Yevropa Taraqqiyot va Tiklanish Banki vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Yevropa Taraqqiyot va Tiklanish Banki vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ta’kidlash lozimki, bugungi kunda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Yevropa Taraqqiyot va Tiklanish Banki bilan hamkorlikda bir qator loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
Uchrashuv chog‘ida joriy va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalasi muhokama qilindi. Muhim va ustuvor yo‘nalishlardan biri - xorijiy kompaniyalar ishtirokida BPO xizmatlarini rivojlantirish va shu tariqa IT mahsulot va xizmatlar eksportini oshirish, yoshlarni AKT sohasiga keng jalb qilish hamda yuqori maoshli ish bilan ta'minlashdan iborat.
Shuningdek, raqamli iqtisodiyot doirasida hamkorlikda loyihalarni amalga oshirish, O‘zbekistonda keng polosali aloqani kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Tomonlar keng va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini qayd etib, ularni yanada rivojlantirish uchun sa’y-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Состоялась встреча с представителями Европейского банка реконструкции и развития
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с представителями Европейского банка реконструкции и развития.
Следует отметить, что в настоящее время Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций реализует ряд проектов совместно с Европейским банком реконструкции и развития.
В ходе встречи обсуждены вопросы реализации текущих и перспективных проектов. В числе важных и приоритетных направлений - развитие BPO-услуг и повышение экспорта IT-продукции и услуг, широкое привлечение молодежи в сферу ИКТ, их обеспечение высокооплачиваемой работой.
Также в ходе встречи рассмотрены вопросы реализации проектов в рамках развития цифровой экономики, расширения широкополосной связи в Узбекистане.
Стороны отметили большой потенциал для установления широкого и взаимовыгодного партнерства и выразили готовность мобилизовать усилия для дальнейшего их развития.