O‘zbekiston bilan Latviya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish yo‘llari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov Latviya hukumati vakillari va ishbilarmonlari delegatsiyasining tashrifi doirasida O‘zbekistonda bo‘lib turgan Latviya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Edgars Rinkevichs bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida investitsiyalar, savdo, transport va logistika hamda boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Latviya korxonalarining O‘zbekistonda biznesni rivojlantirishga qiziqishi ortib borayotgani alohida ta'kidlandi. Masalan, so‘nggi besh yil ichida mamlakatda Latviya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 2 baravar ko‘paydi. Latviya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistondagi loyihalarni amalga oshirishdagi investitsiyaviy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faol hamkorlik qilishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.
Savdo hamkorligini kengaytirishning muhim istiqbollari qayd etildi – Latviya Yevropa Ittifoqi mamlakatlari orasida O‘zbekistonning eng yirik savdo hamkorlarining qatoriga kiradi. So‘nggi besh yil ichida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasi deyarli ikki baravar ko‘paydi. Tomonlar 2021-yil sentyabr oyida Riga shahrida O‘zbekiston savdo uyining ochilishini olqishladi va bu qadam ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarining chuqurlashishiga qo‘shimcha turtki berishiga umid bildirishdi. Shu nuqtai nazardan, yaqin kelajakda ikki mamlakat ishbilarmonlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish hamda investitsiyaviy va savdo sohasida hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida Latviyada qo‘shma tarmoq ko‘rgazmasi va biznes-forum o‘tkazishga kelishib olindi.
Alohida tartibda transport va logistika sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi. Tomonlar transport bo‘yicha O‘zbekiston-Latviya Ishchi guruhining 1-yig‘ilishini joriy yilning 7-fevralida o‘tkazilishini olqishladi. Tadbir natijalari bo‘yicha ikki mamlakat Transport vazirliklari o‘rtasida o‘zaro anglashuv Protokoli hamda O‘zbekiston va Latviya o‘rtasida transport va logistika sohasida amaliy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha "Yo‘l xaritasi" imzolandi. Shu nuqtai nazardan, Latviya portlarining logistika infratuzilmasidan foydalangan holda o‘zbek ishlab chiqaruvchilarining mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga eksport qilish hajmini kengaytirish imkoniyatlari qayd etildi.
Uchrashuv ishtirokchilari ikki tomonlama hamkorlikning keng ko‘lamli yo‘nalishlarini belgilab, iqtisodiy, sanoat va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Latviya Hukumatlararo komissiyasi doirasida muloqotni rivojlantirish dolzarbligini ta'kidladilar va joriy yilning ikkinchi yarmida navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish masalasini muhokama etdilar.
Shuningdek, raqamli texnologiyalar, innovatsiya va startaplar, o‘rmonchilik va ekoturizm kabi tomonlarni qiziqtirgan boshqa sohalardagi hamkorlikning jihatlariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Uchrashuv yakunida muhokama qilingan hamkorlik yo‘nalishlarini ilgari surish hamda qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda faol hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Обсуждены пути дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Латвией
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром иностранных дел Латвийской Республики Эдгарсом Ринкевичсом, пребывающим в Узбекистане в рамках визита делегации латвийских правительственных и деловых кругов.
В ходе встречи рассмотрены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, в том числе в сферах инвестиций, торговли, транспорта и логистики, а также в других приоритетных направлениях.
Подчеркивался растущий интерес латвийских предприятий к развитию бизнеса в Узбекистане: так, за последние пять лет количество предприятий в стране с участием латвийского капитала выросло в 2 раза. Выражена взаимная готовность к активному взаимодействию по поддержке инвестиционной деятельности латвийских деловых кругов в реализации проектов в Узбекистане.
Отмечены значительные перспективы в расширении торгового сотрудничества – Латвия входит в число наиболее крупных торговых партнеров Узбекистана среди стран Европейского Союза. За последние пять лет товарооборот между двумя странами увеличился почти в два раза. Стороны приветствовали открытие в г.Риге в сентябре 2021 года торгового дома Узбекистана и выразили надежду, что данный шаг придаст дополнительный импульс к углублению торговых взаимоотношений двух стран. В данном ключе была достигнута договоренность о проведении в Латвии в ближайшей перспективе совместной отраслевой выставки и бизнес-форума с целью налаживания прямых связей между предпринимателями двух стран и изучения возможностей для расширения инвестиционного и торгового сотрудничества.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы углубления сотрудничества в транспортно-логистической сфере. Стороны приветствовали проведение 7 февраля текущего года 1-го заседания Узбекско-Латвийской Рабочей группы по транспорту, итогом которого стало подписание Протокола о взаимопонимании между министерствами транспорта двух стран и «Дорожной карты» по развитию практического сотрудничества в сфере транспорта и логистики между Узбекистаном и Латвией. В данном ключе были отмечены возможности для расширения объемов экспорта продукции узбекских производителей в страны ЕС посредством использования логистической инфраструктуры латвийских портов.
Подчеркнув широкий спектр направлений двустороннего сотрудничества участники встречи отметили актуальность развития диалога на платформе Узбекско-Латвийской Межправительственной комиссии по экономическому, промышленному и научно-техническому сотрудничеству и обсудили вопрос проведения очередного ее заседания во второй половине текущего года.
Также в рамках беседы были затронуты аспекты взаимодействия в других направлениях, представляющих взаимный интерес, таких как цифровые технологии, инновации и стартапы, лесное хозяйство и экотуризм.
По итогам встречи достигнута договоренность о взаимном продвижении обсужденных направлений сотрудничества и активном взаимодействии по реализации совместных проектов и инициатив.