Prezident mahalladagi o‘zgarishlarni ko‘zdan kechirdi
Ijtimoiy dasturlarni mahallabay amalga oshirish – davlatimiz rahbarining eng asosiy talabi. Universitet mahallasida ham ish shunday tashkil etilgan. Fuqarolar yig‘ini binosi zamonaviy ta’mirlangan. Uylar hovlisi, maydonchalar obod qilinib, ichki yo‘llar beton bilan tekislangan, 700 metr uzunlikdagi velosiped yo‘laklari qurilgan.
Ma’lumki, o‘tgan yili noyabrda “Yashil makon” umummilliy loyihasi e’lon qilingan edi. Davlatimiz rahbari bu jarayonda daraxt ko‘chatlari ekish bilan birga mahallalarda ishkomli ko‘chalar tashkil qilish zarurligini aytgan edi. Shunga muvofiq, Universitet mahallasida 750 metr uzunlikdagi ishkomlar o‘rnatilib, uzumlar ekilgan. Ko‘p qavatli uylar oldidagi maydonlarga rayxon, namozshomgul kabi gullar ekilgan.
Universitet mahallasida 4 ming nafardan ziyod aholi yashaydi. 19 ta ko‘p qavatli uyning qiyofasi, yo‘laklari yaxshilandi. Bu yerda 150 o‘rinli xususiy maktab ham bor. O‘ndan ortiq kichik biznes korxonasida mahalliy yoshlar va ayollar ishlamoqda.
Prezidentimiz mahallada bajarilgan ishlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
- Sizlarni avvalo Ramazon oyi bilan, mahallangiz shunday obod bo‘lgani bilan tabriklayman. Bu salgina harakat qilsa, rahbarlar pastga tushib ishlasa, natija bo‘lishining bir misoli. Ilgari mahallaning nomi bor edi, hokim xushi kelsa, gaplashardi. Hozir hamma tizimni mahallada mujassam qilayapmiz. Nima uchun? Har bir oilaga, har bir insonga yetib borish uchun. Bunday ishlar hamma mahallada tezroq bo‘lishini istardim, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘tgan yili Toshkent shahridagi 579 ta mahallaga 2 milliard so‘mdan berilgan edi. Bu yil har biriga 1 milliard so‘mdan ajratilishi ma’lum qilindi.
Davlatimiz rahbari mahalladagi “Olmazor xolding grand” boshqaruv servis kompaniyasi faoliyati bilan ham tanishdi.
Ko‘p joylarda bo‘lgani kabi Universitet mahallasida ham kommunal xizmat ko‘rsatishda muammolar bor edi.
2021-yil 19-iyunda O‘zbekiston Prezidentining “Ko‘p kvartirali uy-joylarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. "Olmazor xolding grand” kompaniyasi ushbu imkoniyatlar natijasida tashkil topdi. Uning ikki qavatli binosida shinam sharoitlar yaratilgan.
Kompaniya 7 mahalladagi 103 ta ko‘p qavatli uyga xizmat ko‘rsatadi. Ilgari bu uylarga 27 ta shirkat qaragan. Ularda direktordan boshqa mutaxassis, maxsus texnika bo‘lmagan. Hozir servis kompaniyasida 70 ta doimiy ish o‘rni yaratilgan. Maxsus texnikalar sotib olingan. Kompaniya binosida kommunal xizmatlar bo‘yicha o‘quv markazi ham ochilgan.
Hisob-kitoblarda billing tizimi yo‘lga qo‘yilgan. Aholiga qulaylik yaratish maqsadida «Mening uyim» mobil ilovasi joriy etilgan.
Bundan tashqari, boshqaruv kompaniyasi binosidagi qo‘shimcha xonalar hamda ko‘p qavatli uylarning yerto‘lasida 30 ga yaqin maishiy xizmatlar tashkil etilgan. Prezidentimiz ushbu shoxobchalarni ham kirib ko‘rdi.
Shu yerda Toshkent shahri tumanlarida tashkil etiladigan boshqaruv servis kompaniyalari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.

Президент ознакомился с преобразованиями в махалле
Реализация социальных программ в разрезе махаллей – главное требование главы нашего государства. Так же организована работа и в махалле "Университет". Выполнен современный ремонт здания схода граждан. Благоустроены дворы домов, детские площадки, внутренние дороги покрыты бетоном, построено 700 метров велосипедных дорожек.
В ноябре прошлого года дан старт общенациональному проекту «Яшил макон». Глава государства отмечал, что наряду с посадкой саженцев деревьев необходимо создать в махаллях улицы с галереями из виноградных лоз. В связи с этим в махалле "Университет" на улице протяженностью 750 метров установлены подпорки и посажен виноград. На площадях перед многоэтажными домами высажены такие цветы, как базилик и мирабилис.
В махалле проживают более 4 тысяч человек. Обновлены фасад и подъезды 19 многоквартирных домов. Также есть частная школа на 150 мест. Местная молодежь и женщины работают более чем в десятке малых предприятий.
Президент ознакомился с работой, проделанной в махалле, побеседовал с активистами и старейшинами.
- Прежде всего хочу поздравить вас с наступлением Рамадана и с тем, что ваша махалля приобрела вот такой вот благоустроенный вид. Это пример того, что произойдет, если руководители работают, спустившись вниз. Прежде хоким вспоминал о махалле, когда ему хотелось. Сейчас же все системы будут присутствовать в махалле. Почему? Чтобы дойти до каждой семьи, каждого человека. Я хочу, чтобы эта работа была ускорена во всех махаллях, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В прошлом году 579 махаллей Ташкента получили по 2 миллиарда сумов. В этом году каждому из них будет выделено еще по 1 миллиарду сумов.
Глава государства также ознакомился с деятельностью управляющей сервисной компании «Олмазор холдинг гранд», действующей в махалле.
Как и во многих местах, в махалле "Университет" были проблемы с коммунальными услугами.
19 июня 2021 года Президент Республики Узбекистан подписал постановление «О дальнейшем совершенствовании системы управления многоквартирными домами». Благодаря новым возможностям учреждена компания «Олмазор холдинг гранд», в двухэтажном здании которой созданы комфортные условия.
Компания обслуживает 103 многоквартирных дома в 7 махаллях. Ранее эти дома обслуживали 27 компаний. У них не было своих специалистов, кроме директора, а также специального оборудования. В настоящее время в сервисной компании создано 70 постоянных рабочих мест. Закуплена специальная техника. В здании компании также открыт учебный центр коммунальных услуг.
У компании есть биллинговая система. Для удобства населения запущено мобильное приложение «Мой дом».
Кроме того, в здании управляющей компании, а также в подвальных помещениях многоэтажных домов организовано около 30 точек бытового обслуживания. Президент ознакомился с их работой.
Также состоялась презентация управляющих сервисных компаний, которые будут созданы в районах Ташкента.