O‘zbekiston va Afg‘oniston ustuvor yo‘nalishlarda muloqotni rivojlantirmoqda
Joriy yilning 22-fevral kuni qisqa muddatli safar chog‘ida Kobul shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzoqov Afg‘oniston Muvaqqat hukumati rahbari vazifasini bajaruvchi Mulla Mulla Muhammad Hasan Oxund bilan O‘zbekiston-Afg‘oniston hamkorligini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar o‘zaro munosabatlarni kompleks kengaytirishdan ikki taraf ham manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Savdo-iqtisodiy, energetika, transport va logistika, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha dolzarb vazifalar ko‘rib chiqildi.
Afg‘onistonda oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash, iqtisodiy faoliyatni qayta tiklashni jadallashtirish va barqaror tinchlikni saqlashga qaratilgan hamkorlikni tiklash bo‘yicha navbatdagi tadbirlar rejalashtirildi.
"Termiz - Mozori-Sharif - Kobul - Peshavor" trans–afg‘on temir yo‘lini qurish loyihasi, shuningdek, "Surxon - Puli-Xumri" elektr uzatish liniyasini o‘tkazish loyihasini amalga oshirishga ko‘maklashish borasidagi navbatdagi tadbirlarga alohida e'tibor qaratildi. Afg‘oniston tomoni ushbu yo‘nalishda hamkorlikni davom ettirishga va loyihalarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, Mozori-Sharif shahridagi xalqaro aeroport faoliyatini tiklash doirasida amalga oshirilgan ishlar hamda mahalliy mutaxassislar orasidan texnik kadrlar tayyorlash bo‘yicha tashkil etilgan tayyorlov kurslari uchun O‘zbekistonga minnatdorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zbek-afg‘on hamkorligini yanada chuqurlashtirish bilan bog‘liq barcha masalalarni hal etishni jadallashtirish maqsadida muloqotni rivojlantirishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Афганистан намерены развивать диалог в приоритетных направлениях
22 февраля текущего года в ходе краткой остановки в г.Кабуле заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков обсудил с исполняющим обязанности главы Временного правительства Афганистана Муллой Мухаммадом Хасаном Ахундом вопросы развития узбекско-афганского сотрудничества.
В ходе переговоров стороны озвучили взаимную заинтересованность в комплексном расширении двустороннего партнерства. Были рассмотрены актуальные задачи по расширению взаимодействия в торгово-экономической, энергетической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах.
Намечены дальнейшие шаги по возобновлению сотрудничества по обеспечению продовольственной безопасности, ускоренному возобновлению экономической активности и поддержанию устойчивого мира в Афганистане.
Отдельное внимание было уделено дальнейшим шагам по продвижению реализации проекта строительства трансафганского железнодорожного коридора «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», а также проекта строительства линии электропередач «Сурхон – Пули-Хумри». Афганской стороной была выражена готовность к продолжению сотрудничества в данном направлении и активному участию в практической реализации проектов.
Также была выражена признательность Узбекистану за прилагаемые усилия по восстановлению деятельности международного аэропорта в г.Мазари-Шарифе и организованные курсы для подготовки технического персонала из числа местных специалистов.
По итогам встречи стороны договорились развивать диалог в целях ускоренного решения всех вопросов, связанных с дальнейшим углублением узбекско-афганского сотрудничества.