2022-04-08 | Madaniyat
Poytaxtimizdagi Abdulla Qodiriy uy-muzeyida o‘zbek romanchiligining asoschisi, sevimli adibimiz tavalludining 128 yilligiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, shoir va yozuvchilar, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti ilmiy-pedagogik jamoasi, talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Toshkent davlat texnika universiteti rektori Sadriddin Turobjonov keyingi yillarda Abdulla Qodiriy xotirasini e’zozlash masalasi yurtimiz ma’naviy hayotida muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Abdulla Qodiriyning nevarasi Xondamir Qodiriy Prezidentimiz tashabbusi bilan 2019 yilda barpo etilgan ushbu uy-muzeyi adabiyot muxlislari bilan hamisha gavjum ekanini ta’kidladi. Adabiyotga ko‘rsatilayotgan e’tibor natijasida ulug‘ adib yashagan mazkur xonadon bugun yana adabiyot, ma’rifat maskaniga aylandi. bugungi kunda bu yerda o‘quvchi va talabalar uchun adabiyot saboqlari o‘tkazilayotgani e’tiborga molikdir.
...1937-yil 31-dekabriga qadar bu xonadonga har kuni mehmonlar, ziyolilar, ilm ahli doimiy kelib turgan ekan. Abdulla Qodiriy qisqa vaqt umr ko‘rgan bo‘lsa-da, g‘oyat samarali, barakali ijod qilgan adibdir. Xalqni manqurtlikdan ogoh etish, millat qayg‘usi, or-nomus, insof-diyonat adib ijodida ustuvor o‘rin tutadi. Otasi Qodir boboning yarim umrini ham yashab ulgurmagan, 44 yillik umrini zalvorli asarlar yaratishga bag‘ishlagan Abdulla Qodiriy chinakam ma’naviy jasorat sohibi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Adib “Mushtum” jurnali tashkilotchilaridan va tahrir hay’ati a’zosi bo‘lgan edi. “To‘y”, “Ahvolimiz”, “Millatimga”, “Fikr aylagil” kabi she’rlari, “Baxtsiz kuyov” dramasi, “Juvonboz” hikoyasi yozuvchining dastlabki asarlaridir. “Uloqda” hikoyasi, “Kalvak Maxzumning xotira daftaridan”, “Toshpo‘lat tajang nima deydir?” kabi satirik hikoyalari adabiyot muxlislari tomonidan sevib mutolaa qilinadi.
“O‘tkan kunlar”, “Mehrobdan chayon” romanlari, “Obid ketmon” povesti yozuvchining ulkan mahoratini, o‘z millatiga, xalqiga bo‘lgan chin muhabbatini o‘zida mujassam etgan. Abdulla Qodiriy bir qator jahon va rus klassiklarining asarlarini ona tilimizga tarjima qilgan edi. Adib 1991-yili Alisher Navoiy nomidagi Respublika Davlat mukofoti laureati, 1994 yili esa “Mustaqillik” ordeni bilan mukofotlangan edi.
– Abdulla Qodiriy uy-muzeyiga kelgan har bir inson “O‘tkan kunlar” romanidagi Yusufbek Hoji xonadonidagi muhitni his etgandek bo‘lamiz, – dedi publitsist Baxtiyor Haydarov. – O‘zbekona oriyat, hamiyat, odob, muomala-munosabat bunda yaqqol ko‘zga tashlanadi. Demakki, bu hovli xonadonga yig‘ilib, adabiy gurunglar, uchrashuvlar o‘tkazish yoshlarga Qodiriy asarlari ruhini teran anglatish imkonini beradi.
Tadbirda Abdulla Qodiriy ijodi, uning murakkab hayot yo‘li, asarlarining ahamiyati xususida batafsil so‘z yuritildi.
Ulug‘ adib asarlari asosida sahnalashtirilgan spektakllar namoyish etildi. Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan badiiy dastur namoyish etildi.

2022-04-08 | Культура
В Доме-музее Абдуллы Кадыри в столице состоялось духовно-просветительское мероприятие, посвященное 128-летию со дня рождения основоположника узбекской романистики, всенародно любимого писателя.
В нем приняли участие члены Союза писателей Узбекистана, поэты и писатели, научно-педагогический коллектив Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова, студенческая молодежь.
Ректор Ташкентского государственного технического университета Садриддин Туробжонов отметил, что чествование памяти Абдуллы Кадыри имеет важное значение в духовной жизни нашей страны. Внук А.Кадыри Хондамир Кадыри отметил, что дом-музей писателя, созданный в 2019 году по инициативе Президента, всегда полон посетителей. Благодаря вниманию к литературе, уделяемому в нашей стране, дом, в котором жил и творил великий писатель, ставший музеем, превратился в обитель литературы, просвещения. Особое уважение вызывает тот факт, что здесь в настоящее время проводятся занятия по литературе для учеников и студентов.
До 31 декабря 1937 года в этом доме частыми гостями были представители творческой интеллигенции, писатели, поэты. Абдулла Кадыри прожил не долгую, но яркую, плодотворную жизнь. В его творчестве основное место занимает тема чести, достоинства человека, национального самосознания народа. Не будет преувеличением сказать, что А.Кадыри, не проживший и половины жизни своего отца Кадыра бобо, посвятивший свою жизнь созданию великих произведений, был человеком подлинного духовного мужества.
Романы «Минувшие дни», «Скорпион из алтаря», повесть «Обид кетмень» - свидетельство высокого мастерства писателя, его искренней любви к своему народу, нации. А.Кадыри перевел на узбекский язык произведения ряда мировых и русских классиков. В 1991 году писателю была присвоена Государственная премия Республики Узбекистан имени Алишера Навои, а в 1994 году - орден «Мустакиллик».
– Каждый посетитель Дома-музея Абдуллы Кадыри почувствует атмосферу дома Юсуфбека хаджи из романа «Минувшие дни», - говорит публицист Бахтиёр Хайдаров. – Здесь явно просматриваются узбекский менталитет, нравы, манеры и отношения, связанные с ним. Организация здесь литературных вечеров, творческих встреч позволит глубоко проникнуться смыслом произведений Кадыри.
На мероприятии подробно говорили о творчестве писателя, его сложном жизненном пути, значении его произведений.
Участники посмотрели сцены из спектаклей, поставленных по произведениям А.Кадыри. Представлена концертная программа, подготовленная учащимися Творческой школы имени Абдуллы Кадыри.