Jahon banki bilan hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi rahbar xodimlari va Jahon banki vakillari o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos ishtirok etdi.
Muloqot davomida O‘zbekistonda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan ma’ruzalar tinglandi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimiz bu borada salmoqli yutuqlarga erishdi. Zamonaviy normativ-huquqiy baza yaratilib, iqtisodiyotning strategik tarmoqlariga axborot-kommunikatsiya va raqamli texnologiyalarni keng joriy etishga qaratilgan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” keng ko‘lamli dasturi amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, yig‘ilishda sohani yanada takomillashtirishga qaratilgan dolzarb masalalar ham muhokama qilindi. Vazifalarni batafsil o‘rganish bo‘yicha hamkorlikdagi ishlarni davom ettirishga qaror qilindi.

Обсуждены вопросы укрепления сотрудничества со Всемирным банком
Состоялась онлайн-встреча руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с представителями Всемирного банка.
Во встрече принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олег Пекось.
На встрече были заслушаны отчеты о проведенной работе по развитию сферы информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане. Как было отмечено, за последние годы наша страна добилась серьезных успехов в этом направлении. Создана современная нормативно-правовая база, реализуется масштабная программа «Цифровой Узбекистан-2030», направленная на широкое внедрение информационно-коммуникационных и цифровых технологий в стратегические отрасли экономики.
Одновременно с этим, на встрече также были обсуждены актуальные вопросы, направленные на дальнейшее совершенствование отрасли. Принято решение продолжить совместную работу для более детальной проработки задач.