O‘zbekiston va Eron temiryo‘l orqali yuk tashuvlarini rivojlantiradi
O‘zbekiston Respublikasi Transport vaziri Ilhom Mahkamov Tehronda Eron Islom Respublikasi temir yo‘llari tashkiloti prezidenti Sayid Miad Salexi bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston va Eron o‘rtasida temir yo‘l tashuvlari sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama etishdi.
Har ikki tomon vakillari mamlakatlarimiz o‘rtasida yuk tashish hajmi faol o‘sib borayotganligini, ushbu jarayonda tashuvlarning 80 foizi aynan temir yo‘llari orqali amalga oshirilayotganligini inobatga olgan holda ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini qayd etib o‘tishdi.

Узбекистан и Иран будут развивать железнодорожные грузовые перевозки
Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов встретился в Тегеране с президентом организации железных дорог Исламской Республики Иран Сайидом Миад Салехи.
В ходе встречи стороны обсудили приоритетные направления развития взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в сфере железнодорожных перевозок.
Представители обеих сторон отметили, что объем грузоперевозок между нашими странами активно растет, учитывая, что 80 процентов перевозок в этом процессе осуществляется именно железнодорожными путями, важно дальнейшее развитие сотрудничества в этом направлении.
Также в ходе встречи были обсуждены перспективы организации грузоперевозок через иранский порт Чабахар.