Mazkur standart “Sport va turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK qoshidagi STQ 4 «Turizm va sport» standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita tomonidan O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligining 2022-yil 17-yanvardagi 05-1369-son buyrug‘iga asosan qabul qilindi.
O‘z DSt ISO 22525:2021 (ISO 22525:2020, IDT) “Turizm va unga bog‘liq xizmatlar. Tibbiy turizm. Xizmat ko‘rsatishga talablar” davlat standarti tibbiy turizm sohasida tibbiy xizmatlarning vositachilari va taʼminotchilari uchun talab va tavsiyalarni belgilaydi.
Ushbu standart tibbiy sabablarga ko‘ra sayohat qilayotgan sayyohlarning talablarini qanoatlantirish uchun ularga sifatli xizmatlarni taqdim etishga mo‘ljallangan.

Принят государственный стандарт по медицинскому туризму
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Туризм и спорт» при ГУП «Центр сертификации спортивно-туристских услуг» разработан государственный стандарт Oʻz DSt ISO 22525:2021 (ISO 22525:2020, IDT) «Туризм и связанные с ним услуги. Медицинский туризм. Требования к обслуживанию».
Настоящий государственный стандарт принят приказом Узбекского агентства по техническому регулированию от 17 января 2022 года № 05-1369.
Настоящий стандарт устанавливает требования и рекомендации для посредников и поставщиков медицинских услуг в сфере медицинского туризма.
Настоящий стандарт предназначен для предоставления качественных услуг для удовлетворения потребностей туристов, путешествующих по медицинским показаниям.