O'zbekiston–Eron: innovatsion hamkorlik yangi bosqichga ko'tarilmoqda
15-mart kuni delegatsiya a'zolarini Eron Islom Respublikasining Fan va texnologiyalar bo'yicha Vitse-prezidenti Suren Sattoriy qabul qildi.
S.Sattoriy bilan o'tkazilgan uchrashuvda ilm-fan, texnologiyalar va startaplar sohalarida o'zaro amaliy hamkorlikni rivojlantirish, shu jumladan, qurg'oqchilikka qarshi kurashish, tuzni kamaytirish hamda sho'rlangan tuproqlarda o'simliklarni etishtirish bo'yicha ilg'or tajribalarni almashish masalalari muhokama qilindi.
Shu kunning o'zida Ibrohim Abdurahmonov Eron Islom Respublikasi Fan, tadqiqotlar va texnologiyalar vaziri Muhammad Ali Zolfigol bilan uchrashdi. Tomonlar O'zbekiston va eron olimlari uchun Orolbo'yi hududida yuzaga kelgan muammolarning ilmiy echimiga qaratilgan «O'zbekiston-eron» qo'shma ilmiy loyihalar tanlovini e'lon qilish va eng yaxshi ilmiy ishlanmalarni Orobo'yi hududiga joriy qilishga kelishdilar. Shuningdek, O'zbekistondan har yili an'anaviy tarzda o'tkaziladigan “InnoWeek-2022» Xalqaro innovatsion g'oyalar haftaligi doirasida ikki davlat olimlari va mutaxassislarining «Fan va texnologiyalar forumi»ni tashkil etish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, ikki davlat vazirlari eronning nufuzli universitetlari va ilmiy markazlarida o'zbekistonlik yosh olim va mutaxassislarining qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarini tashkil etish masalasini ham muhokama etib, bu bo'yicha tashkiliy ishlarni boshlashga qaror qildilar. eronda hozirda o'n mingdan ortiq startap kompaniyalar faoliyat ko'rsatayotgan bo'lib, uchrashuvda ulardan eng muvaffaqiyatlilari ishtirokida O'zbekistonda mahorat darslari tashkil etish imkoniyatlari haqida so'z yuritildi.
O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining ko'plab xorijiy davlatlar bilan qo'shma ilmiy loyihalar tanlovlarini o'tkazishdagi boy tajribasidan kelib chiqqan holda, teng ulushlarda moliyalashtirish asosida «O'zbekiston–eron» xalqaro qo'shma ilmiy loyihalar tanlovini hamkorlikda o'tkazishga kelishildi.
Uchrashuv yakuni bo'yicha fan va texnologiyalarni rivojlantirish, shu jumladan, sho'rlanish va tuzni kamaytirish texnologiyalarini o'zlashtirish bo'yicha «O'zbekiston-Eron» qo'shma ishchi guruhining tarkibi tasdiqlandi. Shuningdek, ishchi guruhning hamkorlikdagi faoliyatining asosiy yo'nalishlari kelishib olindi.
Tadbir davomida erondagi Al-Xorazmiy xalqaro festivalining asosiy yo'nalishlarida o'zbekistonlik yoshlarning ishtirok etishiga oid masalalar muhokama etildi.

Узбекистан-Иран: новый уровень инновационного сотрудничества
Исламскую Республику Иран посетила делегация во главе с министром инновационного развития Республики Узбекистан Иброхимом Абдурахмоновым.
15 марта делегацию принял вице-президент по науке и технологиям Исламской Республики Иран Сурен Сатторий.
На встрече с Саторий обсуждены вопросы развития практического сотрудничества в области науки, технологий и стартапов, в том числе обмен передовым опытом в области борьбы с засухой, засолением и выращивания растений на засоленных почвах.
В этот же день Иброхим Абдурахмонов встретился с министром науки, исследований и технологий Исламской Республики Иран Мухаммедом Али Золфиголом. Стороны договорились объявить конкурс совместных научных проектов «Узбекистан-Иран» для узбекских и иранских ученых, направленных на научное решение проблем Приаралья и внедрение лучших научных разработок на территории Приаралья. Также достигнута договоренность об организации «Научно-технического форума» ученых и специалистов двух стран в рамках ежегодной Международной недели инновационных идей «InnoWeek-2022».
Кроме того, министры обсудили вопрос организации краткосрочных научных стажировок молодых узбекских ученых и специалистов в престижных университетах и   научных центрах Ирана и договорились начать организационную работу в этом направлении. В настоящее время в Иране действует более десяти тысяч стартап-компаний, и на встрече обсуждены возможности организации мастер-классов в Узбекистане с участием наиболее успешных из них.
Учитывая успешный опыт Министерства инновационного развития Республики Узбекистан по проведению совместных научно-исследовательских проектов со многими зарубежными странами, было принято решение о совместном проведении международного совместного конкурса научных проектов «Узбекистан-Иран» на условиях паритетного финансирования.
По итогам встречи был утвержден состав совместной рабочей группы «Узбекистан-Иран» по развитию науки и технологий, в том числе разработке технологий по снижению засоленности. Также были согласованы основные направления совместной деятельности рабочей группы.
В ходе мероприятия также обсуждены вопросы, связанные с участием узбекской молодежи в основных направлениях Международного фестиваля Аль-Хорезми в Иране.