Turkiy Kengash davlatlari bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov hamda Turkiy tili davlatlar hamkorlik tashkiloti Oqsoqollar Kengashi raisi Binali Yildirim bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlik, shu jumladan, hamkor davlatlarda raqamlashtirish jarayonlarini jaddalashtirish dasturini ishlab chiqish va Turkiy Kengashga a’zo davlatlarning raqobatbardoshligini kuchaytirish boʻyicha masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, Oqsoqollar Kengashi raisi Binali Yildirim O‘zbekiston bilan do‘stona siyosat olib borish, Turkiy Kengash a’zolari bo‘lgan boshqa mamlakatlar bilan turli sohalarda, jumladan, AKT sohasida ham, mustahkam va samarali aloqalarni davom ettirishga tayyor ekanligini bildirdi.

Обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества со странами Тюркского совета
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с председателем Совета аксакалов Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
В ходе встречи были обсуждены вопросы взаимовыгодного сотрудничества,  в частности, разработка программы по ускорению цифровизации стран-партнеров и повышение конкурентоспособности стран Тюркского Совета в сфере ИКТ.
Также председатель Совета аксакалов Бинали Йилдырым выразил готовность продолжать дружественную политику с Узбекистаном, поддерживать и укреплять связи с другими странами – членами Тюркского совета по ряду направлений, в том числе в сфере ИКТ.
В заключение встречи стороны достигли договоренности о расширении деятельности отечественных IT-компаний на территории стран – членов Тюркского совета, дальнейшем укреплении бизнес-сотрудничества с их компаниями.