Abdulaziz Kamilov va Entoni Blinken o‘zaro tabrik almashdilar
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat kotibi Entoni Jon Blinken ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan o‘zaro qutlov maktublari yo‘lladilar.
Abdulaziz Kamilov o‘z maktubida so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini ta’kidladi. Mamlakatlarimiz o‘zaro hurmat tamoyili asosida siyosat, iqtisodiyot, inson huquqlari va madaniyat sohalaridagi qator masalalar bo‘yicha muvaffaqiyatli hamkorlik qilib kelmoqda. Shu nuqtai nazardan, an’anaviy o‘tkazib kelingan maslahatlashuvlar mexanizmi Strategik sheriklik muloqoti darajasiga ko‘tarilib, uning birinchi majlisi 2021 yilda Toshkent shahrida muvaffaqiyatli tashkil etilgani alohida ta’kidlanadi.
AQSh bilan xalqaro va mintaqaviy formatlar, jumladan, “C5+1” mexanizmi doirasidagi samarali hamkorlik e’tirof etiladi. Afg‘oniston xalqiga yordam ko‘rsatish uchun sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi ham qayd etiladi.
O‘z navbatida, Entoni Blinken O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli siyosiy va iqtisodiy yangilanishlar dasturiga yuqori baho beradi. Amerika tomoni bundan buyon ham O‘zbekistonning o‘z oldiga qo‘ygan ulkan maqsadlarini amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ta’kidlanadi.
Maktubda O‘zbekistonning “C5+1” platformasini mustahkamlashga, jumladan, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, mintaqaviy xavfsizlikni kuchaytirish va mintaqa farovonligiga ko‘maklashish sohalarida qo‘shayotgan salmoqli hissasi qayd etilgan.
Maktub yakunida E.Blinken Qo‘shma Shtatlar O‘zbekiston olib borayotgan islohotlar dasturini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va konstruktiv hamkorlikni davom ettirish tarafdori ekanligini ma’lum qiladi.

Абдулазиз Камилов и Энтони Блинкен обменялись поздравительными посланиями
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и Государственный секретарь Соединенных Штатов Америки Энтони Джон Блинкен обменялись поздравительными посланиями по случаю 30-летия со дня установления дипломатических отношений между двумя странами.
В своем послании Абдулазиз Камилов отмечает, что за последние годы двусторонние отношения между Узбекистаном и США вышли на качественно новый уровень своего развития. Страны успешно взаимодействуют по широкому кругу вопросов в сферах политики, экономики, прав человека и культуры на основе принципа взаимного уважения. В данном контексте упоминаются решение о преобразовании механизма ежегодных консультаций в Диалог стратегического партнерства и успешное проведение его первого заседания в г.Ташкенте в 2021 году.
Отмечается плодотворное сотрудничество с США в рамках международных и региональных форматов, в том числе механизма «C5+1». Подчеркивается также важность объединения усилий для оказания содействия народу Афганистана.
В свою очередь, Энтони Блинкен дает высокую оценку реализуемой в Узбекистане программе масштабных политических и экономических преобразований. Подчеркивается готовность американской стороны и впредь поддерживать усилия Узбекистана по реализации поставленных перед собой амбициозных целей.
В послании отмечается значимый вклад Узбекистана в укрепление платформы «C5+1», в том числе в сферах смягчения последствий изменения климата, усиления региональной безопасности и содействия процветанию региона.
В заключение подчеркивается приверженность Соединенных Штатов всемерной поддержке курса реформ Узбекистана и продолжению конструктивного взаимодействия.