. Xususan, ulardan biri Orol dengizi hududidagi mavjud muammolarni hal etish uchun ShHT a'zo-davlatlari uchun «Orolbo'yi hududi uchun innovatsiyalar» dasturini ishlab chiqish taklifi bo'lib, mamlakatlarning ilmiy imkoniyatlarini mazkur muammoning echimiga qaratish, resurstejamkor, «yashil» va aylanma texnologiyalar bilan almashishni o'z ichiga oladi.
Shuningdek, I. Abdurahmonov «ShHT a'zo-davlatlari florasi» elektron platformasini yaratish tashabbusi bilan chiqdi. Bunda sun'iy intellekt yordamida kam uchraydigan va yo'qolib borayotgan o'simliklarni aniqlashning avtomatlashtirilgan raqamli modelitni joriy etish taklif etiladi. Bu nafaqat tadqiqot ishlarini jadallashtirishga, balki yo'qolib borayotgan o'simliklar turlarini saqlab qolishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, iqlim o'zgarishi, is gazi darajasini kamaytirishga qarshi kurash bo'yicha hamkorlikdagi «Yashil energetika» ilmiy dasturini ishlab chiqish va joriy etish, ShHT a'zo-davlatlarining innovatsion texnologiyalari raqamli yarmarkasini tashkil etish, ShHT a'zo-davlatlari olimlari va mutaxassislari uchun ilm-fan texnika sohasida mukofotini ta'sis etish tashabbuslari ilgari surildi.
ShHT a'zo-davlatlari ilm-fan va texnika bo'yicha rahbarlarining Oltinchi yig'ilishida ShHT a'zo-davlatlarining ilmiy-texnika sohasidagi 2022–2025-yillardagi hamkorlik rejasi muhokama qilindi. ShHT a'zo-davlatlari ilm-fan va texnika bo'yicha rahbarlari yig'ilishi 2010-yildan beri o'tkazib kelinmoqda. Mazkur tadbir ilmiy-texnik va innovatsion hamkorlikni o'rnatish va takomillashtirish uchun samarali maydon bo'lib, ShHT a'zo-davlatlari o'rtasida ilm-fan va texnika sohalari o'zaro manfaatli rishtalarining yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

Состоялось Шестое совещание руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов ШОС
2022-04-11 | ШОС
В Ташкенте состоялось шестое Совещание руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В нем приняли участие министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов, заместитель Министра науки и высшего образования Российской Федерации Бочарова Наталья Александровна, заместитель Министра образования и науки Республики Казахстан Ергалиев Куаныш Асылханович, Министр образования и науки Кыргызской Республики Бейшеналиев Алмазбек Бейшеналиевич, заместитель министра образования и науки Республики Таджикистан Абдухоликзода Лутфия Абдухолик, министр науки и технологий Республики Индия Джитендра Сингх (Jitendra Singh), федеральный министр науки и технологий Пакистана Шибли Фараз (Shibli Faraz), министр науки и технологий КНР Ван Чжи Ган (Wang Zhigang).
Открыли мероприятие и приветствовали участников министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов и Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин.
Узбекская сторона выступила с рядом инициатив и предложений в поддержку планов государств-членов ШОС в области науки и технологий на 2022-2025 годы. Так, в целях преобразования региона Приаралья из зоны экологического и гуманитарного кризиса в зону экологических инноваций и технологий, а также масштабного внедрения ресурсосберегающих, «зеленых» и циркулярных (безотходных, регенеративных и эффективных) современных инновационных технологий предлагается сотрудничество в разработке программы «Инновации для региона Приаралья».
Также И.Абдурахмонов выступил с инициативой создания цифровой платформы «Флора государств-членов ШОС» на основе внедрения новой цифровой модели автоматического распознавания всех видов редких и исчезающих растений в отдаленных регионах государств-членов ШОС с помощью искусственного интеллекта. Это послужит не только ускорению исследований, но и спасению исчезающих видов растений.
Кроме того, предлагается разработка и реализация совместной научной программы «Зеленая энергетика» по борьбе с изменением климата, особенно по снижению уровня углекислого газа (CO2) и других парниковых газов в атмосфере, проведение первой Цифровой ярмарки инновационных технологий государств-членов ШОС, учреждение награды в области науки и техники для молодых ученых и специалистов государств-членов ШОС.
В ходе мероприятия стороны обсудили План по научно-техническому сотрудничеству государств-членов ШОС на 2022-2025 годы. Совещания руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов ШОС проводятся с 2010 года и играют роль эффективной площадки укрепления научно-технологического и инновационного сотрудничества, а также помогает наращивать взаимовыгодное сотрудничество между государствами-членами ШОС в сфере науки и техники.