O‘zbekiston-Eron: innovatsiyalar, sanoat va texnologiya
Tehron shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov rahbarligidagi O‘zbekiston hukumati delegatsiyasi Eron innovatsiya va texnologiyalar uyiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya a'zolari eronlik hamkasblarining ilm-fan, sanoat va raqamli texnologiyalar, savdo va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi ilg‘or yutuqlari bilan tanishdilar.
Markazga tashrif chog‘ida Eron Islom Respublikasining innovasiyalar va texnologiyalar bo‘yicha vise-prezidenti Suren Sattoriy bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Tomonlar istiqbolli yo‘nalishlarda, jumladan, biotexnologiyalar, sog‘liqni saqlash, IT sohasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi sohalarida ikki tomonlama ilmiy-texnikaviy hamkorlikni kengaytirish chora-tadbirlarini muhokama qildilar. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan tajriba va texnologiyalar almashish hamda qo‘shma innovatsion loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni tizimlashtirishga imkon beradigan  yaqin idoralararo hamkorlikni yo‘lga qo‘yish dolzarbligi qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda o‘z faoliyatini kengaytirish va O‘zbekistonning yetakchi sanoat korxonalari bilan tajriba va mutaxassislar almashishga Eronning yuqori texnologiyali innovatsion kompaniyalarini jalb qilishga o‘zaro qiziqish bildirildi. Tehrondagi "Pardis" texnoparki va Toshkentdagi "Yashnobod" innovatsion texnoparki o‘rtasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Eron tomoni Eronda o‘tkaziladigan "Iran Lab Expo", "Innotex" va "Innoweek" kabi ilm-fan va innovatsiya sohasidagi xalqaro tadbirlarda ishtirok etish uchun O‘zbekistonning yetakchi universitetlari, ilmiy-tadqiqot institutlari va xususiy sektor vakillarini jalb qilish, shuningdek, doimiy ravishda qo‘shma seminarlar va ilmiy konferensiyalar tashkil etishni taklif qildi.
Farmasevtika sohasida hamkorlikni faollashtirishga alohida e'tibor qaratildi. Yuqori talabga ega dori-darmon ishlab chiqarishda Eronning ilg‘or tajribasini joriy qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.
Muzokaralar yakunida amaliy hamkorlikni rivojlantirish va innovatsiya, fan va texnologiyalar sohasida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari o‘rtasida muloqotni rivojlantirishga kelishib olindi.

Deputy Prime Minister of Uzbekistan and Vice President of Iran discussed the development of cooperation in the fields of innovation, science and technology
2022-02-21 | Economics
Uzbekistan’s government delegation led by Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan Sardor Umurzakov visited the Iran House of Innovation and Tech in Tehran
According to the MIFT, the delegation members got acquainted with the advanced achievements of their Iranian colleagues in science, industrial and digital technologies, trade and agriculture.
During the visit to the center, talks were held with the Vice President of Iran for Science and Technology Sorena Sattari. The parties discussed measures to enhance scientific-technical cooperation in promising areas, including in the field of biotechnology, healthcare, IT sector, nanotechnology and agriculture.
The urgency of establishing close interdepartmental cooperation with the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan was noted, which will allow systematizing cooperation on the exchange of experience and technologies and the implementation of joint innovative projects.
Mutual interest was expressed in attracting high-tech innovative companies of Iran to expand their activities in Uzbekistan and exchange experience and specialists with leading Uzbek industrial enterprises. An agreement was reached on establishing practical cooperation between the Pardis Technology Park and Yashnabad Innovation Technopark in Tashkent.
The Iranian side proposed to involve leading universities, research institutes and representatives of the private sector of Uzbekistan to participate in international events in science and innovation held in Iran, such as IranLabExpo, Innotex and Innoweek, as well as to organize joint workshops and scientific conferences on an ongoing basis.
The main attention was paid to the intensification of partnerships in pharmaceuticals. The mutual readiness to develop cooperation on the introduction of advanced Iranian experience in the production of high-demand medicines was voiced.
Following the talks, an agreement was reached on the development of a dialogue between the relevant ministries and agencies of the two countries to promote practical cooperation and implement new joint projects in the fields of innovation, science and technology.