SHHT aʼzo-davlatlari Ilm-fan va texnika boʻyicha rahbarlarining oltinchi yigʻilishi oʻtkaziladi
8-aprel kuni Oʻzbekiston tomoni raisligida Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) aʼzo-davlatlarining Ilm-fan va texnika sohalarining rivojlanishiga masʼul vazirliklari va tashkilotlari rahbarlarining oltinchi yigʻilishi boʻlib oʻtadi.
Tadbir davomida SHHT aʼzo-davlatlarining ilmiy-texnika sohasidagi 2022-2025-yillardagi hamkorlik rejasi muhokama qilinadi. Shuningdek, Oʻzbekiston tomoni tashabbusi bilan kun tartibiga kiritilgan SHHT aʼzo-davlatlari hamkorligida sunʼiy intellekt rivojlantirish Dasturi va boshqa masalalar koʻplab koʻrib chiqiladi.
SHHT aʼzo-davlatlari Ilm-fan va texnika sohalarining rivojlanishiga masʼul vazirliklari va tashkilotlari rahbarlarining yigʻilishi 2010-yildan beri oʻtkazib kelinmoqda. Mazkur tadbir ilmiy-texnik va innovatsion hamkorlikni oʻrnatish va takomillashtirish uchun samarali maydon boʻlib, SHHT aʼzo-davlatlari oʻrtasida ilm-fan va texnika sohalari oʻzaro manfaatli rishtalarining yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

Состоится совещание руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов ШОС
8 апреля 2022г. под председательством узбекской стороны пройдёт Шестое Совещание руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В ходе мероприятия стороны обсудят План по научно-техническому сотрудничеству государств-членов ШОС на 2022-2025 годы, Программу сотрудничества государств-членов ШОС по развитию искусственного интеллекта инициированную узбекской стороной и многие другие вопросы научно-технического сотрудничества.
Совещания руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов ШОС проводится с 2010 года и играют роль эффективной площадки укрепления научно-технологического и инновационного сотрудничества, а также помогают наращивать взаимовыгодное сотрудничество между государствами-членами ШОС в сфере науки и техники.