Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 7-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov hamda Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi Bosh direktori Patrisiya Dansi o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida Shveysariya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan yangi hamkorlik dasturi doirasida amaldagi ikki tomonlama moliyaviy-texnik hamkorlikning dolzarb masalalari, shuningdek uni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shveysariya delegatsiyasi rahbari O‘zbekiston tomonidan nisbatan qisqa vaqt ichida xalqaro va mintaqaviy munosabatlarni rivojlantirish, barqaror rivojlanishni ta'minlash kabi yo‘nalishlarda erishilgan ijobiy natijalarga yuqori baho berdi.
Markaziy Osiyo bilan 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi doirasida Agentlik tomonidan 240 million dollar ajratilishi e'lon qilindi. Tomonlar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qilib, yangi hamkorlik dasturi doirasida ishlab chiqish uchun eng istiqbolli loyihalarni ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, kasb-hunar ta'limi va Zaravshan daryosi havzasida suv resurslarini boshqarish tizimini takomillashtirish yo‘nalishlari bo‘yicha umumiy qiymati 31,7 million dollarlik 2 loyihani amalga oshirishni jadallashtirish yuzasidan qo‘shma chora-tadbirlar ko‘rishga kelishib olindi.
Tadbir yakunida ustuvor yo‘nalishlarda moliyaviy-texnik hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar kelishib olindi.

Обсуждены вопросы взаимодействия со Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству
7 марта текущего года состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым и Генеральным директором Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству Патрицией Данци.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы текущего двустороннего финансово-технического сотрудничества, а также перспективы его расширения в рамках новой программы сотрудничества Швейцарии со странами Центральной Азии на 2022-2025 годы.
Глава швейцарской делегации высоко оценила положительные результаты, достигнутые Узбекистаном за сравнительно короткий срок по таким направлениям как развитие международного и регионального взаимодействия, обеспечение стабильности и устойчивого развития.
Было озвучено, что в рамках программы сотрудничества с Центральной Азией на 2022-2025 гг. Агентством будет выделено 240 млн долларов. Стороны обсудили приоритетные направления сотрудничества и рассмотрели наиболее перспективные проекты для дальнейшей проработки в рамках новой программы сотрудничества.
Также была достигнута договорённость о принятии совместных мер по ускорению практической реализации 2 проектов на общую сумму 31,7 млн долларов в сферах совершенствования системы профессионального образования и управления водными ресурсами в бассейне реки Заравшан.
По итогам мероприятия были согласованы дальнейшие шаги по углублению финансово-технического сотрудничества в приоритетных направлениях.