O‘zbekiston va Shvetsiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil to‘ldi
2022-yil 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va Shvetsiya Qirolligi Tashqi ishlar vaziri Ann Kristin Linde ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan o‘zaro tabrik almashdilar.
A.Kamilov maktubida O‘zbekiston Shvetsiyani Yevropadagi ishonchli hamkor deb bilgan holda, ushbu mamlakat bilan siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy sohalarda uzoq muddatli va ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlashga katta ahamiyat berishi ta’kidlangan.
A.K.Lindening maktubida davlatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik yuksak darajada ekanligi alohida qayd etilgan. Ikki tomonlama va xalqaro institutlar doirasida qator samarali muloqotlar amalga oshirilgani qayd etildi.
Tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari o‘zaro hurmat, teng huquqlilik va do‘stlik tamoyillariga asoslangan O‘zbekiston-Shvetsiya hamkorligi bundan buyon ham ikki mamlakat xalqlari farovonligi yo‘lida rivojlanib borishiga ishonch bildirdi.

О 30-летии дипотношений между Узбекистаном и Швецией
8 апреля 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и Министр иностранных дел Королевства Швеция Анн Кристин Линде обменялись поздравительными посланиями по случаю 30-летия со дня установления дипломатических отношений между двумя странами.
В послании А.Камилова отмечается, что Узбекистан рассматривает Швецию как надежного партнера в Европе и придает большое значение укреплению долгосрочного и многопланового взаимодействия в политической, торгово-экономической и культурной сферах.
В письме А.К.Линде подчеркивается высокий уровень дружбы и сотрудничества между двумя странами. Упоминается ряд контактов, имевших место как на двусторонней основе, так и в рамках международных институтов.
Главы внешнеполитических ведомств выражают убежденность, что узбекско-шведское партнерство, основанное на принципах взаимного уважения, равноправия и дружбы, будет и впредь развиваться на благо народов двух стран.