O‘zbekiston-Avstriya hamkorligiga 30 yil to‘ldi
2022-yil 25-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va Avstriya Respublikasining Yevropa va tashqi ishlar federal vaziri Aleksandr Shallenberg ikki davlat o'rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan o’zaro tabrik almashdilar.
Abdulaziz Kamilov maktubida O‘zbekiston Avstriyani Yevropadagi asosiy hamkori deb bilishi hamda uzoq muddatli va ko‘p qirrali ikki tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga katta ahamiyat qaratishi ta’kidlangan.
“Biz Avstriya bilan ochiq va konstruktiv muloqotni davom ettirishdan, siyosiy, parlamentlararo, iqtisodiy va ta’lim sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdormiz, – dedi O‘zbekiston TIV rahbari.
O‘z navbatida Aleksandr Shallenberg so‘nggi yillarda o‘zaro hurmat va do‘stlikka asoslangan O‘zbekiston-Avstriya munosabatlari ijobiy sura’t namoyon etib borayotganini ta’kidladi.
“Avstriya ishbilarmon doiralari O‘zbekistonni mintaqadagi, ayniqsa, infratuzilmani rivojlantirish va yashil iqtisodiyotga o‘tish nuqtayi nazaridan eng istiqbolli bozorlardan biri deb biladi”, — deyiladi Avstriya Tashqi ishlar vaziri maktubida.

Узбекско-австрийкому сотрудничеству – 30 лет
25 марта 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и Федеральный министр европейских и иностранных дел Австрийской Республики Александр Шалленберг обменялись поздравительными посланиями по случаю 30-летия со дня установления дипломатических отношений между двумя странами.
В послании Абдулазиза Камилова отмечено, что Узбекистан рассматривает Австрию как ключевого партнера в Европе и придает большое значение наращиванию долгосрочного и многопланового двустороннего сотрудничества.
«Мы заинтересованы в поддержании открытого и конструктивного диалога и дальнейшем развитии сотрудничества с Австрией в политической, межпарламентской, экономической и образовательной сферах», подчеркивает глава внешнеполитического ведомства Узбекистана.
В свою очередь, Александр Шалленберг констатировал, что за последние годы узбекские-австрийские отношения, основанные на взаимном уважении и дружбе, демонстрируют позитивную динамику.
«Австрийское деловое сообщество считает Узбекистан одним из самых многообещающих рынков в регионе, особенно в рамках инфраструктурного развития и перехода к «зеленой» экономике», говорится в письме руководителя МИД Австрии.