Jahon banki vakillari bilan uchrashuv
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktor Tatyana Proskuryakova boshchiligidagi Jahon banki vakillari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosarlari Odilbek Isakov va Ahadbek Haydarov, Markaziy bank Raisi o‘rinbosari Behzod Hamrayev, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev ishtirok etdilar.
Mehmonlar tomonidan Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, XMK Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha direktori Vibke Schlemer, Jahon bankining O‘zbekistondagi katta iqtisodchisi Vinayak Nagaraj, O‘zbekistondagi Jahon banki portfelini monitoring qilish bo‘yicha katta mutaxassis Rahimjan Assangaziyev va boshqalar ishtirok etdilar. O‘zbekiston hukumatining Jahon banki bilan samarali hamkorlik qilishga doir amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar masalalari kun tartibiga kiritildi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston tomonidan olib borilayotgan islohotlar jarayoni, asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar, shuningdek, kelgusi yillarga mo‘ljallangan rejalar aytib o‘tildi. Uchrashuvda tomonlar kelgusidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Shuningdek, O‘zbekiston tomoni Jahon banki tomonidan tayyorlangan joriy iqtisodiy vaziyatning qisqacha tahlili va asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarning prognozi bilan tanishdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirish va hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.

2022-03-25 | Экономика
Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с представителями Всемирного банка во главе с Региональным директором ВБ по Центральной Азии Татьяной Проскуряковой.
На встрече также приняли участие министр финансов Тимур Ишметов, первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, заместители министра финансов Одилбек Исаков и Ахадбек Хайдаров, заместитель Председателя Центрального банка Бехзод Хамраев, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидхаджаев.
Со стороны гостей приняли участие глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли, директор МФК по региону Европы и Центральной Азии Вибке Шлёмер, старший страновой экономист Всемирного банка Винаяк Нагараж, старший специалист по мониторингу портфеля ВБ в Узбекистане Рахымжан Ассангазиев и другие. В повестку дня вошли вопросы о дальнейших предпринимаемых мерах по эффективному сотрудничеству правительства Узбекистана со Всемирным банком.
В начале встречи узбекской стороной были озвучены ход проводимых реформ, основные макроэкономические показатели, а также планы на следующие годы. В ходе встречи, стороны обсудили основные направления дальнейшего сотрудничества. Также, узбекская сторона ознакомилась с кратким анализом текущей ситуации и прогнозом основных макроэкономических показателей, подготовленными Всемирным банком.
По итогам встречи стороны договорились о расширении взаимовыгодных связей и развитии сотрудничества.