Yashnobod texnoparki Eronning “Pardis” texnoparki bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatdi
Eron Islom Respublikasiga ishchi safari bilan tashrif buyurgan Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov Tehron atrofida joylashgan “Pardis” texnoparki (texnologiyalar shahri) bilan tanishdi.
“Pardis” texnoparki 2022-yilda tashkil etilgan boʻlib, 110 gektar maydonda joylashgan boʻlib, yangi texnologiyalar yaratish uchun texnika sohasidagi dunyodagi soʻngi yutuqlarni tatbiq etish, ilmiy-tadqiqot markazlari tomonidan yaratilgan ishlanmalarni tijoratlashtirish, innovatsion mahsulotlar ishlab chiqarayotgan tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlash, sanoatning yuqori texnologik sohalarini rivojlantirish kabi maqsadlarni oʻz oldiga qoʻygan.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi “Yashnobod” innovatsion texnoparki va Eron Islom Respublikasining “Pardis” texnoparki oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Imzolangan memorandum doirasida “Pardis” texnoparki tomonidan ishlab chiqariladigan asbob-uskuna va texnologiyalarning transferini amalga oshirish imkoniyati paydo boʻladi.
Bundan tashqari, “Pardis” texnoparkida faoliyat yuritayotgan inkubatsion markazlar va “Yashnobod” innovatsion texnoparki oʻrtasida “Biznes-inkubator” loyihasi amalga oshiriladi. Loyiha natijasida yoshlarimizning innovatsion tadbirkorlik boʻyicha bilim olishlari kutilmoqda, shuningdek bu Oʻzbekistonda startap loyihalarni rivojlantirishga koʻmak beradi.
“Pardis” texnoparki va “Yashnobod” innovatsion texnoparki oʻrtasida mahalliy tarmoq korxonalari ehtiyojlari asosida umumiy qiymati 2 mln. AQSH dollari miqdorida qoʻshma startap loyihalar tanlovini oʻtkazish va tanlov natijalariga koʻra muvaffaqiyatli amalga oshirilgan startaplar asosida yangi mahsulotlarning ishlab chiqarilishini kengaytirishga kelishib olindi.

Инновационный технопарк "Яшнабад" наладил сотрудничество с иранским технопарком "Пардис"
Министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов, находящийся с рабочим визитом в Исламской Республике Иран, ознакомился с Технопарком "Пардис", расположенным под Тегераном.
Технопарк "Пардис" создан в 2022 году и занимает площадь 110 га, его целью является внедрение новейших мировых достижений в области техники для создания новых технологий, коммерциализация разработок, созданных научными центрами, поддержка предприятий, производящих инновационную продукцию, развитие высокотехнологичных производств.
В ходе визита подписан меморандум о сотрудничестве между инновационным технопарком "Яшнабад" при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан и технопарком Исламской Республики Иран "Пардис". В рамках подписанного меморандума появится возможность трансфера оборудования и технологий производства Технопарка «Пардис».
Кроме того, будет реализован проект «Бизнес-инкубатор» между инкубационными центрами, работающими в технопарке «Пардис» и инновационным технопарком "Яшнабад". Ожидается, что реализация проекта окажет содействие ознакомлению нашей молодежи с инновационным предпринимательством, что также будет способствовать развитию стартап-проектов в Узбекистане.
Между технопарком «Пардис» и инновационным технопарком "Яшнабад" заключено соглашение на проведение конкурса совместных стартап-проектов на сумму 2 млн долларов США и расширении производства новых продуктов на базе успешных стартапов по результатам конкурса.