2022-03-31 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 31-mart kuni makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, biznesni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Xalqaro ekspertlar jahon iqtisodiyotidagi hozirgi murakkab vaziyat uzoq davom etishini prognoz qilishmoqda. Bu esa ichki bozordagi narx-navoga, ayniqsa, oziq-ovqat narxlari va inflyatsiyaga salbiy ta’sir ko‘rsatmay qolmaydi, albatta.
Shu bois, jahon iqtisodiyotida yuzaga kelgan murakkab vaziyat Prezident rahbarligida muntazam tahlil qilinib, zarur choralar ko‘rib borilmoqda. Bu o‘z natijasini berib, ichki bozorda mo‘’tadillik ta’minlanmoqda.
Xususan, go‘sht, sut, kartoshka, tuxum, guruch narxining oshishiga yo‘l qo‘yilmadi. Chet el korxonalari Toshkent tovar-xomashyo birjasida oziq-ovqat mahsulotlarini sotishi uchun qo‘shimcha sharoit yaratildi. Valyuta bozori va ayirboshlash kursi barqarorlashdi.
– Bu borada xalqimizda ortiqcha xavotir yoki bezovtalik bo‘lmasligi kerak. Valyuta bozorida keskin tebranishlarning oldini olish uchun zaxiramiz yetarli, – dedi davlat rahbari.
Kirib kelayotgan Ramazon oyida narxni arzonlashtirish katta savob ekani, buning uchun oziq-ovqat ishlab chiqaruvchi tadbirkorlarga amaliy yordam ko‘rsatish zarurligi ta’kidlandi. Shu maqsadda oziq-ovqat mahsulotlari importi uchun avval berilgan imtiyozli mablag‘larni qaytarish muddati yil yakuniga qadar uzaytirildi.
Bosh vazir rahbarligida respublika shtabi hamda hokimlar boshchiligida hududiy shtablar tashkil etildi. Ularga bozordagi narx-navoni kundalik o‘rganib, mahsulotlarni aholi talabiga qarab qo‘shimcha yetkazib berish topshirildi. Oziq-ovqat va xomashyoning birja savdolariga chiqarilishi ustidan kunlik nazorat o‘rnatish, sun’iy ravishda narx oshishining oldini olish vazifasi qo‘yildi.
– Hozir dunyoda murakkab davr davom etayapti, har kuni yangi sinovlar bilan to‘qnash kelayapmiz. Lekin, ertaga nima bo‘ladi, deb kutib o‘tirish yaramaydi. Muammolarni tezkor aniqlab, hal qilish va yangi imkoniyatlarni izlab topishimiz kerak, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Tashqi xavf-xatarlar ta’sirini kamaytirish maqsadida tadbirkorlarni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi.
Jumladan, banklar tomonidan tadbirkorlarga xomashyo sotib olish va aylanma mablag‘lar uchun qo‘shimcha 10 trillion so‘m “revolver” kreditlar ajratiladi. Davlat dasturlari doirasida meva-sabzavotchilik, oilaviy tadbirkorlik, ipoteka va ta’lim kreditlari hajmi ham, imtiyozli stavkalari ham saqlab qolinadi.
– Qanchalik og‘ir bo‘lmasin, ajratiladigan mablag‘larni kamaytirmaymiz va yukini oshirmaymiz, – dedi Prezident.
Shuningdek, soliq ma’murchiligidagi yangi mexanizmlar bo‘yicha yil yakunigacha jarima qo‘llamaslik, bojxona imtiyozlarini qo‘llash davrini uzaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda Toshkent investitsiya forumi yakunlariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Mazkur anjumanda qariyb 8 milliard dollarlik shartnomalar va kelishuvlariga erishilgan. Ko‘plab xorijiy tadbirkorlar yurtimizda o‘z biznesini boshlash yoki rivojlantirish istagini bildirgan.
Bu kelishuv va tashabbuslar to‘la amalga oshishi uchun investorlarga barcha sharoit yaratilishi qayd etildi. Iqtisodiyot tarmoqlari rahbarlariga xorijiy kompaniyalar bilan kelishib, ularning ishlab chiqarish zanjiriga qo‘shilish vazifasi qo‘yildi. Navoiy, Samarqand, Toshkent, Buxoro va Surxondaryo viloyatlarida qo‘shni mamlakatlar bozoriga mahsulot yetkazib beruvchi ulgurji savdo hududlari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Hudud va tarmoqlarda xarajatlarni qisqartirish, ta’mirlash, avtomobil, mebel va ofis anjomlari xarid qilishni to‘xtatib turish bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi.
Xalqaro moliya bozoridagi hozirgi nobarqaror vaziyatda chetdan mablag‘ jalb qilish qiyin bo‘ladi. Bunday sharoitda eng to‘g‘ri yo‘l – bor resurslardan oqilona va samarali foydalanish.
Masalan, bugungi kunda qiymati 9 milliard dollar bo‘lgan 105 ta loyiha doirasida jalb etilgan mablag‘lar ishlatilmay turibdi yoki cho‘zilayapti.
Shu bois, Bosh vazir o‘rinbosariga tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari bilan birga, har bir loyihani chuqur o‘rganib, ijrosini jadallashtirish, samarasiz va istiqbolsiz loyihalarni tugatish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda aholi bandligi masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
– Bu masalaga faqat iqtisodiy ko‘rsatkich sifatida emas, balki “xalqimizning ijtimoiy himoyasi” nuqtai nazaridan qarash kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi ish o‘rinlari tashkil etish ko‘rsatkichlari viloyat va tumanlar kesimida tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Bugungi kunda 67 ta faoliyat turi o‘zini o‘zi band qilish shakliga o‘tkazilgan. Bunday kasblar yana 20 taga ko‘paytirilishi, bu orqali qo‘shimcha 150 ming aholi bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Hukumatga ehtiyojmand aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash ko‘lamini yanada kengaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.

At the meeting chaired by the President of Uzbekistan, external economic factors analyzed, necessary measures defined
2022-03-31 | Politics
Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the issues of ensuring macroeconomic stability and additional business support
International experts predict that the current difficult situation in the global economy will last for a long time. This, of course, cannot but have a negative impact on domestic prices, especially on food products, and inflation.
This circumstance is regularly analyzed at meetings with the President, and the necessary response measures are taken. This gave its results – the situation in the domestic market is stable.
In particular, the rise in prices for meat, milk, potatoes, eggs and rice is not allowed. At the Commodity and Raw Materials Exchange, the volumes of exhibiting food products from foreign suppliers have been expanded. The foreign exchange market and the exchange rate have stabilized.
“Our people should not worry too much in this matter. We have enough reserves to prevent sharp fluctuations in the foreign exchange market”, the Head of the state said.
It was noted that the reduction in food prices in the coming month of Ramadan is a good deed, for this, it is necessary to provide practical assistance to entrepreneurs. To this end, until the end of the year, the effect of benefits on funds allocated for the import of food products has been extended.
A republican headquarters headed by the Prime Minister and regional headquarters under the leadership of hokims have been formed. They are instructed to monitor market prices daily and take measures for additional supplies of products based on consumer demand. The task was set to establish daily control over the listing of food products and raw materials on the stock exchange, to prevent an artificial rise in prices.
“Now the world is going through a difficult period, every day we face new challenges. But we cannot sit and wait for what will happen tomorrow. We need to quickly identify and solve problems, find new opportunities”, Shavkat Mirziyoyev said.
Additional support measures for entrepreneurs have been identified to reduce the impact of external risks.
In particular, banks will provide entrepreneurs with an additional 10 trillion UZS of revolving loans for the purchase of raw materials and replenishment of turnover. Both volumes and preferential rates of loans allocated under government programs for horticulture, family businesses, as well as mortgage and educational loans will be preserved.
“No matter how difficult it is, we will not reduce funds and increase the burden”, the President said.
It was also instructed not to apply fines under the new tax administration mechanisms until the end of the year, as well as to extend the period of customs benefits.
The results of the Tashkent Investment Forum were considered.
Contracts and agreements worth almost $8 billion were concluded during the forum. Many foreign entrepreneurs have expressed a desire to start or develop their businesses in Uzbekistan.
It was noted that all conditions will be created for investors for the full implementation of these agreements and initiatives. The heads of economic sectors have been tasked with negotiating with foreign companies on integration into their production chains. The need was noted for creating wholesale trade zones in Navoi, Samarkand, Tashkent, Bukhara and Surkhandarya regions, which will supply products to the markets of neighboring countries.
Strict instructions were given to reduce costs in regions and industries, suspend spending on repairs, the purchase of cars, furniture and office supplies.
It was noted that in the current unstable situation in the international financial market, it will become more difficult to attract funds from abroad. In such circumstances, the most correct way is to use the available resources wisely and efficiently.
For example, to date, funds raised by 105 projects worth $9 billion are not being used or are being developed slowly.
In this regard, the Deputy Prime Minister was instructed, together with the heads of industries and hokims, to carefully study each project, speed up implementation, and stop inefficient and unpromising projects.
The main attention was paid to the issues of ensuring employment of the population.
“This issue should be considered not only as an economic indicator, but also from the point of view of the social protection of our people”, Shavkat Mirziyoyev said.
The indicators of job creation by regions and districts were analyzed, and the shortcomings were indicated.
To date, 67 types of activities are classified as forms of self-employment. It was noted that the number of such professions will be increased to 20, which will provide employment for an additional 150,000 people.
The Government was instructed to expand the scale of social support for the population in need of assistance.