Toshkent xalqaro investitsiya forumi istiqbolli loyihalarning taqdimot maydoni bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-mart kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumiga tayyorgarlik masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Ushbu forum 24-26-mart kunlariga rejalashtirilgan bo‘lib, unda xalqaro tashkilotlar va moliyaviy tuzilmalar, 56 ta davlatdan 1 ming 500 nafardan ziyod yirik investorlar va yuqori martabali mehmonlar qatnashishi kutilmoqda. Xususan, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo tarraqiyot banki prezidentlari, vazirlar, yirik korporatsiya va kompaniyalar rahbarlari ishtirok etadi.
Forum doirasida yalpi majlis va sho‘’ba majlislari, davra suhbatlari, taqdimotlar, brifinglar kabi 40 dan ortiq tadbirlar ko‘zda tutilgan.
Mazkur anjuman mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun zarur bo‘lgan istiqbolli loyihalarning taqdimot platformasi bo‘lib xizmat qiladi. Yurtimizdagi imkoniyatlar, xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoitlar va jozibador yo‘nalishlar tanishtiriladi.
Yig‘ilishda forumga tayyorgarlik ishlarining borishi haqida axborot berildi.
Davlatimiz rahbari bunday investitsiya forumi O‘zbekistonda birinchi marta o‘tkazilayotganiga e’tibor qaratib, uni yuqori darajada tashkillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mamlakatimizning xalqaro biznes hamjamiyatiga ochiqligini namoyish etish, har bir tarmoq va hududning investitsion salohiyatini ko‘rsatish zarurligi ta’kidlandi. Yirik loyihalarga ilg‘or texnologiyalar va investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha aniq natijalarga erishish vazifasi qo‘yildi.

Tashkent International Investment Forum to become a platform for promising projects
On March 10, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on preparations for the Tashkent International Investment Forum.
The event is scheduled for March 24-26. It is expected to be attended by 1.5 thousand large investors and high-level guests from 56 countries, representatives of international organizations and financial institutions. Presidents of the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank, ministers of several states, heads of large corporations and companies will take part in the forum.
Over 40 events will be held within the framework of the forum, including a plenary session and industry meetings, roundtable discussions, presentations, briefings and others. The forum will become a platform for the presentation of promising projects that are important for the country’s economy. Opportunities for attracting foreign capital, the created conditions and attractive areas of activity for foreign investors will be presented.
The President of Uzbekistan was informed about the preparations for the forum.
Noting that such an investment forum is being held in Uzbekistan for the first time, the President gave instructions to organize the event at a high level.
The task was set to demonstrate the openness of Uzbekistan to the international business community, the investment potential of each industry and region. The need was noted for achieving concrete results in attracting advanced technologies and investments to large projects.