Ijtimoiy himoya bo'yicha xalqaro ma'ruzalar taqdimoti bo'lib o'tdi
2020–2022-yillarda dunyo bo’ylab ijtimoiy himoya holati to’g’risidagi hamda Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy hisobotlarining taqdimoti o’tkazildi.
2021-yil 1-sentabrda taqdim etilgan 2020–2022-yillarda dunyo bo’ylab ijtimoiy himoya holati to'g'risidagi hisobot Xalqaro Mehnat Tashkilotining eng muhim hisobotlaridan biridir. U mazkur sohadagi o‘zgarishlarni tasvirlaydi va, shu jumladan, koronavirus pandemiyasining oqibatlarini o’z ichiga olgan. Shu bilan birga, Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari nuqtayi nazaridan chuqur yoritilgan qo‘shma hisobot tayyorlangan. Hujjatda mazkur mintaqadagi mamlakatlarning ijtimoiy himoya siyosatining ustuvor yo‘nalishlari va amalga oshirilayotgan islohotlari tavsiflangan.
Tadbir Xalqaro Mehnat Tashkilotining Moskva shahrida joylashgan Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqaviy burosi tomonidan onlayn-vebinar shaklida o‘tkazildi. Mazkur tadbirda BMT tuzilmalari, O'zbekiston Respublikasi va Markaziy Osiyo mamlakatlari, Rossiya Federatsiyasi, Belarus singari davlatlarining XMT bilan ijtimoiy himoya sohasida hamkorlik qiluvchi manfaatdor idoralari ishtirok etdi. Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining Aholini ijtimoiy himoya qilish va davlat ijtimoiy xizmatlari tarmoqlarida budjet siyosati departamenti vakillari ishtirok etdi. Tadbirdan ko‘zlangan maqsad hisobotning asosiy g‘oyalarini taqdim etish, aholini ijtimoiy himoya qilish tizimlaridagi kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tajriba, fikr va mulohazalarni almashish edi.
Vebinarni XMTning bosh direktori yordamchisi hamda Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqaviy byurosi direktori Xaynz Koller kirish so‘zi bilan ochib berdi. Dunyo bo’ylab ijtimoiy himoya holati to’g’risidagi hisobotining asosiy xulosa va tavsiyalari bo’yicha taqdimotni XMTning Ijtimoiy siyosat bo’limi boshlig’i Kristina Berendt olib bordi.
Taqdimot davomida koronavirus pandemiyasining dunyo bo’ylab ijtimoiy himoya tizimlariga sezilarli ta’siri qayd etildi. Hukumatlar ijtimoiy himoya dasturlarini aholini doromadsiz qolish, ishini yo’qotishdan himoya qilish va sog’lig’ini saqlash, shuningdek, jamiyatda barqarorlikni ta’minlashda keng qo’llaganlari aytib o’tildi. Bundan tashqari, aholining ilgari himoyalanmagan zaif qatlamlari ijtimoiy jimoya dasturlari bilan qamrab olindi, davlatlar tomonidan ko’rsatiladigan ijtimoiy yordam miqdori oshirildi, ma’muriy boshqarish mexanizmlari takomillashtirildi va ushbu choralarni moliyalashtirishga qo‘shimcha resurslar jalb qilindi.
Hisobotga ko’ra, Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlarida ijtimoiy himoya bilan aholining 80 foizidan ortiq ulushi qamrab olingan. Dunyo miqyosida esa ushbu ko‘rsatkich 47 foizni tashkil etgan. Hisobot hulosasida barcha mamlakat pandemiya sharoyitlaridagi tajribadan kelib chiqib, o‘zlarining ijtimoiy himoya tizimlarining kamchiliklarini aniqlagan holda ijtimoiy himoya choralarini yanada kuchaytirishga e’tibor qaratishi tavsiya etildi.
XMTning bosh mutaxassisi Keniti Xiros Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlarida ijtimoiy himoya bo‘yicha mintaqaviy hisoboti yuzasidan ikkinchi taqdimoti bilan vebinarni davom ettirdi. Uning takidlashicha, mintaqadagi davlatlar tomonidan pandemiyaning salbiy ta’sirini yumshatishida ijtimoiy himoya dasturlari ish o’rinlarini saqlab qolish, sog’liqni saqlash xizmatlarini barchaga yetkazib berish, va oilalarni og’ir hayotiy vaziyatga tushib qolishdan saqlash yo’nalishlarida katta ahamiyatga ega bo’lgan.
Shuningdek, yoshga doir pensiyalar aholini kambag’allik holatiga tushib qolishini bartaraf etishda eng muhum rolni o’ynaganligi aytib o’tildi. Mutaxassis inqirozdan keyingi davrda ijtimoiy himoya tizimlarini va bandlikka ko’maklashish xizmatlarini mustahkamlashga yetarlicha e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ta’kidladi.
Vebinar cheklangan resurslar kontekstida ijtimoiy himoya tizimlarini yanada mustahkamlash yo’nalishlari, shuningdek, mavjud dasturlarni yanada takomillashtirish choralalrini muhokamasi bilan yakunlandi.

Проведена презентация международных докладов о социальной защите
Состоялась презентация Доклада о социальной защите в мире в 2020-2022 годах и Регионального содоклада по странам Центральной и Восточной Европы и Центральной Азии.
Для справки: Доклад о социальной защите в мире в 2020-2022 годах – важнейший отчет Международной организации труда, представленный 1 сентября 2021 года. Он описывает изменения в этой сфере, включая последствия пандемии коронавируса. Наряду с ним был подготовлен содоклад, углубленно освещающий затронутые темы с точки зрения стран Центральной и Восточной Европы, и Центральной Азии. Документ дает характеристику приоритетам их социальной политики и реализуемым преобразованиям.
Мероприятие было организовано региональным бюром Международной организацией труда для стран Европы и Центральной Азии, базируемой в Москве в формате онлайн-вебинара. В нем приняли участие структуры ООН, профильные партнеры МОТ из соответствующих государств, включая Узбекистан, страны Центральной Азии, Российская Федерация, Беларусь и другие заинтересованные стороны. На встрече приняли участие представители Департамента бюджетной политики в отраслях социальной защиты населения и государственных социальных услуг Министерства финансов. Целями встречи стали распространение ключевых идей доклада, обмен опытом и предложениями в области решения вопросов социальной защиты.
Встречу открыл помощник генерального директора МОТ и директор Регионального бюро МОТ для стран Европы и Центральной Азии Хайнц Коллер. Руководитель отдела организации Кристина Берендт провела презентацию основных выводов и рекомендаций Доклада о социальной защите в мире. В ходе презентации было отмечено значительное влияние пандемии короновируса на системы социальной защиты по всему миру. Правительства мобилизовали возможности социальной защиты как приоритетной меры, позволяющей защитить население от потери дохода, занятости и здоровья, а также обеспечивающей стабильность в обществе. Более того, был расширен охват программ на ранее незащищенные слои населения, повышены размеры оказываемой помощи, адаптированы механизмы администрирования, вместе с привлечением дополнительных ресурсов. Кроме того, эффективный охват социальной защитой в странах Европы и Центральной Азии составило более 80% населения, в то время как во всем мире этот показатель составил около 47%. В заключение было отмечено, что страны находятся на распутье в отношении траектории развития их систем социальной защиты и сложившаяся ситуация открыла окно для укрепления систем социальной защиты с целью защитить каждого человека от системных потрясений и привычных социальных рисков.
Вторую презентацию по региональному докладу о социальной защите в странах Европы и Центральной Азии представил главный специалист МОТ Кенити Хиросе. Он отметил, что системы социальной защиты сыграли ключевую роль в ответных мерах на пандемию в регионе, обеспечивая доступ к медицинскому обслуживанию, сохраняя рабочие места, а также гарантируя доход лицам, непосредственно затронутым кризисом. При этом, важнейшими программами по предотвращению бедности стали пенсии по возрасту. Специалист подчеркнул, что в посткризисный период необходимо уделить достаточное внимание на укрепление систем социальной защиты и служб занятости в целях построения устойчивой системы к потрясениям в будущем.
Вебинар завершили обсуждением дальнейших действий при укреплении систем социальной защиты в контексте ограниченных ресурсов, также с рассмотрением вариантов пересмотра существующих программ.