O‘zbekiston-Bangladesh siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Bangladesh Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning birinchi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov va Bangladesh tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ma’sud Momen boshchilik qildi.
Shuni alohida qayd etish kerakki, siyosiy maslahatlashuvlar ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar tarixida ilk bor o‘tkazilmoqda.
Delegatsiyalar ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikning bugungi holati hamda uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi.
BMT va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi,
O‘zaro hamkorlikning huquqiy bazasini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Shu munosabat bilan tegishli vazirlik va idoralar vakillari ishtirokida ishchi guruhlar tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida aloqalarni o‘rnatish va kengaytirishga ko‘maklashish, o‘zaro savdo uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish orqali iqtisodiy diplomatiyani rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Об узбекско-бангладешских политических консультациях
Г.Ташкенте состоялся первый раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Народной Республики Бангладеш.
Делегации сторон возглавили заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков и первый заместитель Министра иностранных дел Бангладеш Масуд Момен.
Следует отметить, что политические консультации впервые проводятся в истории дипломатических отношений между двумя странами.
Делегации обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества двух стран в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках ООН и других многосторонних структур,
Отмечена важность расширения договорно-правовой базы взаимодействия. В этой связи достигнута договоренность о создании рабочих групп с участием представителей причастных министерств и ведомств.
Особое внимание уделено вопросам активизации экономической дипломатии путем содействия налаживанию и расширению контактов между бизнес-субъектами, создания благоприятных условий для взаимной торговли и реализации совместных инвестиционных проектов.