O‘zbekiston Prezidenti Turkiy davlatlar tashkiloti Oqsoqollar kengashi mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni Xalqaro investitsiya forumi doirasida mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Turkiy davlatlar tashkiloti Oqsoqollar kengashi raisi, Turkiyaning Adolat va taraqqiyot partiyasi raisining o‘rinbosari Binali Yildirimni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Binali Yildirim davlatimiz rahbariga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston-Turkiya strategik sheriklik munosabatlarining bugungi darajasini mamnuniyat bilan qayd etdi. O‘zaro savdo hajmlari ortmoqda, zamonaviy sanoatni barpo etish va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, madaniy-gumanitar aloqalar mustahkamlanmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi Strategik sheriklik bo‘yicha oliy darajadagi kengashning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazishga faol tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi. O‘tgan yil noyabr oyida tashkilotning Istanbul sammitida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Savdo, transport va logistika, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar transferi kabi sohalardagi qo‘shma tashabbus va loyihalarni ilgari surish shular jumlasidan.

Президент Узбекистана отметил важную роль Совета старейшин Организации тюркских государств в развитии регионального сотрудничества
24 марта на полях Международного инвестиционного форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя Совета старейшин (аксакалов) Организации тюркских государств, заместителя председателя Партии справедливости и развития Турции Бинали Йылдырыма, пребывающего в нашей стране с рабочим визитом.
В начале встречи Бинали Йылдырым передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Лидер Узбекистана с удовлетворением отметил нынешний уровень узбекско-турецких отношений стратегического партнерства. Растут объемы взаимной торговли, реализуются крупные инвестиционные проекты по созданию современной промышленности и модернизации инфраструктуры, укрепляются культурно-гуманитарные связи.
В настоящее время ведется активная подготовка к проведению очередного заседания узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Были рассмотрены вопросы взаимодействия в рамках Организации тюркских государств. Особое внимание уделено практической реализации договоренностей Стамбульского саммита Организации, состоявшегося в ноябре прошлого года.
В их числе продвижение совместных инициатив и проектов в области торговли, транспорта и логистики, промышленной кооперации, развития «зеленой экономики», инноваций и трансфера высоких технологий.