ITSV rahbariyati O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qo‘mitasi yig‘ilishida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Senat a'zolari, Vazirlar Mahkamasining investitsiyalar va tashqi savdo masalalari kompleksi rahbariyati, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, manfaatdor vazirlik va idoralar, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Senatining navbatdagi yigirma uchinchi yalpi majlisida ko‘rib chiqilishi nazarda tutilgan masalalar, jumladan, “Xalqaro mehnat tashkilotining Qurilishda mehnat xavfsizligi va gigienasi to‘g‘risidagi 167-sonli Konvensiyasini ratifikatsiya qilish haqida”gi, “MDH ishtirokchi-davlatlarining soxta tovar belgilari va geografik ko‘rsatkichlardan foydalanishning oldini olish va unga chek qo‘yish bo‘yicha hamkorligi to‘g‘risidagi Bitimni ratifikatsiya qilish haqida”gi qonunlar loyihalari, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha komissiyasini tashkil etish to‘g‘risidagi masalasi muhokama etildi.
“Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturining ijrosi yakunlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining hisoboti ko‘rib chiqildi. Amalga oshirilgan ishlar ko‘lami, jumladan, investitsiyalarni jalb qilish va tashqi savdoni rivojlantirish, dasturda belgilangan maqsadli parametrlardan oshgan holda erishilgan bir qator ko‘rsatkichlar qayd etildi. Eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish, joriy yilda rejalashtirilgan investitsiya loyihalarining sifatli va o‘z vaqtida bajarilishini ta'minlash maqsadida yuqori ish sur'atlarini saqlab qolish muhimligi ta'kidlandi.
“MDH ishtirokchi-davlatlarining soxta tovar belgilari va geografik ko‘rsatkichlardan foydalanishning oldini olish va unga chek qo‘yish bo‘yicha hamkorligi to‘g‘risidagi Bitimni ratifikatsiya qilish haqida”gi qonun loyihasini muhokama qilish chog‘ida soxta tovar belgilari va geografik ko‘rsatkichlar bilan tovarlarni ishlab chiqarish va sotish, shuningdek, bunday tovarlarni MDH mamlakatlari davlat chegaralari orqali olib o‘tishning oldini olish, aniqlash va chek qo‘yish bo‘yicha xalqaro hamkorlik qilish uchun sharoit yaratishning dolzarbligi ta'kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha komissiyasini tuzishni ko‘rib chiqish asnosida davlatimiz rahbarining 2021- yil dekabr oyida Koreya Respublikasiga davlat tashrifining ahamiyati qayd etildi. Tashrif davomida iqtisodiyot, ta'lim, tibbiyot, energetika, avtomobilsozlik, madaniyat sohalarida yutuqlar va keng ko‘lamli kelishuvlarga erishilgani, shuningdek, ularni amalga oshirish bo‘yicha Hukumat hamda tegishli vazirlik va idoralarning kelishilgan holda ishlashi zarurligi ta'kidlandi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha Qo‘mitaning tegishli qarori qabul qilindi, unda muhokama etilgan masalalar va qonun loyihalari ijrosi yuzasidan vazirlik va idoralarga aniq vazifa va tavsiyalar berildi.

Руководство МИВТ приняло участие в заседании Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма.
В нем приняли участие члены Сената, руководство комплекса Кабинета министров по вопросам инвестиций и внешней торговли, Министерства инвестиций и внешней торговли, представители заинтересованных министерств и ведомств, а также средств массовой информации.
Обсуждены вопросы, предусмотренные для рассмотрения на очередном 23-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса, в том числе, проекты законов «О ратификации Конвенции Международной организации труда №167 о безопасности и гигиене труда в строительстве», «О ратификации Соглашения о сотрудничестве государств – участников СНГ по предупреждению и пресечению использования ложных товарных знаков и географических указаний», а также вопрос создания Комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Национальным собранием Республики Корея.
Рассмотрен отчёт Кабинета Министров об итогах исполнения Государственной программы «Года поддержки молодежи и укрепления здоровья населения». Отмечены масштабы проделанной работы, в том числе в сфере привлечения инвестиций и развития внешней торговли, достижение, а по ряду показателей – и превышение заложенных в программе целевых показателей. Подчёркнута важность сохранения высоких темпов работы с целью увеличения объёмов производства экспортоориентированной продукции и обеспечению качественной и своевременной реализации инвестиционных проектов, запланированных на текущий год.
В ходе обсуждения проекта закона «О ратификации Соглашения о сотрудничестве государств-участников СНГ по предупреждению и пресечению использования ложных товарных знаков и географических указаний», была отмечена важность создания условий, позволяющих осуществлять международное сотрудничество по вопросам предупреждения, выявления и пресечения фактов производства и реализации товаров с нанесенным ложными товарными знаками и географическими указателями, а также перемещения таких товаров через государственные границы стран СНГ.
В контексте рассмотрения вопроса формирования Комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Национальной ассамблей Республики Корея, было подчёркнуто значение государственного визита Главы государства в Республику Корея в декабре 2021 года, по итогам которого были достигнуты прорывные и масштабные договоренности и подписан целый ряд соглашений в сфере экономики, образования, медицины, энергетики, автомобилестроения, культуры, а также необходимость скоординированной работы Правительства и соответствующих министерств и ведомств по их практической реализации.
По итогам заседания принято соответствующее решение Комитета, включающее в себя конкретные задачи и рекомендации министерствам и ведомствам по реализации обсужденных вопросов и законопроектов.