O‘zbekiston va Eron o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi istiqbollarini kashf etmoqda
O‘zbekiston hukumati va ishbilarmon doiralari delegatsiyasining tashrifi doirasida Eronga borgan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Tehron shahrida Eron Islom Respublikasi Prezidenti Sayid Ibrohim Raisiy bilan uchrashdi.
Suhbat davomida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va logistika hamda madaniy-gumanitar sohasidagi hamkorlikka qaratilgan O‘zbekiston-Eron munosabatlarining keng ko‘lamli yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
Ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirishning shart-sharoitlari qayd etildi. Tomonlar yaqin kelajakda o‘zaro savdo hajmini bir necha barobarga oshirish uchun imkoniyat va zarur resurslar mavjudligiga ishonch bildirib, bu borada aniq amaliy chora-tadbirlarni amalga oshirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Tomonlarning fikriga ko‘ra, investitsiyaviy hamkorlik yo‘nalishida ham keng istiqbollar mavjud. Buni eronlik sarmoyadorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar soni tobora oshib borayotgani, shuningdek, Eron ishbilarmon doiralarining O‘zbekiston bozori va iqtisodiy resurslariga qiziqishi ortib borayotgani ham tasdiqlaydi. Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Eron Hukumatlararo komissiyasining bo‘lajak 14-yig‘ilishi doirasida bir qator yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bitimlar imzolanishi rejalashtirilayotgani ma'lum qilindi.
O‘zbekiston va Eron tadbirkorlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish bo‘yicha vazifalar belgilandi. Agrosanoat, suv resurslarini boshqarish, qurilish materiallari ishlab chiqarish, qora metallurgiya, mashinasozlik, yengil sanoat va tibbiyot sohasi bu boradagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilandi. Shuningdek, maxsus iqtisodiy zonalar, xususan, “Chabahar”, “Aras” (Eron) hamda “Navoiy” va “Angren” (O‘zbekiston) EIZ sub'ektlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish istiqbollari alohida ta'kidlandi. Yuqorida qayd etilgan tarmoqlarda aniq investitsiyaviy loyihalarni tayyorlash va tasdiqlash hamda ikki mamlakatning manfaatdor tadbirkorlari orasidan loyihalar tashabbuskorlarini aniqlash bo‘yicha birgalikda ish olib borish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Tomonlar ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari o‘rtasida transport va logistika sohasida o‘tkazilgan ikki tomonlama muzokaralarda erishilgan muvaffaqiyatlarni olqishladilar. Jumladan, O‘zbekiston idoralararo delegatsiyasining joriy yil yanvar' oyida Eronga tashrifi chog‘ida transport yo‘laklarini rivojlantirish hamda ikki davlat hududlari orqali tovarlar tranzitini oshirish yo‘nalishida kelishuvlarga erishildi va hamkorlik to‘g‘risidagi bir qator muhim bitimlar imzolandi.
Tomonlar ikki mamlakat va mintaqa davlatlarini bir-biri bilan bog‘laydigan yangi, kam harajatli savdo yo‘nalishlarini shakllantirish, shuningdek, har ikki mamlakatning transport va tranzit salohiyatidan foydalanish samaradorligini oshirish maqsadida izchil qo‘shma ishlarni davom ettirish ustuvor ahamiyatga ega ekanligi ta'kidlandi.
Bundan tashqari, muzokaralar kun tartibiga ikki mamlakatning xalqaro tashkilotlardagi ishtiroki doirasida birgalikda amalga oshiriladigan choralar, mintaqaviy xavfsizlikni, mintaqa mamlakatlari o‘rtasida iqtisodiy rivojlanishni ta'minlash va transport aloqalarini mustahkamlash maqsadida hamkorlik qilish, shuningdek, mintaqaviy ahamiyatga ega qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar kiritildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga va ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan faol muloqotga o‘zaro sodiqligini bildirdilar.

Узбекистан и Иран открывают для себя новые перспективы взаимовыгодного сотрудничества
В г.Тегеране прошла встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова, прибывшего в страну в рамках визита делегации правительственных и деловых кругов, с Президентом Исламской Республики Иран Сейидом Ибрахимом Раиси.
Состоялся обмен мнениями по широкому спектру направлений узбекско-иранского взаимодействия с фокусом на вопросы торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-логистического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Были отмечены имеющиеся предпосылки для наращивания двустороннего товарооборота. Стороны выразили уверенность в наличии потенциала и необходимых ресурсов для кратного увеличения объемов взаимной торговли в ближайшее время и подтвердили взаимную готовность к реализации конкретных практических мер в данном направлении.
Не менее широкие перспективы, по мнению сторон, имеются и в области инвестиционного сотрудничества. Об этом свидетельствуют устойчиво растущее количество проектов, реализуемых совместно с иранскими инвесторами, а также крепнущий интерес деловых кругов Ирана к рынку и экономическим ресурсам Узбекистана. Озвучено, что в рамках предстоящего 14-го заседания Узбекско-Иранской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству планируется подписать соглашения о реализации ряда новых инвестиционных проектов, что было с удовлетворением воспринято обеими сторонами в ходе переговоров.
Поставлены задачи по углублению промышленного сотрудничества между предпринимателями Узбекистана и Ирана. Приоритетными направлениями для партнерства в данной области были обозначены агропромышленный сектор, управление водными ресурсами, производство строительных материалов, черная металлургия, машиностроение, легкая промышленность и медицина. Также была подчеркнута перспективность налаживания промышленной кооперации между субъектами специальных экономических зон, в частности, между СЭЗ «Чабахар», «Арас» (Иран) и СЭЗ «Навои» и «Ангрен» (Узбекистан). Достигнута договоренность о совместной работе по подготовке и утверждению конкретных инвестиционных проектов в вышеперечисленных отраслях и определению их инициаторов из числа заинтересованных предпринимателей двух стран.
Стороны приветствовали успех, достигнутый в двусторонних переговорах, проведенных между профильными министерствами и ведомствами двух стран в сфере транспорта и логистики. Так, в ходе визита межведомственной делегации Узбекистана в Иран, состоявшегося в январе текущего года, были достигнуты договоренности и подписан ряд важных соглашений о сотрудничестве в направлении развития транспортных коридоров и увеличения транзита грузов по территориям двух государств.
Стороны отметили приоритетность продолжения последовательной и результативной совместной работы в данном направлении с целью формирования новых, более выгодных торговых маршрутов, связывающих два государства и страны региона, а также повышения эффективности использования транспортно-транзитного потенциала обеих стран.
Помимо этого, повестка переговоров включила в себя меры двустороннего взаимодействия в рамках участия двух стран в международных организациях, сотрудничества в целях обеспечения региональной безопасности, экономического развития и укрепления транспортных связей между странами региона, а также вопросы, связанные с реализацией совместных проектов регионального значения.
По итогам встречи стороны выразили взаимную приверженность реализации достигнутых договоренностей и активному диалогу, направленному на углубление взаимовыгодного сотрудничества двух государств.