O‘zbekiston-Eron: innovatsiyalar, sanoat va texnologiya
Tehron shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov rahbarligidagi O‘zbekiston hukumati delegatsiyasi Eron innovatsiya va texnologiyalar uyiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya a'zolari eronlik hamkasblarining ilm-fan, sanoat va raqamli texnologiyalar, savdo va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi ilg‘or yutuqlari bilan tanishdilar.
Markazga tashrif chog‘ida Eron Islom Respublikasining innovasiyalar va texnologiyalar bo‘yicha vise-prezidenti Suren Sattoriy bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Tomonlar istiqbolli yo‘nalishlarda, jumladan, biotexnologiyalar, sog‘liqni saqlash, IT sohasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi sohalarida ikki tomonlama ilmiy-texnikaviy hamkorlikni kengaytirish chora-tadbirlarini muhokama qildilar. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan tajriba va texnologiyalar almashish hamda qo‘shma innovatsion loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni tizimlashtirishga imkon beradigan  yaqin idoralararo hamkorlikni yo‘lga qo‘yish dolzarbligi qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda o‘z faoliyatini kengaytirish va O‘zbekistonning yetakchi sanoat korxonalari bilan tajriba va mutaxassislar almashishga Eronning yuqori texnologiyali innovatsion kompaniyalarini jalb qilishga o‘zaro qiziqish bildirildi. Tehrondagi "Pardis" texnoparki va Toshkentdagi "Yashnobod" innovatsion texnoparki o‘rtasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Eron tomoni Eronda o‘tkaziladigan "Iran Lab Expo", "Innotex" va "Innoweek" kabi ilm-fan va innovatsiya sohasidagi xalqaro tadbirlarda ishtirok etish uchun O‘zbekistonning yetakchi universitetlari, ilmiy-tadqiqot institutlari va xususiy sektor vakillarini jalb qilish, shuningdek, doimiy ravishda qo‘shma seminarlar va ilmiy konferensiyalar tashkil etishni taklif qildi.
Farmasevtika sohasida hamkorlikni faollashtirishga alohida e'tibor qaratildi. Yuqori talabga ega dori-darmon ishlab chiqarishda Eronning ilg‘or tajribasini joriy qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.
Muzokaralar yakunida amaliy hamkorlikni rivojlantirish va innovatsiya, fan va texnologiyalar sohasida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari o‘rtasida muloqotni rivojlantirishga kelishib olindi.

Узбекистан – Иран: инновации, промышленность и технологии
В г.Тегеране правительственная делегация Узбекистана под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова посетила Иранский дом инноваций и технологий.
Члены делегации ознакомились с передовыми достижениями иранских коллег в сферах науки, промышленных и цифровых технологий, торговли и сельского хозяйства.
В ходе посещения Центра состоялись переговоры с вице-президентом Исламской Республики Иран по инновациям и технологиям Сурена Саттори. Стороны обсудили меры по активизации двустороннего научно-технического сотрудничества в перспективных направлениях, в том числе в областях биотехнологий, здравоохранения, IT-сектора, нанотехнологий и сельского хозяйства. Отмечена актуальность налаживания тесного межведомственного взаимодействия с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, что позволит систематизировать сотрудничество по обмену опытом и технологиями и реализации совместных инновационных проектов.
Также была выражена взаимная заинтересованность к привлечению высокотехнологичных инновационных компаний Ирана к расширению деятельности в Узбекистане и обмене опытом и специалистами с ведущими узбекскими промышленными предприятиями. Достигнута договоренность о налаживании практического сотрудничества между Тегеранским технопарком «Пардис» и инновационным технопарком «Яшнабад» в г.Ташкенте.
Иранская сторона предложила привлечь ведущие университеты, научно-исследовательские институты и представителей частного сектора Узбекистана к участию в международных мероприятиях в области науки и инноваций, проводимых в Иране, таких как «Iran Lab Expo», «Innotex» и «Innoweek», а также организовывать на постоянной основе совместные семинары и научные конференции.
Отдельное внимание было уделено активизации партнерства в области фармацевтики. Озвучена взаимная готовность развивать взаимодействие по внедрению передового иранского опыта в сфере производства востребованных медицинских препаратов.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о развитии диалога между профильными министерствами и ведомствами двух стран с целью продвижения практического сотрудничества и реализации новых совместных проектов в сфере инноваций, науки и технологий.