Surxondaryo viloyati mustaqil OAV vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Termiz shahrida Bosh vazir o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov mahalliy blogerlar va mustaqil jurnalistlar bilan uchrashuv o‘tkazdi. Unda mamlakatimiz va xorijda ro‘y berayotgan dolzarb masalalar va voqealar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv davomida, shuningdek, tadbirkorlar va eksportchilar o‘z faoliyatida duch kelayotgan tizimli muammolar, hududda biznes sharoitlarini yaxshilash masalalari, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, sanoat salohiyatini rivojlantirish va aholi bandligini oshirish chora-tadbirlariga alohida e'tibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro iqtisodiy munosabatlardagi o‘zgarishlar, mahalliy biznes oldida turgan dolzarb muammolar, investitsiyaviy hamkorlik va eksportga yetkazib berish yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilishning yangi imkoniyatlari muhokama qilindi.
Blogerlar hamjamiyati vakillari jurnalistlarni investitsiyaviy muhitni yaxshilash, tadbirkorlar va mahalliy aholining dolzarb muammolarini zudlik bilan aniqlash jarayonlariga jalb qilishni kuchaytirish, shuningdek, mutasaddi vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimiyat organlari bilan yaqin hamkorlik mexanizmlarini joriy qilish bo‘yicha takliflar bildirdilar.
Suhbat davomida blogerlar tomonidan mahalliy biznes vakillari bilan muloqot qilish chog‘ida aniqlangan muammoli masalalar ham ko‘rib chiqildi. Mutasaddi rahbarlarga ko‘tarilgan muammolarning tezkor hal qilinishi ustidan nazoratni kuchaytirish topshirildi.

Состоялась встреча с представителями независимых СМИ Сурхандарьинской области
В г.Термезе заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провёл встречу с местными блогерами и независимыми журналистами, в ходе которой состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам и событиям, происходящим в стране и за рубежом.
Особое внимание было уделено системным проблемам, с которыми сталкиваются предприниматели и экспортеры в своей деятельности, вопросам улучшения условий ведения бизнеса в регионе, мерам по поддержке предпринимательства, развитию промышленного потенциала и повышению занятости населения.
Были обсуждены также изменения в конъюнктуре международных экономических отношений, текущие вызовы, стоящие перед отечественным бизнесом, и новые возможности для диверсификации инвестиционного сотрудничества и экспортных поставок.
Представителями блогерского сообщества были озвучены предложения по повышению вовлеченности журналистов в процессы совершенствования инвестиционного климата, оперативного выявления актуальных проблем предпринимателей и местного населения, а также по налаживанию механизмов тесного взаимодействия с ответственными министерствами, ведомствами и органами местной власти.
В ходе беседы были также рассмотрены конкретные проблемные вопросы, выявленные блогерами в ходе общения с представителями местного бизнеса. Ответственным руководителям было поручено взять на контроль оперативное решение озвученных проблем.