Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan uchrashuv
2022-02-10 | Siyosat
2022-yilning 10-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, Elchi Pyer fon Arksni qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va YXHT o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Rejalashtirilgan tadbirlar, jumladan, 2022-yil 3-4-mart kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Markaziy Osiyoda terrorizmga qarshi global strategiyasi birgalikda amalga oshirilishining 10 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya bo‘yicha fikr almashildi. Mazkur anjuman YXHT va BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi bilan birgalikda tashkillashtirilmoqda.
O‘zbekiston va YXHT o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”da belgilangan loyihalarni amalga oshirishda tomonlar o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladi.
YXHT Bosh kotibi Helga Shmidning joriy yil mart oyida O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifiga tayyorgarlik yuzasidan fikr almashildi.

Встреча с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане
10 февраля 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Координатора проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Узбекистане Посла Пьера фон Аркса.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ОБСЕ.
Состоялся обмен мнениями по запланированным мероприятиям, в том числе международной конференции по случаю 10-летия совместной реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН в Центральной Азии, проводимой 3-4 марта 2022 года в г.Ташкенте совместно с ОБСЕ и Контртеррористическим управлением ООН.
Подтверждена обоюдная заинтересованность сторон в реализации проектов, намеченных в «Дорожной карте» по развитию сотрудничества Узбекистана с ОБСЕ.
Стороны обменялись мнениями о ходе подготовки предстоящего визита в Узбекистан Генерального Секретаря ОБСЕ Хельги Шмид в марте текущего года.