Moliya vazirligi va “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi o‘rtasida videokonferensiya o‘tkazildi
2022-03-15 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 14-mart kuni Moliya vazirligi vakillari va “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi ekspertlari bilan agentlikning reyting qo‘mitasiga tayergarlik maqsadida videokonferensiya o‘tkazildi.
Videokonferensiya davomida “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi ekspertlari O‘zbekiston Respublikasida makroiqtisodiy barqarorlikni saqlab turish va uzoq muddatli istiqbolda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta'minlashga qaratilgan tizimli islohotlarning amalga oshirish choralari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Xususan, joriy yilda kutilayotgan makroiqtisodiy kutilmalar, global iqtisodiyotdagi jarayonlarning milliy iqtisodiyotga ta'siri, tasdiqlangan Davlat byudjetida belgilangan asosiy ko‘rsatkichlarni ta'minlash omillari, mavjud tashqi va fiskal zaxiralar, davlat qarzini xavfsiz darajada saqlash choralari, davlat-xususiy sheriklik sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar va mamlakatning xalqaro reyting va indekslardagi o‘rni batafsil muhokama qilindi.
“Fitch Ratings”xalqaro reyting agentligi tomonidan 2018-yilda O‘zbekiston Respublikasining xalqaro kredit reytingi “ВВ-” (barqaror) darajasida baholangan bo‘lib, respublikadagi makroiqtisodiy holat hamda amalga oshirilayotgan islohotlar doimiy ravishda muhokama qilinadi.
Xususan, agentlikning so‘nggi hisobotida mamlakat suveren kredit reytingini oshiruvchi va cheklab turuvchi omillar bilan bir qatorda O‘zbekiston Respublikasi tomonidan amalga oshiriladigan navbatdagi islohotlarning murakkabligi, belgilangan muddatlari va islohotlardan ko‘zlangan yakuniy maqsadlari davlatning institusional salohiyati uchun o‘ziga xos sinov vazifasini o‘tashi nazarda tutilgan.

Состоялась видеоконференция между Министерством финансов и международным рейтинговым агентством “Fitch Ratings”
2022-03-15 | Экономика
14 марта текущего года состоялась видеоконференция с представителями Министерства финансов и экспертами международного рейтингового агентства “Fitch Ratings” в целях подготовки к рейтинговому комитету агентства.
В ходе видеоконференции эксперты международного рейтингового агентства “Fitch Ratings" получили возможность ознакомиться с мерами по реализации системных реформ, направленных на сохранение макроэкономической стабильности и обеспечение устойчивого экономического роста в Республике Узбекистан в долгосрочной перспективе.
В частности, были подробно обсуждены ожидаемые в текущем году макроэкономические перспективы, влияние процессов в мировой экономике на национальную экономику, факторы обеспечения ключевых показателей, определенных утвержденным государственным бюджетом, имеющиеся внешние и фискальные резервы, меры по сохранению государственного долга на безопасном уровне, реализуемые проекты в сфере государственно-частного партнерства и позиция страны в международных рейтингах и индексах.
Международным рейтинговым агентством "Fitch Ratings" в 2018 году международный кредитный рейтинг Республики Узбекистан был оценен на уровне "ВВ-" (стабильный), регулярно обсуждая макроэкономическую ситуацию в республике и проводимые реформы.
В частности, в последнем отчете агентства отмечается, что вместе с факторами, положительные и отрицательные факторы суверенного кредитного рейтинга страны, сложность, установленные сроки и конечные цели реформ, осуществляемых Республикой Узбекистан, служат своеобразным испытанием для институционального потенциала государства.